Jeśli jesteś właścicielką nadreaktywnej i naczyniowej skóry, zwróć uwagę na kilka kwestii, m.in. jak się odżywiasz, jaki tryb życia prowadzisz, ale też czy stosujesz odpowiednie kosmetyki. Okazuje się bowiem, że wszystkie te elementy są niezwykle istotne. 

Jak rozpoznać skórę naczyniową?

W dzisiejszych czasach nie musimy się nad tym głowić samodzielnie, wystarczy udać się na wizytę do dermatologa lub kosmetologa, który bez problemu określi nasz typ skóry i jednocześnie podpowie, na co szczególnie zwrócić uwagę, aby prawidłowo ją pielęgnować. Na co jednak warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz przeprowadzić samodzielnie taką „diagnozę”? Cechą charakterystyczną dla skóry naczyniowej jest jej wrażliwość i delikatność. Taka skóra najczęściej jest również cienka i szybko reaguje zaczerwienieniem na skutek zmieniających się czynników zewnętrznych (pogoda, stres, wysiłek fizyczny, ostre lub gorące jedzenie i picie). Jest to związane z płytko położonymi naczyniami, które rozszerzając się w wyniku działania różnych bodźców, powodują nadreaktywność i czerwienienie się skóry. Dodatkowo naczynia te są mało elastyczne, przez co ich obkurczenie i pozbycie się rumienia zwykle jest dość trudne. 

Jakie kosmetyki do pielęgnacji wybrać?

Przede wszystkim na codzienną pielęgnację zaleca się spojrzeć z szerszej perspektywy. Co to znaczy? Musimy wziąć pod uwagę każdy jej etap, a nie wyłącznie wybór jednego kremu, który dla większości osób jest kluczowy. Jeśli skóra jest naczyniowa (ale nie tylko, może być po prostu wrażliwa) warto sięgnąć wówczas po naturalne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skór wrażliwych i naczyniowych. Zaczynamy od demakijażu, do którego idealne będą formuły olejowe. Bardzo dobrze usuną makijaż i filtry przeciwsłoneczne, które w przypadku takiego typu skóry powinny być stosowane w porannej pielęgnacji przez cały rok!

Następnie myjemy twarz produktem bazującym na wodzie, aby usunąć zanieczyszczenia wodnego pochodzenia, a także pozostałości po demakijażu. Oczyszczanie kończymy użyciem toniku, którego głównym celem jest przywrócenie fizjologicznego pH skóry po procesie oczyszczania. Warto w tym miejscu wziąć pod uwagę, że jest to kosmetyk rozpoczynający realną i aktywną pielęgnację. Nie zmywamy go z powierzchni twarzy, a nakładamy na niego kolejny kosmetyk, czyli krem, który zakwalifikowany jest jako ostatni etap rutyny pielęgnacyjnej.

W trakcie wybierania odpowiednich kremów istotne jest również, czy skóra oprócz tego, że jest naczyniowa i wrażliwa, jest bardziej sucha, czy też mieszana, tłusta. Będzie miało to ogromne znaczenie przede wszystkim w pielęgnacji porannej, ponieważ na twarzy oprócz kremu powinien pojawić się też krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Podczas dobierania kremu ważne jest, aby zwrócić uwagę na konsystencję. Przy skórach mieszanych i tłustych zdecydowanie lepiej sprawdzi się krem o lekkiej formule, która w ciągu dnia nie będzie obciążająca. Wartym uwagi i polecanym produktem jest peptydowy krem na dzień od firmy Clochee, stworzony z myślą o właśnie takim typie cery. Z kolei dla skóry suchej doskonałym wyborem będzie ceramidowy krem na dzień tej samej marki, którego konsystencja jest nieco bogatsza i idealnie uzupełnia niedobory naskórkowych lipidów.

Skóra naczyniowa i nadreaktywna: polecane składniki kremów

Zobacz także:

Powyższe kremy są bogate w witaminy i minerały, wzmacniające prebiotyki i, oczywiście, antyoksydanty, które efektywnie chronią skórę przed stresem oksydacyjnym. Dzięki temu pozytywnie wpływają na kondycję i wygląd skóry, a także opóźniają procesy starzenia, co jest szczególnie pożądanym działaniem kosmetycznym. Jak wiadomo, w nocy skóra odpoczywa, jest mniej aktywna i znacznie mniej narażona na działanie stresorów środowiskowych. Dlatego właśnie podczas wieczornej pielęgnacji warto zadbać o pobudzenie procesów regeneracyjnych, a także o wzmocnienie skóry. Zastosowanie witaminy C jest strzałem w dziesiątkę! Wzmocni ona naczynia krwionośne, zadziała przeciwzmarszczkowo, ale także poprawi i wyrówna koloryt skóry.