Natalie Portman od dziecka była seksualizowana?

Natalie Portman największą popularność zdobyła dzięki roli w filmie „Leon zawodowiec” w reżyserii Luca Bessona. Miała wtedy zaledwie 13 lat, ale przez mężczyzn na całym świecie już wtedy była postrzegana jako „Lolita”. Przyklejono do niej naklejkę, której za wszelką cenę chciała się pozbyć. Młoda aktorka nieustannie dodawała do swoich osiągnięć kolejne tytuły filmowe, które przynosiły jej coraz większą sławę. Teraz postrzegana jest jako jedna z największych gwiazd Hollywood. Po 26 latach postanowiła podzielić się z słuchaczami podcastu Dexa Sheparda „Armchair Ekspert” wstrząsającymi przeżyciami, brutalnym zderzeniem ze światem gwiazd.

Wszyscy wiemy, że wielka sława, zwłaszcza zdobyta w tak młodym wieku, może nieść za sobą przykre konsekwencje. Aktorka przyznała, że już jako nastolatka, była w oczach mężczyzn na całym świecie postrzegana jako obiekt seksualny. Dostawała przykre listy, a w mediach pojawiały się oburzające komentarze. Dorastanie w świetle reflektorów odcisnęło piętno na jej psychice.

- Bycie seksualizowaną przez media i widzów odebrało mi moją własną seksualność, bo to wszystko mnie zwyczajnie przerażało. Poczułam, że mogę być bezpieczna tylko wtedy, gdy zupełnie się od tego zdystansuję i będę poważna, konserwatywna i dojrzała. Chciałam wysłać komunikat: nie patrzcie na mnie w ten sposób, zasługuję na szacunek. W tym wieku z reguły zaczynasz odkrywać swoją seksualność, uczysz się otwartości. I chcesz być otwarty, ale kiedy słyszysz, że interesują się tobą starsi mężczyźni, mówisz: nie, nie, nie! - wyznała aktorka.

Aktorka zwierzyła się, że jedynym słusznym wyjściem w tej sytuacji wydawało się dla niej zbudowanie wokół siebie muru, który odgradzałby ją od medialnych ataków. Postawienie konserwatywnych granic było jej walką o szacunek.

- Wiele osób postrzegało mnie później jako niesamowicie poważną, pruderyjną dziewczynę. To była moja świadoma decyzja. Bo kiedy ludzie cię szanują, nie będą cię uprzedmiotawiać.

Aktorka przyznaje, że był to dla niej trudny okres, ale dziś, już jako dorosła kobieta, patrzy na wszystko z dystansem. Poradziła sobie ze swoimi emocjami i okropnymi wspomnieniami dzieciństwa. Walczyła o szacunek podczas Marszu Kobiet w Los Angeles. Aktorka angażuje się w wiele inicjatyw na rzecz praw kobiet. Swego czasu Natalie Portman założyła własną, kobiecą drużynę piłkarską. 

Zobacz też:

Natalie Portman wyszyła na pelerynie nazwiska kobiet reżyserek

10 najlepszych filmów psychologicznych, jest dzieło z Natalie Portman

Zobacz także:

Pionierski projekt naukowców zmniejszył seksualizowanie kobiet