Dieta DASH obniża ciśnienie i wspiera serce

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jest uważana za dietę leczniczą. Ten opracowany przez amerykańskich naukowców system odżywiania zmniejsza ryzyko zachorowania na nadciśnienie i choroby układu krążenia, które są prawdziwą zmorą naszych czasów. Jednocześnie dieta DASH to także prosty sposób na na zachowanie szczupłej sylwetki i mnóstwa energii. Nie trzeba skrupulatnie liczyć kalorii, wystarczy tylko wiedzieć, jakich produktów unikać. Najważniejszą zasadą tego systemu odżywiania jest zmniejszenie poziomu sodu w organizmie poprzez ograniczenie soli. To właśnie ona jest uważana za główną przyczynę nadciśnienia. Oprócz tego, dieta DASH zakłada też zwiększenie liczby produktów bogatych w składniki mineralne, które pomagają obniżyć ciśnienie, takie jak magnez czy potas. Nic dziwnego, że ten sposób odżywiania jest przez wielu ekspertów uznawany za jedną z najzdrowszych diet. Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił więc pomóc Polakom skorzystać z jej dobroczynnego działania.

Dieta DASH: darmowy jadłospis od NFZ

NFZ wystartował ze specjalnym serwisem, na którym znajdują się bezpłatne jadłospisy diety DASH w trzech wariantach kalorycznych: 1200, 1500 oraz 1800 kcal. Jak można je pobrać? Po stworzeniu konta, wypełnieniu kilku podstawowych informacji o sobie i swoim stylu życia, otrzymujemy rozpisany jadłospis na dwa tygodnie. Jeśli nie chcemy się logować w serwisie z dietami NFZ, możemy pobrać listę dietetyczną na tydzień. Jak to działa? Przy rejestracji musimy podać takie informacje jak nasz wiek, waga, płeć, wzrost, poziom codziennej aktywności fizycznej. Na podstawie wprowadzonych przez nas informacji strona wyliczy nam wskaźnik BMI, dobowe zapotrzebowanie kaloryczne oraz szacunkową ilość energii niezbędnej do normalnego funkcjonowania organizmu.

W jadłospisach dla Polek i Polaków Narodowy Fundusz Zdrowia uwzględnia trzy warianty diety DASH, o której szeroko pisałyśmy jakiś czas temu.  DASH jest numerem jeden w rankingu najpopularniejszych diet w USA z 2018 roku. DASH pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi, bazuje na posiłkach ubogich w sól, a dokładnie sodu. Osoby stosujące DASH mogą przyjmować dziennie tylko 2300 miligramów sodu (pół łyżeczki soli kuchennej), muszą wyeliminować jedzenie słonych produktów. W serwisie NFZ dostępne będą trzy opcje diety DASH z dziennym zapotrzebowaniem kalorii równym odpowiednio 1200, 1500 i 1800 kcal. Dla niezalogowanych istnieje wersja demo z tygodniowym planem dietetycznym na 1200 kcal dziennie, z bardzo dokładną rozpiską potraw. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił serwis prawdopodobnie na fali nowych doniesień i danych, które pokazują, że Polacy odżywiają się coraz gorzej, a problemem otyłości dotyczy sporej większości z nas.

Polacy cierpią na otyłość i słabo się odżywiają

Jak pokazują statystyki 36,6% naszego społeczeństwa ma nadwagę, a ponad 16% zmaga się z otyłością. NFZ idąc tropem zachodniego systemu opieki zdrowotnej woli zapobiegać niż leczyć, co jest świetnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że coraz więcej mówi się o problemamach z odżywianiem, również w mocnych kampaniach społecznych, które dość zero jedynkowo podchodzą do tematu.

W kwestii ostatniej kampanii "Żryj" wypowiedziały się nawet psycholożki i dietetyczki, które postawiły weto wyśrubowanym ideałom oraz kontrowersji związanej z jedzeniem. Chodzi o równowagę i wyrobienie w sobie zdrowych nawyków, a nie o wpadanie w skrajności. Dzięki takim serwisom jak darmowe diety NFZ, mamy szansę wprowadzić takie nawyki w życie i spróbować nowego sposobu odżywiania.

"Jako dietetyczki i psychodietetyczki marzymy o tym, aby wszyscy o jedzeniu myśleli jako o źródle przyjemności. A dobre, wartościowe jedzenie jest nie tylko przyjemne w czasie jedzenia, ale również potem, gdy dzięki niemu mamy siły, energię, dobrą odporność i sprawnie funkcjonujący organizm.", mówią dietetyczki i psychodietetyczki - STOWARZYSZENIE ZANIEPOKOJONYCH EKSPERTEK ŻYWIENIA „Kobiety bez diety”.

Tak wygląda dieta 1200 kcal dla niezalogowanych użytkowników serwisu NFZ

Bardzo podoba nam się darmowy serwis i sama inicjatywa Narodowego Funduszu Zdrowia, korzystajmy! Więcej TUTAJ.