Ombre na czarnych włosach jest doskonale widoczne - bez względu na to z jakim kolorem zestawiona jest czerń. Pod pojęciem "ombre" kryje się bowiem połączenie jednego koloru z innym, co uzyskuje się zwykle przez zastosowanie stonowanych przejść między tymi kolorami, by efekt był możliwe jak najładniejszy, naturalny. Odrost pozostawia się ciemny, a końcówki są jaśniejsze. Rozjaśnianie końcówek ciemnych włosów nie jest zadaniem łatwym - nikt nie chce przecież ich zniszczyć. Jak uzyskać ładny efekt i jak dbać o włosy po farbowaniu? Jaki kolor dobrać do czerni, by całość ładnie się prezentowała?

Ombre na czarnych włosach

Efekt ombre na czarnych włosach doskonale odmładza i odświeża. Jest to efekt, który rozjaśnia twarz, zwykle przytłoczoną nieco ciemnymi włosami. Choć koloryzacja ombre rozjaśnia jedynie końcówki włosów, cała fryzura nabiera lekkości. Nie wymaga również zbyt częstych wizyt u fryzjera, dlatego że nie trzeba farbować odrostów - włosy przy głowie są naturalne, ciemne.

Sombre na czarnych włosach jest również dobrym rozwiązaniem - efekt ten jest podobny do ombre, lecz delikatniejszy. Słowo pochodzi od "soft ombre", co oznacza "delikatne ombre". W tym przypadku końcówki są rozjaśnione, ale nie są bardzo jasne. Ombre pozwala zaś uzyskać bardziej wyrazisty efekt. Czarne włosy z ombre najlepiej wyglądają gdy są długie i lekko pofalowane. Ombre na krótkich czarnych włosach również się jednak udaje. Jeszcze mocniej rozświetla twarz, łagodzi nawet ostre rysy twarzy i sprawia, że fryzura nie wydaje się ciężka, lecz lekka. 

Szare ombre na czarnych włosach

Czarne włosy ombre mogą zostać połączone z szarym kolorem włosów. Połączenie to powinno być wybierane ostrożnie, żeby przypadkiem nie postarzyło osoby, u której zostanie zastosowane. Siwe ombre na czarnych włosach najlepiej pasuje osobom młodym. Zmęczona twarz o podkrążonych oczach i z licznymi zmarszczkami może zostać przytłoczona takimi siwymi końcówkami. Takie ombre jest trudne do uzyskania na naturalnie czarnych włosach - konieczna jest uprzednia dekoloryzacja, a dopiero później można nałożyć na końcówki srebrną farbę.

Z kolei na jasnych włosach kolor siwy doskonale się przyjmie. Trzeba jednak uważać z nakładaniem czerni, by nie wyszedł kolor zielony. Za jakiś czas pojawią się też od góry jasne odrosty, które trzeba będzie zamaskować. Ombre na czarnych włosach jest zatem polecane raczej naturalnym brunetkom. Siwe ombre będzie najlepiej komponować się z chłodną karnacją i jasnymi oczami. 

Rude i czerwone ombre na czarnych włosach

Ombre na długich czarnych włosach może mieć wyrazisty, czerwony kolor. Czerń i czerwień na włosach to kompozycja bardzo odważna, przeznaczona dla kobiet, które nie boją się zwracać na siebie uwagę. Takie zestawienie dodaje pewności siebie. Nałożenie rozjaśniacza na naturalnie czarne włosy pozwala uzyskać rudy efekt. Ogniste ombre z wyraźnym, mocno czerwonym kolorem wymaga nałożenia na końce czerwonej farby. Warto później szczególnie dbać o włosy, żeby kolor nie wyblakł. Należy używać kosmetyków przeznaczonych do włosów farbowanych i nawilżać końcówki, które pod wpływem rozjaśniacza zapewne osłabną i będą potrzebowały regularnego odżywiania. 

Niebieskie ombre na czarnych włosach

Niebieskie włosy prezentują się naprawdę niesamowicie. Wybierając ten kolor włosów można poczuć się jak bohaterka baśni czy opowieści fantasy. Niebieskie ombre na czarnych włosach może być bardzo wyraźne lub tylko delikatnie zaznaczone, w zależności od tego jaki odcień się wybierze. W przeciwieństwie do czerwonych końcówek, które najlepiej się prezentują na kobietach o ciepłym typie urody, niebieskie końcówki lepiej współgrają z urodą chłodną. Doskonale pasują do jasnych, niebieskich lub szarych oczu.

Zobacz także:

Niebieskie ombre można wykonać poprzez uprzednią dekoloryzację końcówek i nałożenie na nie niebieskiej farby lub przez nałożenie niebieskiej farby na czarne włosy bez dekoloryzacji - w tym drugim przypadku uzyskają one po prostu ciekawy, niebieski poblask. W przypadku niebieskiego ombre warto postawić na tonowanie włosów, by od najciemniejszej góry przechodziły stopniowo w bardzo jasne, niebieskie końcówki. 

Blond ombre na czarnych włosach

Jasne ombre na ciemnych włosach ładnie rozjaśnia twarz i odejmuje lat. Trzeba jedynie dbać by kolor nie zrobił się żółty - warto więc płukać włosy fioletowym szamponem co jakiś czas żeby temu przeciwdziałać. Farbowanie czarnych włosów na jasno może być problematyczne, gdyż trzeba najpierw ściągnąć z nich kolor - dopiero wówczas można zafarbować końcówki na blond. W tym wypadku lepiej wykonać delikatne ombre na ciemnych włosach - aby przejście między czernią a blondem nie było ostre. Jaśniejsze końce pasują do każdego typu urody. Warto pamiętać, że im dłuższe włosy, tym bardziej spektakularny efekt można uzyskać. Jasne ombre na czarnych włosach do ramion uda się, ale jeśli włosy będą jeszcze krótsze będą wyglądały jak blond z odrostami. Włosy do ramion to w tym wypadku minimalna długość. 

Jak zrobić ombre na czarnych włosach?

Ombre na czarnych włosach może zostać wykonane zarówno na włosach ciemnych, jak i jasnych. W wypadku tych drugich trzeba farbować na ciemno górę, a w przypadku ciemnych włosów na jasno dół. Brązowe włosy można przyciemnić i rozjaśnić końcówki - efekt będzie na pewno korzystny, a włosy nie zniszczą się. Zmiana o więcej niż 2-3 tony może być już dla włosów szkodliwa, więc trzeba o nie odpowiednio dbać.

Najlepiej wykonywać ombre na czarnych włosach naturalnych - wówczas na końcówki nakładamy rozjaśniacz, a po pewnym czasie przeciągamy farbę delikatnie ku górze. To pozwoli uzyskać delikatne przejścia. Na rozjaśnione pasma można później nałożyć docelową farbę. Maseczka z jajka na włosy i wszelkie wzmacniające odżywki przydadzą się by poprawić stan rozjaśnianych końcówek. Czarne włosy najlepiej pasują do chłodnego typu urody - dzięki kolorowym końcom możemy jednak dopasować je również do ciepłego typu urody.