Jakie właściwości ma olejek rycynowy?

Olej rycynowy wykazuje przede wszystkim silne właściwości regeneracyjne. Dzięki jego zastosowaniu włosy stają się grube, miękkie i lśniące. Rycyna zamyka łuski, co zapobiega rozdwajaniu końcówek.

Aplikowana na cebulki pobudza je do działania i przyspiesza wzrost włosów. Rycyna sama w sobie jest toksyczna, jednak olej nie jest trujący. W czasie tłoczenia zanikają wszystkie potencjalnie szkodliwe właściwości. W olejku rycynowym znajdziemy około 85% kwasu rycynowego. Pozostała część to kwas omega-6 (linolowy), omega-3 (alfa-linolenowy) i stearynowy.

Olejek rycynowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Można go nakładać zamiast odżywki na rzęsy i brwi, działa też wzmacniająco na włosy na głowie. Sprzyja też regeneracji paznokci. 

Olejek rycynowy na rzęsy: efekty

Stosowanie olejku rycynowego pozwala uzyskać spektakularne efekty i to w stosunkowo krótkim czasie. Postanowiłyśmy zrobić własny test i przez jakiś czas codziennie nakładać olej rycynowy na rzęsy (świetnie sprawdza się do tego stara szczoteczka od mascary). Pierwsze różnice zaobserwować można już po siedmiu dniach, a docelowy efekt wzmocnienia i pogrubienia rzęs jest widoczny po około 2 miesiącach stosowania. Olejek rycynowy na rzęsy przede wszystkim:

  • regeneruje i wspomaga wzrost rzęs,
  • zagęszcza, wzmacnia i pogrubia włoski,
  • hamuje wypadanie i kruszenie się rzęs,
  • dodaje blasku,
  • przyciemnia.

Olejek rycynowy dodatkowo wykazuje właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, dzięki czemu jego stosowanie może korzystnie wpływać na kondycję skóry powiek i okolic oczu, a także chronić je przed infekcjami i bakteryjnymi stanami zapalnymi. Trzeba jednak uważać, aby preparat nie dostał się do oka.

Jak stosować olejek rycynowy na rzęsy?

Jak nakładać olejek rycynowy na rzęsy? Najłatwiej i najprecyzyjniej można to zrobić za pomocą oczyszczonej szczoteczki po tuszu do rzęs. Niektórzy wykorzystują do tego celu wacik lub palec, ale to metoda ryzykowna, zwiększająca prawdopodobieństwo przedostania się olejku do oka.

Aplikację może utrudniać gęstość preparatu. Aby ułatwić sobie zadanie, warto ogrzać delikatnie pojemnik, co upłynni odrobinę konsystencję. Olejek nakładać należy równomiernie i starannie, najlepiej przed snem. Przed wykonaniem makijażu nadmiar odżywki trzeba zetrzeć.

Olejek rycynowy na rzęsy: efekty uboczne

Jako produkt naturalny olejek rycynowy działa delikatnie i bezpiecznie dla zdrowia. Mimo to może wywołać niepożądane skutki uboczne, jeśli zaaplikowany zostanie niewłaściwie lub na wyjątkowo wrażliwą skórę. Bardzo rzadkie są przypadki uczuleń, gdyż olej rycynowy wykazuje raczej obojętność alergiczną. Istnieje też niewielkie ryzyko wystąpienia takich skutków ubocznych jak:

  • opuchlizna wokół oczu,
  • swędzenie w okolicach rzęs,
  • podrażnienie spojówek,
  • łzawienie oczu.

Olejku rycynowego nie mogą stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także dzieci. Typ skóry nie jest przeciwwskazaniem, chociaż szczególna ostrożność powinna zostać zachowana w przypadku cery wrażliwej i problematycznej. W przypadku nałożenia zbyt dużej ilości olejku rycynowego na rzęsy, można doprowadzić do ich "sklejenia", świądu i opuchnięcia okolic oczu, a także podrażnia, jeśli preparat dostanie się do środka. To jednak bardzo rzadkie przypadki. Olej rycynowy, jako substancja naturalna, która w przeciwieństwie do wielu syntetycznych odżywek do rzęs na bazie sterydów, nie wywołuje podrażnień i nie niesie ze sobą ryzyka dla zdrowia.

Olejek rycynowy na rzęsy: opinie

W internecie nie brakuje opinii, w których użytkowniczki dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, jak prezentowały się ich rzęsy po olejku rycynowym. Oto kilka z nich:

"Olejek zapobiega niszczeniu rzęs. Gdy codziennie używam zalotki, tylko olejek przywraca im normalny wygląd, ale specjalnie ich nie wydłuża ani nie przyciemnia, może dlatego, że są czarne". [Ugera, f.kafeteria.pl]

"Używałam olejku rycynowego przez 2 miesiące ale nieregularnie. Mimo tego zauważyłam poprawę. Dobrze też działa na brwi, a do tego olej rycynowy kosztuje około 5zł!". [Gość, forum.interia.pl]

3 lata stosuję olejek rycynowy jako odżywkę. Jak każdy produkt ma wady i zalety: przyciemnia rzęsy i brwi, są grubsze, lśniące i gęstsze, no i dluższe. Gęsta konsystencja, ciężko się nakłada." [Majaaaaa, wizaz.pl]