Ola Petrus o fetyszyzowaniu niskorosłych kobiet

Znana stand-uperka Ola Petrus w rozmowie z dziennikarką Małgorzatą Wołczyńską w TOK FM otwarcie opowiedziała o swoich relacjach z mężczyznami i akceptacji siebie. To niezwykle ważny głos dla osób, które podobnie jak Ola zmagają się z achondroplazją, nazywaną częściej karłowatością lub niskorosłością.

W szczerej rozmowie Petrus otworzyła się między innymi na temat swoich relacji z partnerami. Komiczka przyznała, że swój pierwszy poważny związek stworzyła w wieku 23 lat. Zakończył się on po pięciu latach "dość sporym załamaniem nerwowym". Jak przyznała w rozmowie, sporo czasu zajęło jej przepracowanie pewnych tematów, żeby ponownie komuś zaufać.

Wtedy też zaczęłam eksplorować temat seksualności, podejścia do miłości trochę bardziej fizycznie niż romantycznie. I nagle okazało się, że nie mam problemu ze znalezieniem partnerów jeśli jest taka potrzeba czy chęć - powiedziała.

Ola Petrus przyznała, że nadal pozostaje czujna w relacjach z mężczyznami. Stand-uperka przyznaje, że chodzi o problem fetyszyzowania niskorosłych kobiet przez mężczyzn.

Natomiast nadal muszę mocno pilnować i obserwować, choć już się tego nauczyłam, czy te relacje, które tworzę, są oparte jedynie na tym, że ktoś fetyszyzuje trochę temat i chce spróbować czegoś innego, czy wynika to faktycznie z jakiegoś zainteresowania.

Aktywistka dodaje, że często "panowie nie mają absolutnie żadnych oporów, by napisać na 'dzień dobry': 'zawsze chciałem się przespać z niskorosłą' albo 'zawsze chciałem zobaczyć, jak to będzie z taką kobietą jak ty'".

Obecnie dużo mężczyzn nie potrafi kompletnie rozpocząć konwersacji, która miałaby doprowadzić do sytuacji erotycznej bez bycia takim strasznym prostakiem.

Petrus ma nawet na ten temat swoją teorię: "kobiety niskorosłe często kojarzone są przez mężczyzn z pornografią."

One się w tym świecie jakoś odnalazły. I przez to, widząc mnie, pojawia się skojarzenie smerfa, krasnoludka czy czegoś w tym rodzaju albo właśnie skojarzenie z filmików - dodaje komiczka.

Zapytana o temat seksualności osób z niepełnosprawnościami w Polsce, Ola Petrus mówi wprost: "Mamy problem rozmawiania o seksie, a przede wszystkim mamy problem, kiedy o seksie rozmawiają kobiety. Uważa się, że kobieta, która mówi o seksie, jest rozwiązła, łatwa i najczęściej nieczysta i to jest dość przejmujące".