Niemcy śpiewają na dachach domów dla Włochów

W trudnym i dziwnym dla całego świata czasie, kiedy trzymanie dystansu i pozostanie w domach jest jak najbardziej wskazane – lokalne społeczności próbują sobie radzić z lękiem i ilozacją np. podczas balkonowych spotkań. Tak jest w przypadku Włochów i Hiszpanów, nacji najbardziej w Europie dotkniętych pandemią. Sąsiedzi umawiają się na spontaniczne koncerty, wspólne granie i śpiew.

W niemieckim miasteczku Bamberg w Bawarii sąsiedzi postanowili wesprzeć piosenką pogrążonych w chaosie koronawirusa Włochów. Starsi, młodsi, dzieci – wszyscy mieszkańcy jednego z osiedli wyszli na zadaszenia klatek schodowych, wychylili się z okien mieszkań. Wszystko po to, aby wspólnie zaśpiewać przebój „Bella Ciao” i wesprzeć na duchu włoskie społeczeństwo.

Społeczne akcje przeciwko epidemii

Niemców zainspirował film nagrany przez dziennikarkę Jessicę Phelan z odizolowanego Rzymu. Wspaniale, że są powstają takie spontaniczne inicjatywy. Podobnie jak #oklaskidlalekarzy w mediach społecznościowych – pod tym hashtagiem można nagrać film i brawami podziękować lekarzom i pielęgniarkom za ich wysiłek i heroiczną walkę w szpitalach. Z kolei kolejne gwiazdy takie jaki Chris Martin z Coldplay czy John Legend decydują się na domowe koncerty, które można obejrzeć live za pośrednictwem Instagrama.

Aktualnie według danych WHO Niemcy odnotowały ponad 18 tysięcy przypadków zakażenia, a liczba ta we Włoszech wynosi ponad 47 tysięcy.