Podwyżki dla nauczycieli wrzesień 2019: o ile wzrosną zarobki? 

Zgodnie z zawartym w kwietniu porozumieniem między oświatową Solidarnością a rządem – sejm uchwalił nowelizację Karty Nauczyciela, która zakłada podwyżkę dla nauczycieli. Od września tego roku ich płace wzrosną o 9,6 %. Wyższe wynagrodzenia zostaną wypłacone do 30 września z wyrównaniem od początku miesiąca. Zmianie ulegną również zasady zatrudniania nauczycieli stażystów. Od teraz osoby odbywające staż na nauczyciela kontraktowego będą mogły liczyć na jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 zł. Dodatkowo przyspieszona zostanie ścieżka awansu zawodowego. 

Jeden z autorów projektu, poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Dolata, podkreśla, że łącznie z pierwszą, styczniową podwyżką, wynagrodzenia nauczycieli podniesiono tym roku w sumie o 15 %., co stanowi największy taki wzrost w historii.

Ponadto przed przyjęciem nowelizacji Dolata tłumaczył, że dotychczasowe waloryzacje to dopiero początek procesu zwiększania płac nauczycieli, a tym samym renomy tego zawodu. Nadrzędnym celem tej i nadchodzących zmian jest z kolei podniesienie jakości całego systemu edukacji. 

To nie jest koniec poprawiania sytuacji nauczycieli. Będziemy to czynili w dalszym ciągu.

- zapewniał w sejmie Dolata. 

Podwyżki dla nauczycieli wrzesień 2019: ile wyniosą?

Uchwalenie nowelizacji Karty Nauczyciela przebiegło wyjątkowo sprawnie. Złożony w ubiegłym tygodniu przez posłów PiS projekt został przegłosowany niemal jednogłośnie. Za jego przyjęciem było 420 posłów, przeciwko 11, a tylko 2 wstrzymało się od głosu. Zdaniem członków partii rządzącej przyjęte zmiany spotkają się z zadowoleniem ze strony nauczycieli. 

W tym kontekście warto zaznaczyć, że nowelizacja Karty Nauczyciela nie jest w pełni zgodna z postulatami Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, który odrzucił rządowe porozumienie. Przypomnieli o tym posłowie klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Jedna ze zgłoszonych przez nich poprawek zakładała aż 30-procentowy wzrost wynagrodzeń, o który walczył ZNP. Wszystkie wnioski opozycji zostały jednak odrzucone. 

Podwyżki dla nauczycieli wrzesień 2019: kto za nie zapłaci?

Nowelizacja Karty Nauczyciela pozostawia wiele wątpliwości w kwestii sfinansowania uchwalonej podwyżki dla nauczycieli. Kwestię tę podnieśli przedstawiciele opozycji oraz korporacji samorządowych.

Zobacz także:

Podstawowe pytanie dotyczy jednak tego, w jaki stopniu ta podwyżka będzie miała odzwierciedlenie w zmianach w budżecie, a w jakim stopniu cała ta podwyżka będzie na koszt samorządów, bo bardzo fajnie jest, jak się daje z cudzego

 – pytała w sejmie Katarzyna Lubnauer z partii Nowoczesna

Warto wyjaśnić, że bez uchwalenia nowelizacji budżetowej o podniesieniu subwencji oświatowej, koszt podniesienia zarobków nauczycieli poniosą samorządy.