Czy Multitasking jest cechą kobiet?

Czy ten obraz jest Ci znany? Załatwiasz przez telefon sprawy do pracy, w tym samym czasie odbierasz dziecko z przedszkola, po drodze zrobicie zakupy na obiad, a gdy tylko przekroczysz próg domu, nakarmisz psa. Wszystko to bez przerywania rozmowy telefonicznej. Czy Ty też uprawiasz multitasking? Bo robi to naprawdę wiele kobiet. Znacznie więcej niż mężczyzn. Przeprowadzone w 2015 roku ankiety pokazały, że aż 80% ankietowanych uważa zdolność do multitaskingu za cechę częściej występującą u kobiet. Teraz najnowsze badania pokazują, że jest to tylko stereotyp i kobiety wcale nie mają większych skłonności do multitaskingu, niż mężczyźni.

Badania nad skłonnościami do multitaskingu

Sprawą zainteresowali się niemieccy naukowcy pod przewodnictwem Patrici Hirsch z Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Aachen. Postanowili przeprowadzić badania dotyczące multitaskingu i jego skłonności do ujawniania się częściej u kobiet. W badaniu wzięło udział po 48 przedstawicieli obu płci. Sam eksperyment składał się z dwóch części. W pierwszej badani mieli wykonywać dwa zadania jednocześnie, natomiast w drugiej szybko przełączać się między zadaniami. Zmierzono jak dokładnie uczestnicy wykonywali zadania oraz czas jaki im to zajęło. Okazuje się, że między kobietami, a mężczyznami nie było żadnych szczególnych różnic.

Zachęć partnera do pracy – multitasking dla wszystkich

Przeprowadzone badania pokazują, że zdolność do wielozadaniowości nie jest zatem cechą powiązaną z płcią, a jedynie utartym schematem kulturowym. Nie jest też łatwa do wykonania, jako że pochłania znacznie większe zasoby energii, niż zajmowane się pojedynczymi zadaniami. Z pewnością multitasking jest doceniany przez pracodawców, jednak według najnowszych badań nie powinien być przypisywany do konkretnej płci. Wielozadaniowość wśród kobiet może wynikać z braku czasu lub większych wymagań, które się przed nimi stawia. Jeśli jednak mamy już potwierdzenie, że zdolność do multitaskingu nie jest tylko kobiecą cechą, możemy odpocząć i spróbować lepiej podzielić się zadaniami z partnerem. W końcu ma takie same możliwości do wykonania go, co Ty!