Olena Kuryło - jej twarz poznał cały Świat

24 lutego Światem wstrząsnęła informacja o inwazji Rosji na Ukrainę. Zatrważające obrazki, które zaczęły pojawiać się w mediach, uzmysłowiły nam wszystkim jak bezwzględny i nieprzewidywalny jest agresor. Jednym z nich jest zdjęcie, które przedstawia zakrwawioną kobietę w otoczeniu całkowicie zniszczonego bloku mieszkalnego w wyniku bombardowania. Bohaterką fotografii jest 53-letnia Olena Kuryło, nauczycielka z  Czuchajewa w obwodzie charkowskim. 

Atak na dom Oleny rozpoczął się niedługo po tym, jak kobieta dowiedziała się o ataku na pobliską bazę wojskową. Niestety, nie zdążyła uciec - w wyniku eksplozji bloku została ranna, a odłamki szkła spowodowały uszkodzenie twarzy i oczu. Kobieta została przewieziona do szpitala w Charkowie, jednak uraz narządu wzroku okazał się być na tyle poważny, że leczenie na terenie objętej wojną Ukrainy nie było możliwe. Na pomoc ruszyli specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach.

Olena Kuryło walczy o wzrok w Polsce 

Przypadek Pani Oleny był niezwykle trudny. Mimo, iż specjalizujemy się w zabiegach gałek ocznych po wypadkach, to po raz pierwszy podjęliśmy się operacji pacjentki z tak rozległymi uszkodzeniami oka i skóry twarzy. - czytamy w poście opublikowanym na oficjalnym profilu Facebookowym kliniki.

Mimo trudności, zespół lekarzy pod przewodnictwem dr hab. n. med. Rafała Leszczyńskiego, przeprowadził szereg operacji, które już zaowocowały istotną poprawą wzroku kobiety. Jak tłumaczą specjaliści, stan Oleny jest na tyle poważny, że teraz czeka ją długa rekonwalescencja i kolejne, wymagające zabiegi w przyszłości.