Wiele dzieł Tamary Łempickiej zostało już sprzedanych za bardzo wysokie kwoty, przekraczające mln dolarów. Do tej pory jako najdroższe dzieła spośród jej twórczości uznawano obrazy:

  • Le rêve – sprzedany za ok. 8,5 mln dolarów,
  • La Dormeuse – sprzedany za ok. 6,6 mln dolarów,
  • Portret Madame M. – sprzedany za ok. 6,1 mln dolarów.

Obecnie wszystkie powyższe dzieła wyprzedził ww. obraz pt. "La Musicienne". Został sprzedany na aukcji za rekordową kwotę, konkretnie 9,88 mln dolarów.

Obraz Tamary Łempickiej sprzedany za rekordową kwotę:

Tamara Łempicka - z życia artystki:

Tamara Łempicka należy do grona bardzo zasłużonych polskich artystów. Urodziła się w 1898 roku. W młodości wyjechała na studia do Paryża do Academie Ranson. Pierwszą swoją wystawę miała w 1922 roku. Wówczas wywołała ona spore poruszenie wśród kolegów i koleżanek, artystów. Przez niektórych styl Tamary Łempickiej określany był jako perwersyjny. Inni byli zakochani w jej dziełach. Za sprawą tej drugiej grupy artystka szybko osiągnęła spory sukces finansowy. Na początku lat 60. zaprzestała już tworzyć. Wyjechała do Meksyku, gdzie zmarła w 1980 roku.

Zapewne dużo osób zastanawia się jak wyglądała malarka, której obraz został wylicytowany za rekordową kwotę wsród dzieł polskich artystów. Oto jej fotografia: