Olga Tokarczuk otrzymała prezent

Olga Tokarczuk po raz pierwszy po otrzymaniu Nagrody Nobla spotkała się z czytelnikami we Wrocławiu. Właśnie tam noblistka otrzymała wyjątkowy prezent z rąk Michała Rusinka, wieloletniego sekretarza Wisławy Szymborskiej.

"Jadąc tu, zastanawiałem się, czy nie przywieźć podania o pracę. Mam naprawdę dobre CV, przez 15 lat pracowałem dla noblistki i mam tylko siedmioletnią przerwę" - zażartował wręczając Oldze Tokarczuk pamiątkę po Wisławie Szymborskiej

Olga Tokarczuk pochwaliła się na Facebooku prezentem

Olga Tokarczuk pochwaliła się na swoim Facebooku prezentem, jaki otrzymała po Wisławie Szymborskiej.

Podczas wczorajszego wspaniałego powitania, jakie zgotował mi Wrocław, Michał Rusinek przekazał mi ten wzruszający prezent od Wisławy Szymborskiej - kot, który pilnował Jej książek, ma teraz nowy dom i nowe zajęcie! Dziękuję - napisała Tokarczuk.

Olga Tokarczuk na pierwszym spotkaniu z czytelnikami

20 października Olga Tokarczuk po raz pierwszy spotkała się z czytelnikami we Wrocławiu, którzy przygotowali noblistce wspaniałe powitanie. Tokarczuk między innymi wspominała swoje spotkanie z Wisławą Szymborską przed laty w kawiarni w Krakowie. Nie śmiała podejść do Szymborskiej i nagle poczuła rękę na ramieniu, a gdy się odwróciła stała za nią Szymborska, która powiedziała: "Nazywam się Wisława Szymborska, bardzo podobał mi się pani "Prawiek”".

Olga Tokarczuk we Wrocławiu szczerze wyznała:

Nie mogę ciągle powiedzieć o sobie "noblistka" - to dla mnie ciągle Wisława Szymborska.

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla

Kiedy ogłoszono, że Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla 2019, pisarka przebywała w Niemczech, gdzie promowała swoją powieść "Księgi Jakubowe".

Jak podała Szwedzka Akademia, Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". 

W ubiegłym roku Olga Tokarczuk została laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018. To najważniejsza nagroda literacka przyznawana w Wielkiej Brytanii od 1969 roku, autorom książek przetłumaczonych na język angielski. Olga Tokarczuk została nagrodzona za książkę "Bieguni" ("Flights") przetłumaczoną na angielski przez Jennifer Croft. "Jestem bardzo szczęśliwa...Jestem pierwszą polskojęzyczną pisarką, która wygrywa tę międzynarodową nagrodę. Wierzę jednak, że literatura jest stworzeniem, które rodzi się w jednym języku i może odrodzić się w innym" - mówiła wtedy Olga Tokarczuk odbierając nagrodę.

Olga Tokarczuk jest również dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe".