Kate Winslet zagra Lee Miller w najnowszym filmie reżyserii Ellen Kuras

Modelka, artystka, muza, i… korespondentka wojenna. Historia Lee Miller, która prosto z okładek Vogue’a trafiła w sam środek piekła wojny, zainspirowała Kate Winslet. 44-letnia aktorka znana z takich produkcji jak "Tytanik", "Małe dzieci" czy "Droga do szczęścia" po raz kolejny będzie miała okazję popisać się talentem.Rola nie zapowiada się łatwo. Aktorka zagra rolę Lee Miller w najnowszym filmie reżyserowanym przez Ellen Kuras. Obie pani miały już okazję współpracować ze sobą w 2004 roku na planie „Zakochanego bez pamięci”. Scenariusz powstaje na podstawie biografii syna słynnej modelki Antony’ego Penrose’a. Autorką scenariusza „The Lives of Lee Miller” jest Lizz Hannah. Artystka znana z „Czwartej władzy” pisze go we współpracy z The Lee Miller Archives. Kim była Lee Miller, która zainspirowała Kate Winslet i Ellen Kuras do stworzenia wspólnego projektu?

Lee Miller: kim była modelka, która została korespondentką wojenną?

Lee Miller przyszła na świat jako Elisabeth Miller w 1907 roku w miasteczku Poughkeepsie w stanie Nowy Jork. Jej kariera modelki nie rozpoczęła się od dziewczęcego marzenia o sławie. Jako dziecko została zgwałcona, a jej oprawca zaraził ja rzeżączką. Do końca życia zmagała się z syndromem stresu pourazowego i depresją. Jej ojciec zdecydował się pomóc jej przepracować traumę w kontrowersyjny sposób – fotografował ją nago. Z czasem dziewczyna zaczęła pozować dla wziętych fotografów tamtego okresu. W latach 20. zaczęła zawodowo pracować jako modelka i przeprowadziła się do Paryża.

Chciała nie tylko pozować, ale też sama tworzyć. Jej nauczycielem i kochankiem w Paryżu został Man Ray. Pozowała również do 6 portretów dla Picassa, który pracował w tym czasie nad słynną „Guernicą”. W 1927 roku rozpoczęła współpracę z "Vogue’iem" jako modelka, a później jako fotografka. Do Nowego Yorku powróciła, mając 24 lata. Otworzyła własne studio fotograficzne, które cieszyło się wielkimi sukcesami, a sama Lee wzbudzała niemałe zainteresowanie nowojorskiej socjety.

Po wybuchu II wojny światowej przeniosła się do Wielkiej Brytanii, gdzie jej zdjęcia dokumentujące spustoszenie wojenne dorobiły się statusu dokumentów prezentujących upadek kultury. Na początku lat 40. Została oficjalną korespondentką wojenną "Vogue’a". W międzyczasie dalej pozowała i pisała artykuły. Wróciła do Paryża, kilka dni po wyzwoleniu miasta. Jako pierwszy żołnierz aliancki odwiedziła Picassa i zdementowała plotki o jego rzekomej śmierci. Do najbardziej wstrząsających z jej prac należą zdjęcia dokumentujące wyzwolenie obozów koncentracyjnych. Jej ostatni cykl zdjęć wykonany dla "Vogue’a" już po wojnie jest kpiną z sowieckiej propagandy.

Choć osiągnęła sukces, prywatnie wiele wycierpiała. Zmagała się z depresją i alkoholizmem. Trauma powojenna sprawiła, że stała się inną osobą. Zmarła w Anglii w 1977 roku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Happy Valentine’s Day! . . It’s easy to see why Roland Penrose fell for Lee Miller and 1937 could be called their summer of love. The pair met at a Surrealist Ball in Paris and despite having mutual friends this was the first time they met. Despite the loyalty Lee felt to her then husband Aziz Eloui Bey, she was unsuited to the lifestyle he led in Cairo. She felt drawn to Europe and whilst Roland looked every part the English gentleman his involvement with Surrealism and artistic ideals were a lure to the excitement she couldn’t resist. From Paris to Cornwall, Lee and Roland holidayed in Lambe Creek with friends such as Man Ray and Ady Fidelin, Paul and Nusch Eluard, Max Ernst and Leonora Carrington coming and going. A relaxed time of friendship, entertaining and art that began to cement a relationship that was to last the rest of their lives. . . . Image: Lee Miller [with figurehead], Lambe Creek, Cornwall, England 1937 by Roland Penrose © Lee Miller Archives, England 2020. All rights reserved. www.leemiller.co.uk . . . . . #leemiller #leemillerarchives #rolandpenrose #femaleartist #femalephotographer #fotographia #fotografo #fotographie

Post udostępniony przez Lee Miller Archives (@leemillerarchives) Lut 14, 2020 o 11:30 PST

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Smak pho"- wzruszająca opowieść o bliskości i wyobcowaniu

Kate Winslet o Lee Miller

Kate Winslet przyznaje, że Lee Miller jest jej wielką inspiracją, zarówno jako niezwykła artystka, jak i silna kobieta.

Lee Miller była pełna kontrastów. Podziwiam ją. Kochanka, myślicielka, kucharka, twarz z okładek „Vogue’a”, korespondentka wojenna, ikona, matka. Często widziano ją z męskiej perspektywy jako nieobliczalną i bezczelną piękność, której niezwykłe osiągnięcia w efekcie spychano na drugi plan. Miller brała życie we własne ręce. Pod fasadą kryły się głębokie i przejmujące historie.

Ogromny talent Kate Winslet i inspirująca historia Lee Miller zapowiadają nietuzinkową produkcję. Data premiery nie jest jeszcze znana. Więcej zdjęć inspirującej Lee Miller znajdziecie w naszej galerii.