Ołena Zełenska na okładce "Vouge'a". Te zdjęcia przejdą do historii. "Każda z was, koleżanki Ukrainki, jest teraz twarzą naszego kraju"

Ta okładka amerykańskiego wydania "Vogue'a" wraz z poruszającą sesją i wywiadem z Pierwszą Damą Ukriany, Ołeną Zełenską, przejdzie do historii. Przed obiektywem znanej fotografki, Annie Leibovitz, pojawił się też prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Prezydencka para z powagą pozuje trzymając się za ręce. Nie brakuje też obrazów zrujnowanej Ukrainy, która od 24 lutego 2022 r. broni się przed agresją Rosji.

Być na okładce @voguemagazine to wielki zaszczyt i marzenie wielu odnoszących sukcesy i wybitnych ludzi na świecie. Jedyne, czego życzę im wszystkim, to żeby nie było to spowodowane wojną w ich krajach. - napisała Pierwsza Dama na oficjalnym instagramowym profilu pod opublikowaną okładką "Vogue'a".

Ołena Zełenska o początku wojny: co wtedy robiła? jak chroniła dzieci?

Ołena Zełenska opowiedziała o początku wojny i wróciła wspomnieniami do wydarzeń, które wstrząsnęły światem i stały się dowodem na niewyobrażalne okrucieństwo rosyjskiej armii.

W pierwszych tygodniach po wybuchu wojny byliśmy w szoku. Po Buczy zrozumieliśmy, że jej celem jest eksterminacja nas wszystkich. Ta wojna polega na eksterminacji.

Rozmowa dotyczy inwazji Rosji, ale też relacji między małżonkami. Amerykańska dziennikarka zapytała również Pierwszą Damę, jak spędziła początek wojny, gdy jako głowy państwa, Wołodymyr wraz z całą rodziną stali się celem nr 1. dla Rosjan.

W codziennym grafiku nie miałam ani jednej wolnej chwili, która pozwalałaby mi na myślenie o złych rzeczach. Pomagałam synowi w lekcjach online, graliśmy w gry planszowe i czytaliśmy. Ponownie przeczytałam „Rok 1984” Orwella.  To straszny zbieg okoliczności. Ta książka to obraz tego, co dzieje się teraz w Rosji - powiedziała Pierwsza Dama.

 Ołena Zełenska zdradziła, że przez pewien czas nie mogła się kontaktować z mężem i rodzicami, z którymi do tej pory rozmawiała codziennie. Jak zdradziła - ze względów bezpieczeństwa mąż jeszcze do tej pory nie widział się z dziećmi: synem i córką, więc rozumie ból i tęsknotę rozdzielonych ukraińskich rodzin.

Jest mu w tej kwestii dużo trudniej. Cierpi. Nasze dzieci też cierpią, bo nie mogą się z nim zobaczyć. - powiedziała.

Na oficjalnym instagramowym profilu Ołena Zeleńska zaapelowała do świata o to, by nie zapominali o Ukrainie i toczącej się w niej wojnie, rozpętanej przez Rosję Putina. Pierwsza Dama porównała się do każdej Ukrainki, którą dotknęła wojna.

A teraz chciałabym, żebyście zobaczyli we mnie każdą Ukrainkę. Kto walczy, udziela się jako wolontariusz, osiedla się w obozie dla uchodźców, wykonuje swoją pracę na dźwięk syreny, trzyma się pod okupacją. Ma prawo i zasługuje na to, by znaleźć się na okładkach całego świata. Każda z was, koleżanki Ukrainki, jest teraz twarzą naszego kraju. - napisała na Instagramie Ołena Zełenska.

Ołena Zełenska na okładce "Vouge'a": jak wyglądały kulisy wywiadu dla magazynu?

Dziennikarka, Rachel Donadio, która przeprowadzała wywiad z Ołeną Zełenską, tak wspomina wizytę w objętej wojną Ukrainie.

Z Zełenską spotkałam się w głębi kompleksu prezydenckich gabinetów, pilnie strzeżonego miejsca, dokąd jechałam przez wiele godzin. Ponieważ przestrzeń powietrzna nad Ukrainą jest zamknięta dla lotów cywilnych, podróżowałam nocnym pociągiem z Polski, mijając miejsca, które były świadkami najstraszniejszych wydarzeń XX wieku. Gdy już znalazłam się w kompleksie, musiałam przejść przez wiele punktów kontrolnych i labirynt ciemnych korytarzy wyłożonych workami z piaskiem oraz obstawionych przez żołnierzy. Wojenna rzeczywistość.

Rachel Donadio na łamach "Vogue'a" przyznała, że Ołena "w widoczny sposób ponosi koszty emocjonalne swojego narodu".

Zobacz także:

Gdy niedawno spotkałam się z nią w pewne deszczowe popołudnie w Kijowie, gdzie kawiarnie tętnią życiem pomimo częstych alarmów przeciwlotniczych, jej piękna twarz i zielonobrązowe oczy zdawały się oddawać całą paletę emocji towarzyszących dziś jej rodakom: głęboki smutek, przebłysk czarnego humoru, wspomnienia bezpiecznej, szczęśliwszej przeszłości i niezłomność dumy narodowej.