Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla 2019

Olga Tokarczuk nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla 2019 - to wielki sukces polskiej pisarki, której przyznano nagrodę za rok 2018. Przypomnijmy, że rok temu zrezygnowano z przyznania Nobla w dziedzinie literatury. 

Laureatem Literackiej Nagrody Nobla za rok 2019 został Austriak Peter Handke. 

Olga Tokarczuk jak Wisława Szymborska

Pierwszą Polką, która została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla była Wisława Szymborska. Poetka otrzymała nagrodę w 1996 roku. Po 23 latach mamy kolejną wspaniałą kobietę-pisarkę Olgę Tokarczuk.

Jak podała Szwedzka Akademia, polska pisarka otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". 

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla: wielki sukces Polki

Olga Tokarczuk to nazwisko doskonale znane w świecie literatury. Już od paru lat mówiło się o szansach polskiej pisarki na Nobla.

W ubiegłym roku Olga Tokarczuk została laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018. To najważniejsza nagroda literacka przyznawana w Wielkiej Brytanii od 1969 roku, autorom książek przetłumaczonych na język angielski. Olga Tokarczuk została nagrodzona za książkę "Bieguni" ("Flights") przetłumaczoną na angielski przez Jennifer Croft. "Jestem bardzo szczęśliwa...Jestem pierwszą polskojęzyczną pisarką, która wygrywa tę międzynarodową nagrodę. Wierzę jednak, że literatura jest stworzeniem, które rodzi się w jednym języku i może odrodzić się w innym" - mówiła wtedy Olga Tokarczuk odbierając nagrodę.

Olga Tokarczuk jest również dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe".

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla: sukces za sukcesem

Olga Tokarczuk to pisarka, która nie spoczywa na laurach. Niedawno powieść Olgi Tokarczuk z 2009 roku - "Prowadź swój pług przez kości umarłych" znalazła się na 75. miejscu na liście najlepszych książek XXI wieku według "Guardiana". 

Antonii Lloyd-Jones tak mówił o powieści Olgi Tokarczuk: "W tym egzystencjalnym ekothrillerze ekscentryczka, mająca obsesję na punkcie Williama Blake'a, bada morderstwa ludzi i zwierząt w polskiej wsi. Tokarczuk, laureatka Międzynarodowego Bookera, sprawdza, w jaki sposób atawistyczne męskie impulsy, ośmielone nową prawicową polityką europejską, zagrażają ludziom, ludzkim społecznościom i samej naturze."

"Pokot" - film na podstawie powieści Olgi Tokarczuk

Okazuje się, że film Agnieszki Holland i Kasi Adamik zatytułowany "Pokot", został nakręcony na podstawie powieści Olgi Tokarczuk z 2009 roku - „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. 

"Pokot" opowiada o Janinie Duszejko - starszej kobiecie, emerytowanej inżynierce i nauczycielce języka angielskiego. Kiedy w jej miejscowości dochodzi do niewyjaśnionych zbrodni Janina Duszeko rozpoczyna prywatne śledztwo. Twierdzi, że za zbrodnie odpowiedzialne są zwierzęta, które mszczą się w ten sposób na swoich oprawcach. W filmie wystąpili: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Patrycja Volny, Miroslav Krobot, Borys Szyc, Tomasz Kot, Andrzej Grabowski.

Olga Tokarczuk tak mówiła o swojej książce: "Chciałabym, żeby to myślistwo tu mocno zabrzmiało, ale to historia starszej kobiety, która toczy walkę z patriarchalnym światem. Myślistwo jest metaforą władzy, zawsze tak było. To jest klucz do rozumienia mechanizmów, z którymi i dziś mamy do czynienia".

Przeczytaj także: Holland, Kożuchowska, Ostaszewska, Woźniak-Starak gratulują Oldze Tokarczuk Nobla: "Jest Pani wielka"

Jesteśmy niezwykle dumne z sukcesu Olgi Tokarczuk i gratulujemy Literackiej Nagrody Nobla!