Nowe paszporty 2018: od kiedy?

Nowe paszporty obowiązują od 5 listopada 2018 roku, kiedy to weszła w życie zmiana rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie dokumentów paszportowych. Od tego dnia, wszyscy, którzy złożą wniosek o wydanie paszportu, otrzymają dokument według nowego wzoru. Nowe paszporty będą lepiej zabezpieczone oraz będą miały motywy graficzne związane z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nowe paszporty 2018: co się zmieni?

Nowe paszporty 2018 będą miały jeszcze lepsze zabezpieczenia, dzięki czemu będą trudne do podrobienia. Jak zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jednym z zabezpieczeń będzie sztywna strona personalizacyjna, co umożliwi wprowadzenie specjalnego zabezpieczenia SAFE I – to transparentne okienko otoczone polem charakteryzującym się zmiennymi właściwościami optycznymi. Obszar SAFE I umożliwia wprowadzenie szeregu kombinacji zabezpieczeń personalizowanych danych posiadacza dokumentu, zwiększając tym samym ochronę przed kradzieżą tożsamości.

Dodatkowymi zabezpieczeniami będą: element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitka zabezpieczająca widoczna w świetle UV oraz oznaczenia indywidualne dla danego dokumentu.

Nowe paszporty będą zawierały również dodatkowe oznaczenia przeznaczone dla osób niewidzących i niedowidzących: w okładce nowego dokumentu znajdzie się tłoczenie zawierające wyraz „Paszport” napisane znakami alfabetu Braille-a, umożliwiające rozpoznanie dokumentu.

Nowe paszporty 2018: jak będą wyglądały?

Nowe paszporty 2018 będą miały nowe motywy graficzne związane z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym obywatele mogli głosować przez internet na motywy, które miały znaleźć się na kartach nowego paszportu. Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. W paszporcie znajdą się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców Polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza.

W nowym paszporcie na głównej, personalizowanej stronie znalazło się hasło ”Bóg Honor Ojczyzna”.

Nowe paszporty 2018: czy musimy wymieniać stare paszporty?

MSWiA informuje, że nie ma obowiązku wymiany starych paszportów na nowe. Wszystkie paszporty wydane przed 5 listopada 2018 są ważne do wskazanego w dokumencie terminu. Na nowy paszport będziemy czekać około 3 tygodni, a informacja o tym, czy dokument jest gotowy do odbioru będzie do sprawdzenia na stronie internetowej obywatel.gov.pl.

Zobacz także:

Wzór paszportu jest zmieniany średnio co 10 lat i jak tłumaczy ministerstwo jest to związane z bezpieczeństwem tego ważnego dokumentu.

Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, które zajmuje się m.in.  przygotowywaniem dokumentów, co roku wydawanych jest około 1,3-1,4 miliona paszportów. W 2016 r. było to 1 mln 334 tys. dokumentów paszportowych, a w 2017 r. – 1 mln 452 tys. Tylko we wrześniu tego roku wydano 132 tys. paszportów.

Czy będziecie w tym roku mieć nowe paszporty, czy wasze są jeszcze aktualne?