Olivia Mary de Havilland kończy 104 lata

Olivia Mary de Havilland to amerykańska aktorka filmowa, którą doskonale pamiętamy z roli Melanie Hamilton Wilkes w "Przeminęło z wiatrem". Dwukrotna laureatka Oscara za pierwszoplanowe role w "Dziedziczce" (z 1949 roku) i "Najtrwalszej miłości" (z 1946 roku) właśnie kończy 104 lata.

Na oficjalnym koncie aktorki na Facebooku od pierwszych minut po północy fani składają życzenia urodzinowe, a post o tak pięknej rocznicy urodzin aktorki ma już 1,5 tys. udostępnień, a życzeń wciąż przybywa.

Olivia Mary de Havilland: wspaniała kariera z siostrzanym konfliktem w tle

Olivia Mary de Havilland, która obecnie mieszka w Paryżu, urodziła się w 1916 roku w Tokio, gdzie ojciec wykładał na tamtejszym uniwersytecie. Gdy Olivia miała 3 lata, jej rodzice rozwiedli się, a matka wraz z Olivią i o rok młodszą siostrą Joan, przeniosły się do Los Angeles. Gwiazda w wieku 18 lat podpisała swój pierwszy kontrakt na udział w filmie "Sen nocy letniej". Później występowała w filmach: "Szarża lekkiej brygady" czy "Przygody Robin Hooda". Jednak to właśnie rola Melanii Hamilton w legendarnej ekranizacji bestsellera Matgaret Mitchell, czyli "Przeminęło z wiatrem", przyniosła 22-latce sławę i pierwszą nominację do Oscara dla aktorki drugoplanowej. Warto wspomnieć, że początkowo rolę Melanii zaproponowano siostrze Olivii - aktorce Joan Fontaine, ta jednak ją odrzuciła.

Kariera Olivii w latach czterdziestych nabierała tempa. W 1941 roku zagrała w "Złotych wrotach", która przyniosła jej drugą nominację do Oscara, tym razem za rolę pierwszoplanową. Wówczas Olivia przegrała ze swoją siostrą Joan. Kiedy Olivia podczas oscarowej gali chciała złożyć siostrze gratulacje, ta odwróciła się i odeszła. To pokazało, że konflikt sióstr, który narodził się już w dzieciństwie trwał nadal.

Olivia miała okazję, żeby odpłacić się siostrze tym samym. Kiedy pięć lat później - w 1947 roku, Olivia odebrała Oscara za rolę w "Najtrwalszej miłości", schodząc ze sceny nie przyjęła gratulacji od Joan. Konflikt sióstr trwał aż do śmierci Joan w 2013 roku.

Olivia Mary de Havilland w 1948 roku była ponownie nominowana za "Kłębowisko żmij". W 1950 roku aktorka otrzymała drugiego i ostatniego Oscara za "Dziedziczkę".

Olivia Mary de Havilland: dwa małżeństwa i śmierć syna

Olivia Mary de Havilland dwukrotnie wychodziła za mąż. Jej pierwsze małżeństwo rozpadło się po 7 latach. Z tego związku miała syna Benjamina, który zmarł w 1991 roku roku w wieku 42 lat. To właśnie z powodu syna, który cierpiał na nieuleczalną chorobę, gwiazda przestała grać. W 1995 roku Olivia ponownie wyszła za mąż. Drugi mąż, Pierre Galante, redaktor naczelny "Paris Match", cierpiał z kolei na raka płuc. Para rozwiodła się w 1979 roku, ale po rozwodzie nadal utrzymywali na tyle dobre kontakty, że Olivia opiekowała się byłym mężem, aż do jego śmierci. Z tego związku aktorka miała córkę Gisèle.

Olivia Mary de Havilland od początku lat 60. mieszka na stałe w Paryżu. W 2010 roku aktorka otrzymała medal Legii Honorowej, a w czerwcu 2017 roku na dwa tygodnie przed 101. urodzinami - Order Imperium Brytyjskiego. Jest najstarszą kobietą w historii, która otrzymała to odznaczenie.