Kiedy premiera filmu „Alicja i żabka”?

Film "Alicja i żabka" w reżyserii Olgi Bołądź będzie miał premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym (31 maja – 7 czerwca). W związku z trwającą pandemią koronawirusa, festiwal odbędzie się w całości online.

O czym jest film „Alicja i żabka” Olgi Bołądź?

Historia opowiedziana oczami Olgi Bołądź opowiada dramat 14-letniej dziewczynki, która zaszła w ciążę. Głównym wątkiem filmu jest temat aborcji. Bohaterka, która według polskiego prawa mogła dokonać aborcji, bo ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, staje się celem przeciwników usuwania ciąży: duchownych i działaczki pro-life. To oni czują się osobami decyzyjnymi w tej sytuacji. Nie zważają na osobisty dramat matki, która sama jest jeszcze dzieckiem i by poradzić sobie z traumą wydarzeń, ucieka w świat wyobraźni.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gerlsy (@fundacjagerlsy) Kwi 24, 2020 o 1:14 PDT

"Pomyślałyśmy, że "żabka" będzie pasować zarówno do tej sytuacji, jak i do konwencji bajki, bo nie chciałyśmy robić reportażu. Nawiązałyśmy do maniery zwracania się do kobiet per "żabciu" czy "żabko". Kiedy Alicja słyszy, że ma w brzuchu żabkę, pyta: "Przepraszam, czy mogę zamienić na psa, bo żabkę to ja już mam?". Ona nie rozumie przenośni, operuje językiem raczej w dosłowny sposób", opowiada Bołądź w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

 

W wywiadzie udzielonym "GW" Bołądź podkreśla, że "obrońcy życia" nie zwracali się do dziewczynki, ale do jej brzucha, nazywając infantylnie to, co w nim ukrywała „żabką”, stąd tytuł filmu. W tym samym wywiadzie Bołądź przyznała, że jedną z inspiracji do stworzenia filmu o aborcji były rozmowy z innymi założycielkami fundacji Gerlsy, która tak mówi o swoim założycielskim core: "zależy nam na stworzeniu przestrzeni, w której kobiety będą mogły mówić własnym głosem o swoich sprawach i sprawach dla nich ważnych. Chcemy pisać HERstorie i wspierać kobiece, dobre kino".

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gerlsy (@fundacjagerlsy) Paź 30, 2019 o 6:22 PDT