Nieprawidłowy wynik cytologii? Sprawdź, co możesz zrobić przed kolejnym badaniem!
Nieprawidłowy wynik cytologii, chociaż w pierwszej chwili brzmi jak wyrok, nie oznacza, że od razu trzeba wpadać w panikę. To właśnie badanie cytologiczne może skutecznie ochronić nas przed groźnymi chorobami. Co możemy zrobić, gdy wynik jest nieprawidłowy?

Wykonywanie badań, to po zdrowym trybie życia, najważniejsza część profilaktyki. Pozwalają one na kontrolę stanu zdrowia, a w niektórych przypadkach na wczesne wykrycie choroby lub groźnej infekcji. Cytologia to jedno z najważniejszych badań, o którym kobiety powinny pamiętać każdego roku. Jak często ją wykonywać i co zrobić, gdy wynik jest nieprawidłowy?
Cytologia - jak często robić badania?
Cytologia to ważne badanie, którego zadaniem jest profilaktyka i wykrycie zmian przednowotworowych. Wynik, na który składają się ocena, interpretacja i klasyfikacja zmian morfologicznych, jest istotną informacją dla ginekologa na temat kierunku dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia oraz terminu następnej wizyty lekarskiej. Badanie cytologiczne konwencjonalne powinno być wykonywane co najmniej raz w roku ze względu na jego ograniczoną czułość. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest cytologia LBC - na podłożu płynnym. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami badania profilaktyczne powinniśmy rozpoczynać od sprawdzenia obecności wirusa HPV, która może być przeprowadzona na to samo podłoże co cytologia płynna.
Niektóre z nas powinny częściej korzystać z badań i wizyt u ginekologa. Dotyczy to między innymi nosicielek HPV, nosicielek HIV, kobiet po chemioterapii, a także kobiet z osłabionym układem odpornościowym.
Nieprawidłowy wynik cytologii - co to oznacza i jak reagować?
Nieprawidłowy wynik cytologii wymaga dalszego potwierdzenia lub wykluczenia zmian przednowotworowych i samego raka. W tym celu stosuje się kolejne badania, które pozwalają zweryfikować wynik cytologiczny, a w przypadku stwierdzenia zmian przedrakowych i rakowych umożliwiają szybkie podjęcie leczenia.
Najczęściej stosowaną klasyfikacją do oceny wymazów pobieranych przy cytologii jest system Bathesda (TBS). Określa on, czy próbka zawiera wystarczającą ilość pobranych komórek, a następnie podaje, czy obraz cytologiczny jest prawidłowy, czy też nie. Jeżeli wynik cytologii nie jest prawidłowy, możemy poznać opis stwierdzonych zmian, w którym znajdziemy rodzaj zakażenia, zmiany w komórkach nabłonka i ewentualną obecność innych nieprawidłowych komórek.
Rozpoznanie infekcji wirusem HPV to pierwszy krok w diagnostyce. Defacto większość infekcji przemija samoistnie. Maksymalnie do 20% przechodzi w formę przetrwałej infekcji, która nieleczona może prowadzić do raka. Dlatego tak ważne jest regularne badanie, rozpoznanie nieprawidłowości i stosowanie się do zaleceń lekarza
- wyjaśnia dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc, która pracuje w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Leczenia Endometriozy w Instytucie CZMP w Łodzi oraz jest kierownikiem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym.
Wirus HPV - czy jest powodem do paniki?
Jeżeli wynik cytologii jest nieprawidłowy, warto skonsultować się z lekarzem. Podejmie decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych badań oraz powiadomi nas o ewentualnej ścieżce leczenia. Przy niektórych nieprawidłowościach w wynikach cytologii i przy stwierdzonej obecności wirusa HPV zaleca się odczekanie i powtórzenie badań w odstępie od 6 do 12 miesięcy. Dotyczy to niektórych mało zaawansowanych patologii typu ASCUS i LSIL, które mogą się samoistnie wycofać.
Czy można coś zrobić w okresie między badaniami u ginekologa?
Okazuje się, że tak. Od niedawna na rynku dostępny jest preparat dopochwowy, który wspomaga organizm w eliminacji wirusa HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego), co może przełożyć się poprawę wyniku cytologii. Preparat DeflaGyn® zawiera dobrane w innowacyjny sposób składniki. Zmikronizowany dwutlenek krzemu (SiO2) wychwytuje drobnoustroje z nabłonka szyjki macicy oraz z pochwy, w tym wirusa HPV, utrudniając mu wniknięcie do wnętrza komórek. Drugi składnik preparatu to połączenie aktywnego biologicznie selenu – w medycynie znane jest jego antyoksydacyjne czyli przeciwutleniające działanie, które jest również istotne przy regresji infekcji wirusem HPV, z kwasem cytrynowym, który zakwasza środowisko w pochwie normalizując pH, co sprzyja poprawie mikrobiomu pochwy.
DeflaGyn® - kiedy i jak można stosować?
Żel dopochwowy DeflaGyn® można stosować w przypadku otrzymania niejednoznacznego wyniku cytologii szyjki macicy. Ważne, aby stosowanie rozpocząć wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Obecność i decyzja lekarza o rozpoczęciu kuracji DeflaGyn® jest niezbędna. To ginekolog weźmie pod uwagę badania pacjentki, a także ważne czynniki, takie jak wiek czy inne nieprawidłowości mogące mieć wpływ na sposób leczenia
- podkreśla dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc.
DeflaGyn® pomaga stworzyć warunki do zatrzymania i wyeliminowania infekcji. Wyrób medyczny może wspomóc organizm, gdy wyniki wskazują na nieprawidłową cytologię:
- ASC-US (Atypowe komórki nabłonka płaskiego o nieokreślonym znaczeniu),
- LSIL (Zmiany małego stopnia w komórkach nabłonka płaskiego).
Jak długo należy stosować żel i jak dalej powinna postępować pacjentka?
Żel DeflaGyn® należy stosować codziennie, przez 3 cykle po 28 dni z przerwami na miesiączkę lub w przypadku kobiet niemiesiączkujących z przerwami po 3 dni pomiędzy zastosowaniem kolejnych opakowań żelu. Dokładną instrukcję znaleźć możemy na ulotce dołączonej do wyrobu medycznego. Cała kuracja powinna być prowadzona pod okiem lekarza i to z nim powinno ustalić się dalsze badania i ewentualne leczenie.
O ekspercie: Dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc

Dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc pracuje w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Leczenia Endometriozy w Instytucie CZMP w Łodzi oraz jest kierownikiem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym.
Od 2005 roku silnie skupia swoją uwagę wokół infekcji wirusem HPV. Po ukończeniu licznych kursów i szkoleń w Polsce, kursów europejskich i w Stanach Zjednoczonych, uzyskując certyfikaty polskie, europejskie i amerykańskie, dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc, wykonuje badania kolposkopowe, prowadzi działalność edukacyjną związaną z profilaktyką chorób HPV-zależnych oraz szczególnie zajmuje się leczeniem zmian na szyjce macicy.
Od 2004 roku do chwili obecnej przeprowadziła wiele szkoleń i wykładów o charakterze edukacyjnym, będąc speakerem firmy MSD, a także w ramach działalności Narodowego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Przez 3 kadencje była członkiem zarządu Sekcji Patologii Szyki Macicy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Od 2007 roku prowadzi również Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, który poza funkcją Poradni Lekarzy Specjalistów, stał się istotnym ośrodkiem diagnostyki i leczenia chorób szyjki macicy.
W trakcie swojej pracy zawodowej była autorem i współautorem wielu publikacji naukowych, doniesień zjazdowych, a także rozdziałów w podręcznikach dla lekarzy.
Żel dopochwowy DeflaGyn® należy stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Żel dopochwowy DeflaGyn® to wyrób medyczny. Składniki odpowiadające za jego działanie to: wysoce dyspergowany dwutlenek krzemu, kwas cytrynowy, selenian sodu. Jedna dawka to 5 ml płynu dopochwowego.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, jednoczesne stosowanie produktów pozostających w pochwie (np. pierścienie dopochwowe).
Polecane
„Mój niedoszły mąż tuż przed ślubem pokazał swoje prawdziwe oblicze. W tej sytuacji mogłam zrobić tylko jedno”
„Dzień przed ślubem narzeczonego dopadły wątpliwości. To, co usłyszałam, zrujnowało mi życie”
Creepypasta "Numer Telefonu 730" wzbudzi twoją czujność. Odrzucenie połączenia to najgorsze, co możesz zrobić
Miłosna wróżba na jesień 2024. Sprawdź, czy możesz liczyć na wsparcie anioła miłości
Podlaska szeptunka ostrzega przed 1 dniem kolejnego tygodnia. Przed tym nikt się nie uchroni
Najsłynniejsza przepowiednia papieska ma mówić o wyniku konklawe 2025. Wskazówki też u Nostradamusa
Horoskop tygodniowy 28 kwietnia-4 maja 2025. Sprawdź, co szykują dla ciebie gwiazdy
Zrób 1 rzecz do 10 listopada 2024. Tak ochronisz się przed kłopotami w kolejnych dniach
3 znaki zodiaku mają szansę na wielką miłość. Ale muszą zrobić 1 rzecz przed pierwszym dniem wiosny
„Mój niedoszły mąż tuż przed ślubem pokazał swoje prawdziwe oblicze. W tej sytuacji mogłam zrobić tylko jedno”
Podlaska szeptunka ostrzega przed tym, co właśnie się rozpoczęło. To potrwa aż do września
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Wakacje nad morzem w Grano Hotel Solmarina – relaks, natura i słońce!
Współpraca reklamowa
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa