Nowa Zelandia poradziła sobie wzorowo z pandemią koronawirusa

Nowa Zelandia prowadzona przez charyzmatyczną premier Jacindę Ardern, ogłoszona została krajem, który dotychczas najlepiej poradził sobie z pandemią koronawirusa. 28 lutego, od momentu, gdy Jacinda Ardern poinformowało publicznie o pierwszych zakażeniach Covid-19, podjęte zostały natychmiastowe środki bezpieczeństwa. Kraj od początku pandemii wprowadził surowe restrykcje, łącznie z zamknięciem granic dla obcokrajowców i ograniczeniem podróży. Nowa Zelandia zastosowała też tzw. strategię eliminacji, czyli skupiła się na zdiagnozowaniu istniejących już przypadków COVID-19 i pomoc chorym. Ostatni nowy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano tam 1 maja, co oznacza, że Nowa Zelandia nie odnotowała nowych przypadków koronawirusa od 100 dni! Patrząc na przykład innych krajów, jest co świętować.

ZOBACZ TEŻ: Ten kraj pokonał koronawirusa! Premier zdradza, jak udało się to zrobić

Bilans zakażeń Nowej Zelandii przedstawia się niezwykle imponującą: w 5-milionowym kraju odnotowano 1569 przypadków zakażenia. W wyniku zakażenia Covid-19 zmarły tam 22 osoby.  W czym specjaliści upatrują sukces Nowej Zelandii w walce z pandemią?

Do powstrzymania pandemii i braku nowych przypadków zakażeń koronawirusem przyczyniła się "nauka i dobry przywódca", powiedział profesor Michael Baker, epidemiolog z Uniwersytetu w Otago, w rozmowie z "The Sydney Morning Herald. 

My stawiamy też tezę, potwierdzoną twardymi faktami, że z pandemią najlepiej poradziły sobie kraje, którymi rządzą kobiety.

ZOBACZ TEŻ: Te państwa najlepiej poradziły sobie z opanowaniem pandemii. Łączy je jeden fakt - rządzą nimi kobiety.

Koronawirus w Polsce: 2 osoby zmarły, 619 nowych przypadków

Pierwszy przypadek koronawirusa (tzw. "pacjent zero") minister zdrowia, Łukasz Szumowski, ogłosił w środę 4 marca. Od tego czasu liczba zakażeń wzrastała do średnio ok. 300 dziennie. Liczba ta utrzymywała się dzięki wprowadzeniu lockdownu, zamknięciu granic i rygoru np. noszenia maseczek w miejscach publicznych. Wraz z łagodzeniem restrykcji sytuacja w Polsce zaczęła się diametralnie zmieniać, a krzywa zachorowań rosnąć. Największym ogniskiem zakażeń jest obecnie woj. małopolskie.

Aktualnie Polska walczy z rekordowymi liczbami zachorowań na SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby Ministerstwo Zdrowia przekazało w poinformowało o 619 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zakażenia dotyczą województw: małopolskiego (175), śląskiego (98), wielkopolskiego (64), mazowieckiego (53), pomorskiego (48), podkarpackiego (37), łódzkiego (31), lubuskiego (26), dolnośląskiego (18), lubelskiego (17), kujawsko-pomorskiego (12), zachodniopomorskiego (11), podlaskiego (8), świętokrzyskiego (8), opolskiego (7) i warmińsko-mazurskiego (6).

Łącznie od początku pandemii koronawirusa w Polsce zakażonych zostało 52 410 osób, zmarło1 809 osób.