Obraz Tamary Łempickiej sprzedany: cena zwala z nóg

Obraz Tamary Łempickiej "Czytająca I" został sprzedany za rekordową kwotę 4,5 miliona złotych. "To najwyższa cena, jaką zapłacono w Polsce za obraz stworzony przez kobietę" - poinformował dom aukcyjny DESA Unicum.

Podczas aukcji 10 grudnia w DESA Unicum prywatny kolekcjoner kupił jej pracę za blisko 4,5 mln zł, co daje nam polski rekord, jeżeli chodzi o obrazy stworzone przez kobiety - poinformowała PAP Agnieszka Marszał, reprezentująca DESĘ Unicum.

"Czytająca I" to dzieło Tamary Łempickiej z 1951 roku przedstawiające czytającą kobietę na tle mieszkania. "Przedmioty zgromadzone wokół pogrążonej w lekturze dziewczyny dokładnie powielają bowiem wyposażenie nowojorskiego mieszkania artystki. Charakterystyczny biały kinkiet z przymocowanym do niego lustrem, masywny mahoniowy kabinet, empirowe krzesła z cytrynową tapicerką – wszystkie te przedmioty znamy dobrze z fotografii przedstawiających wnętrze duplexu, w którym Łempicka zamieszkała z mężem w 1942, kiedy z Beverly Hills przeniosła się na 57 Avenue, niedaleko Central Parku. Jedynym niepasującym do rzeczywistości tego wnętrza przedmiotem jest wisząca na ścianie kompozycja malarska. Jej prawe skrzydło przedstawia świętego Eustachego, a jego sylwetka jest zaczerpnięta ze słynnego Ołtarza Paumgartnerów Albrechta Dürera (1503, Stara Pinakoteka w Monachium). Lewe skrzydło przedstawia z kolei Matkę Boleściwą i również wzorowane jest na jednej z licznych Schmerzensmutter tego artysty. Co na obrazie malarki kojarzonej z poetyką art déco, erotyką i nowoczesnością robią cytaty z geniusza niemieckiego renesansu?" - czytamy w opisie obrazu na stronie aukcji.

Zobacz również: Padła rekordowa cena za obraz polskiej artystki: kto jest autorką?

W oczach stałych bywalców nowojorskiego salonu Łempickiej „Czytająca” musiała uchodzić za krypto-autoportret, a w każdym razie za dzieło alegoryczne.

Cena za obraz Tamary Łempickiej sprawiła, że jej dzieło trafiło na 7. miejsce najdroższych prac polskich artystów. Jej prace zdobią domy takich gwiazd jak: Madonna, Barbra Streisand czy Jack Nicholson.

Do tej pory rekordowa cena za jej obraz wynosi 82 mln zł, za który zapłacono na aukcji w Londynie . Chodzi o portret „Portret Marjorie Ferry". Wcześniej najdroższą pracą była "La tunique rose" sprzedana w Sotheby's za 52 mln zł.