Ocet jabłkowy na włosy: co to daje?

Ocet jabłkowy to odmiana octu wytwarzanego w skrócie przez fermentację jabłek. Jest bardzo popularny w kuchni, dietetyce, czy medycynie alternatywnej. Picie octu jabłkowego ma pomagać w zrzucaniu zbędnych kilogramów, a także wspierać odporność organizmu. Okazuje się, że ocet jabłkowy ma też zbawienne działanie na włosy i skórę głowy. Po pierwsze, rewelacyjnie oczyszcza kosmyki z nadbudowanych produktów do pielęgnacji i stylizacji, z czym często nie radzą sobie nasze szampony do codziennego użytku. Przewagą octu jabłkowego nad oczyszczającymi szamponami jest to, że usuwa tylko zanieczyszczenia, nie pozbawiając włosów ich naturalnej warstwy ochronnej. Ocet jabłkowy jest polecany również dla osób z przetłuszczającą się skórą głowy i łupieżem, a to dlatego, że ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, oraz reguluje poziom pH włosów, jak i skalpu. Ocet jabłkowy pomoże również doprowadzić do ładu puszące się włosy po myciu naturalnym szamponem. Ocet domknie łuski i wygładzi kosmyki, które do tej pory przyzwyczajone były do oblepiających je silikonów.

Jak stosować ocet jabłkowy na włosy: przepis na płukankę z octu jabłkowego

Najpopularniejszą metodą stosowania octu jabłkowego w pielęgnacji włosów, jest płukanka. Jak zrobić płukankę z octu jabłkowego? Zmieszaj dwie łyżki octu jabłkowego ze szklanką ciepłej wody. Po umyciu włosów, dokładnie spłucz je przygotowaną mieszanką, zaczynając od skóry głowy. Odczekaj dwie minuty i wypłucz włosy w letniej wodzie. Kolejna metoda jest przydatna szczególnie, jeśli octem jabłkowym chcesz zadziałać na łupież, lub swędzący skalp. Mieszankę z octu jabłkowego i wody przelej do czystej butelki z atomizerem. Pokryj nią włosy i skórę głowy, delikatnie wmasuj, odczekaj dwie minuty i dokładnie spłucz letnią wodą. Stylizuj jak zawsze.

Ocet jabłkowy na włosy: jak często?

Pojawia się pytanie, jak często stosować ocet jabłkowy na włosy? Płukankę z octu najlepiej stosować 1-2 razy w tygodniu. Jeśli masz wyjątkowo wrażliwą skórę głowy, do mieszanki użyj jednej łyżki octu jabłkowego.

Ocet jabłkowy na włosy: kto nie powinien stosować tej metody?

Mimo, iż ocet jabłkowy to w pełni naturalny i bezpieczny produkt, u niektórych może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Chodzi tu osoby z wyjątkowo przesuszonymi włosami i skórą głowy. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie - powinnaś unikać wszelkich kosmetyków, które mają działanie silnie oczyszczające, aby  jak najmniej pozbywać się naturalnych olejów, które pokrywają skalp i kosmyki. Skup się na nawilżaniu, wybieraj produkty z zawartością keratyny i kwasu hialuronowego, lub zafunduj włosom i skórze głowy "miodowanie", czyli nawilżającą maskę z naturalnego miodu. 

Wcierka z octu jabłkowego

Wcierka z octu jabłkowego to skuteczny sposób na przetłuszczające się włosy, a także na stymulację ich wzrostu. Jak wykonać wcierkę z octu jabłkowego? 

Do wykonania wcierki potrzebujemy 2 łyżki octu , szklankę wody mineralnej i pojemnik z rozpylaczem. Mieszamy ocet z wodą i przelewamy do pojemniczka. Po umyciu i spłukaniu włosów, rozpylamy mieszankę na włosach i skórze głowy. Następnie delikatnie masujemy skórę, tak aby wcierka wniknęła w strukturę włosów. Po kilku minutach płuczemy włosy wodą.

Rozjaśnianie włosów octem

Ocet jest również naturalnym sposobem na rozjaśnianie włosów. W tym celu możemy użyć octu winnego - czerwonego lub białego. Jednym ze sposobów jest płukanie kosmyków octem. Należy zagotować w niewielkim garnku 200 ml wody, a następnie dodać do wrzątku dwie łyżki stołowe octu. Kiedy mieszanka ostygnie, myjemy włosy, a następnie przepłucz pasemka mieszanką wody z octem.

Drugim sposobem jest rozjaśnianie kosmyków octem winnym w połączeniu z sokiem z cytryny. Wlewamy do butelki z rozpylaczem w równych proporcjach sok z cytryny i ocet. Gotowym roztworem należy spryskać suche pasma. Po 10 minutach, płuczemy pasemka letnią wodą.