Obowiązki świadkowej przed ślubem 

Panna młoda najczęściej na świadkową wyznacza swoją przyjaciółkę lub siostrę - czyli osobę, którą bardzo dobrze zna i ufa jej. Dzięki temu zadanie jest ułatwione - skoro się dobrze znacie, to zapewne wiesz, jakie potrzeby i preferencje ma przyszła żona. Dzięki temu będzie ci łatwiej udzielać jej wsparcia na każdym kroku. 

Rola świadkowej to przede wszystkim wsparcie panny młodej - zarówno duchowo, jak i praktycznie. Jako świadkowa jesteś drugą najważniejszą (zaraz po młodej parze) osobą na ślubie i weselu. 

Do obowiązków świadkowej należy pomoc w organizacji ślubu - jesteś prawą ręką panny młodej. Pomagasz jej wybrać lokal na wesele, konsultuje ona z tobą umowy z salą, fotografem, salonem sukien ślubnych. Na tobie spoczywa więc odpowiedzialność za kwestie organizacyjne.

Jako świadkowa pomagasz jej również w wyborze sukni ślubnej, biżuterii, bukietu, makijażu czy manicure. 

W dniu ślubu musisz zadbać nie tylko o to, by uspokoić pannę młodą, ale także o to, by nie zapomniała najważniejszych rzeczy:

  • dokumentów;
  • torebki;
  • dodatków.

Pomagasz się jej ubrać, pilnujesz obrączek, organizujesz również wszystkie drobiazgi, które mogą się jej przydać (kosmetyczka "SOS" z pudrem, chusteczkami czy rajstopami na zmianę).

Świadkowa jest również odpowiedzialna za organizację wieczoru panieńskiego - choć w tej kwestii bywa różnie. Często organizację przejmuje ona w całości, w innych przypadkach jest "kierownikiem imprezy" a organizuje ją wspólnie z zaproszonymi koleżankami panny młodej.  

Zobacz także:

Obowiązki świadkowej na ślubie cywilnym 

Co robi świadkowa na ślubie cywilnym? Musisz być wsparciem dla panny młodej przez cały czas. Bądź więc zawsze w pobliżu, krok za nią (ale nie nachalnie!). 

Na ślubie cywilnym świadkowa trzyma bukiet panny młodej gdy ta podpisuje dokumenty lub w czasie wymieniania się przez nowożeńców obrączkami. 

Jeśli panna młoda ma małą torebeczkę, to właśnie świadkowa odpowiedzialna jest za przechowywanie jej dowodu osobistego i podaje go urzędnikowi. 

Po ceremonii zaślubin świadkowa ustawia się za parą młodą i przejmuje koperty oraz prezenty. Jest za nie odpowiedzialna do momentu, w którym para młoda na spokojnie ich nie odbierze. 

Obowiązki świadkowej na ślubie kościelnym 

Obowiązki świadkowej w kościele nie różnią się wiele od tych na uroczystości o cywilnym charakterze. Jest oparciem dla panny młodej, jej drugimi oczami w tym dniu, a także sekretarką i powierniczką. 

Towarzyszy parze młodej wraz ze świadkiem, podpisuje dokumenty, przytrzymuje wiązankę ślubną, odbiera kwiaty, koperty i prezenty od gości.  

Obowiązki świadkowej na weselu 

Jeżeli takie jest życzenie pary młodej, to świadkowa na weselu zajmuje się "rozsadzaniem" gości przy stolikach. Jest również tą osobą, która udziela gościom informacji i rozmawia z nimi. Jeżeli dla weselników przewidziane są przypinki czy kotyliony, to właśnie świadkowa je rozdaje i przypina.

Pilnuje również zaopatrzenia stołów i jeśli brakuje napojów, jedzenia czy sztućców, powinna zgłosić to obsłudze sali. 

W czasie trwania zabawy weselnej świadkowa ma się oczywiście doskonale bawić wraz z nowożeńcami i gośćmi. Musi jednak czujnym okiem nadzorować samopoczucie i potrzeby panny młodej i w razie potrzeby być do jej dyspozycji. 

Jeśli rozmyje się jej makijaż, świadkowa musi dyskretnie dać jej o tym znać i go poprawić lub przynajmniej zapewnić kosmetyczkę z kosmetykami, dzięki którym będzie mogła go poprawić. 

Co świadkowa powinna kupić pannie młodej?

Rola świadkowej na ślubie i weselu to z jednej strony wyróżnienie, z drugiej odpowiedzialność. Świadkowa jest wyjątkowym gościem, dlatego często zastanawia się, jaki prezent powinna kupić pannie młodej. 

Co do zasady powinien on być niebanalny. Nie chodzi jednak wcale o to, że musi być drogi. W tym przypadku wyznacznikiem wyjątkowości nie jest cena, a serce włożone w znalezienie czy wykonanie prezentu.  

Powinno to być coś osobistego i przydatnego pannie młodej. Jeżeli podarujesz jej zbyt drogi prezent, może poczuć się zmieszana. Postaw więc na coś od serca - może voucher dla was obu na babski weekend w SPA?