Wykonywanie badań, to po zdrowym trybie życia, najważniejsza część profilaktyki. Pozwalają one na kontrolę stanu zdrowia, a w niektórych przypadkach na wczesne wykrycie choroby lub groźnej infekcji. Cytologia to jedno z najważniejszych badań, o którym kobiety powinny pamiętać każdego roku. Jak często ją wykonywać i co zrobić, gdy wynik jest nieprawidłowy?

Cytologia - jak często robić badania?

Cytologia to ważne badanie, którego zadaniem jest profilaktyka i wykrycie zmian przednowotworowych. Wynik, na który składają się ocena, interpretacja i klasyfikacja zmian morfologicznych, jest istotną informacją dla ginekologa na temat kierunku dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia oraz terminu następnej wizyty lekarskiej. Badanie cytologiczne konwencjonalne powinno być wykonywane co najmniej raz w roku ze względu na jego ograniczoną czułość. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest cytologia LBC - na podłożu płynnym. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami badania profilaktyczne powinniśmy rozpoczynać od sprawdzenia obecności wirusa HPV, która może być przeprowadzona na to samo podłoże co cytologia płynna.

Niektóre z nas powinny częściej korzystać z badań i wizyt u ginekologa. Dotyczy to między innymi nosicielek HPV, nosicielek HIV, kobiet po chemioterapii, a także kobiet z osłabionym układem odpornościowym.

Nieprawidłowy wynik cytologii - co to oznacza i jak reagować?

Nieprawidłowy wynik cytologii wymaga dalszego potwierdzenia lub wykluczenia zmian przednowotworowych i samego raka. W tym celu stosuje się kolejne badania, które pozwalają zweryfikować wynik cytologiczny, a w przypadku stwierdzenia zmian przedrakowych i rakowych umożliwiają szybkie podjęcie leczenia.

Najczęściej stosowaną klasyfikacją do oceny wymazów pobieranych przy cytologii jest system Bathesda (TBS). Określa on, czy próbka zawiera wystarczającą ilość pobranych komórek, a następnie podaje, czy obraz cytologiczny jest prawidłowy, czy też nie. Jeżeli wynik cytologii nie jest prawidłowy, możemy poznać opis stwierdzonych zmian, w którym znajdziemy rodzaj zakażenia, zmiany w komórkach nabłonka i ewentualną obecność innych nieprawidłowych komórek.

Rozpoznanie infekcji wirusem HPV to pierwszy krok w diagnostyce. Defacto większość infekcji przemija samoistnie. Maksymalnie do 20% przechodzi w formę przetrwałej infekcji, która nieleczona może prowadzić do raka. Dlatego tak ważne jest regularne badanie, rozpoznanie nieprawidłowości i stosowanie się do zaleceń lekarza

- wyjaśnia dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc, która pracuje w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Leczenia Endometriozy w Instytucie CZMP w Łodzi oraz jest kierownikiem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym.

Wirus HPV - czy jest powodem do paniki?

Jeżeli wynik cytologii jest nieprawidłowy, warto skonsultować się z lekarzem. Podejmie decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych badań oraz powiadomi nas o ewentualnej ścieżce leczenia. Przy niektórych nieprawidłowościach w wynikach cytologii i przy stwierdzonej obecności wirusa HPV zaleca się odczekanie i powtórzenie badań w odstępie od 6 do 12 miesięcy. Dotyczy to niektórych mało zaawansowanych patologii typu ASCUS i LSIL, które mogą się samoistnie wycofać.

Zobacz także:

Czy można coś zrobić w okresie między badaniami u ginekologa?

Okazuje się, że tak. Od niedawna na rynku dostępny jest preparat dopochwowy, który wspomaga organizm w eliminacji wirusa HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego), co może przełożyć się poprawę wyniku cytologii. Preparat DeflaGyn® zawiera dobrane w innowacyjny sposób składniki. Zmikronizowany dwutlenek krzemu (SiO2) wychwytuje drobnoustroje z nabłonka szyjki macicy oraz z pochwy, w tym wirusa HPV, utrudniając mu wniknięcie do wnętrza komórek. Drugi składnik preparatu to połączenie aktywnego biologicznie selenu – w medycynie znane jest jego antyoksydacyjne czyli przeciwutleniające działanie, które jest również istotne przy regresji infekcji wirusem HPV, z kwasem cytrynowym, który zakwasza środowisko w pochwie normalizując pH, co sprzyja poprawie mikrobiomu pochwy.

DeflaGyn® - kiedy i jak można stosować?

Żel dopochwowy DeflaGyn® można stosować w przypadku otrzymania niejednoznacznego wyniku cytologii szyjki macicy. Ważne, aby stosowanie rozpocząć wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Obecność i decyzja lekarza o rozpoczęciu kuracji DeflaGyn® jest niezbędna. To ginekolog weźmie pod uwagę badania pacjentki, a także ważne czynniki, takie jak wiek czy inne nieprawidłowości mogące mieć wpływ na sposób leczenia

- podkreśla dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc.

DeflaGyn® pomaga stworzyć warunki do zatrzymania i wyeliminowania infekcji. Wyrób medyczny może wspomóc organizm, gdy wyniki wskazują na nieprawidłową cytologię:

  • ASC-US (Atypowe komórki nabłonka płaskiego o nieokreślonym znaczeniu),
  • LSIL (Zmiany małego stopnia w komórkach nabłonka płaskiego).

Jak długo należy stosować żel i jak dalej powinna postępować pacjentka?

Żel DeflaGyn® należy stosować codziennie, przez 3 cykle po 28 dni z przerwami na miesiączkę lub w przypadku kobiet niemiesiączkujących z przerwami po 3 dni pomiędzy zastosowaniem kolejnych opakowań żelu. Dokładną instrukcję znaleźć możemy na ulotce dołączonej do wyrobu medycznego. Cała kuracja powinna być prowadzona pod okiem lekarza i to z nim powinno ustalić się dalsze badania i ewentualne leczenie.

O ekspercie: Dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc

Dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc pracuje w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Leczenia Endometriozy w Instytucie CZMP w Łodzi oraz jest kierownikiem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym.

Od 2005 roku silnie skupia swoją uwagę wokół infekcji wirusem HPV. Po ukończeniu licznych kursów i szkoleń w Polsce, kursów europejskich i w Stanach Zjednoczonych, uzyskując certyfikaty polskie, europejskie i amerykańskie, dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc, wykonuje badania kolposkopowe, prowadzi działalność edukacyjną związaną z profilaktyką chorób HPV-zależnych oraz szczególnie zajmuje się leczeniem zmian na szyjce macicy.

Od 2004 roku do chwili obecnej przeprowadziła wiele szkoleń i wykładów o charakterze edukacyjnym, będąc speakerem firmy MSD, a także w ramach działalności Narodowego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

Przez 3 kadencje była członkiem zarządu Sekcji Patologii Szyki Macicy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Od 2007 roku prowadzi również Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, który poza funkcją Poradni Lekarzy Specjalistów, stał się istotnym ośrodkiem diagnostyki i leczenia chorób szyjki macicy.

W trakcie swojej pracy zawodowej była autorem i współautorem wielu publikacji naukowych, doniesień zjazdowych, a także rozdziałów w podręcznikach dla lekarzy.

 

Żel dopochwowy DeflaGyn® należy stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Żel dopochwowy DeflaGyn® to wyrób medyczny. Składniki odpowiadające za jego działanie to: wysoce dyspergowany dwutlenek krzemu, kwas cytrynowy, selenian sodu. Jedna dawka to 5 ml płynu dopochwowego.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, jednoczesne stosowanie produktów pozostających w pochwie (np. pierścienie dopochwowe).