Nie żyje Anna Wójtowicz. „Prześliczna wiolonczelistka” miała 73 lata

Jak podaje ”Gazeta Krakowska”, 17 marca w wyniku rozległego udaru zmarła 73 letnia Anna Wójtowicz-Pawluśkiewicz, skrzypaczka zespołu Anawa, który towarzyszył w występach Markowi Grechucie. Utalentowana artystka była wiolonczelistką grupy przez kilka lat, podczas jednego z występów przykuła uwagę Wojciecha Młynarskiego i zainspirowała go do napisania tekstu do kultowej „Prześlicznej wiolonczelistki” Skaldów. Choć w teledysku do przeboju w tę rolę wcieliła się aktorka Ewa Szykulska, sama Anna Wójtowicz pojawiła się m.in. w klipie do „Nie dokazuj” Marka Grechuty. 

Anna Wójtowicz-Pawluśkiewicz: kariera 

Anna Wójtowicz dołączyła do grupy Anawa wraz ze Zbigniewem Wodeckim, była wtedy jeszcze nastolatką. Jak „Gazecie Krakowskiej” wyznał Jan Kanty-Pawluśkiewicz, szwagier artystki, „rekrutacja” do słynnego, krakowskiego zespołu odbyła się w bardzo nietypowy sposób. Marek Grechuta miał osobiście wybrać się do szkoły muzycznej, aby znaleźć nowych członków zespołu. Tam napotkał Zbigniewa Wodeckiego:

Od razu, kiedy tam wszedł, trafił na chudego rudzielca. „Znasz kogoś, kto gra na skrzypcach i chciałby grać w zespole?” - zapytał go Marek. „Tak - ja gram na skrzypcach i chętnie do was dołączę” - odparł rudzielec. „A nie znasz kogoś, kto gra na wiolonczeli?” - dopytał Marek. „Zaraz kogoś przyprowadzę” - odparł chłopak i po chwili zjawił się z piękną dziewczyną o jasnych włosach. Tak do grupy Anawa dołączyli Zbyszek Wodecki i Ania Wójtowicz - opowiedział Jan Kanty-Pawluśkiewicz.

Anna Wójtowicz wycofała się z kariery muzycznej w latach 70. Związała się z artystą Michałem Pawluśkiewiczem, para doczekała się dwójki dzieci.