Najmłodsza premier świata

Sanna Marin została najmłodszą premier Finlandii. 34-latka zastąpi 57-letniego premiera Anttiego Rinnego, który podał się do dymisji. 

O Marin rozpisują się zagraniczne media podkreślając, że oprócz tego, że jest najmłodszą premier kraju, to jest również najmłodszą kobietą premier świata.

Jak donoszą fińskie dzienniki "Helsingin Sanomat" czy "Ilta Sanomat", dotychczas najmłodszym fińskim premierem był 36-letni Esko Aho, który objął urząd na początku lat 90.

Sanna Marin nie chce odpowiadać na pytania o swój wiek.

Nigdy nie myślałam o swoim wieku ani płci. Myślę o powodach, dla których zainteresowałam się polityką i o tych sprawach, dzięki którym zdobyliśmy zaufanie elektoratu. - komentuje sprawę Marin.

Co wiemy o Sannie Marin - najmłodszej premier świata?

Kim jest Sanna Marin - najmłodsza premier Finlandii?

Sanna Marin do tej pory pełniła funkcję ministra transportu i komunikacji w fińskim rządzie oraz była wiceprzewodniczącą Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP). We wtorek nowa premier zostanie zaprzysiężona z rąk prezydenta Sauliego Niinisto.

Marin z wykształcenia jest prawnikiem i zna trzy języki: szwedzki, angielski i niemiecki. Sanna Marin wcześnie zaczęła swoją karierę polityczną. W wieku 27 lat została szefową rady miasta Tampere, a w 2015 roku została posłanką z ramienia SDP. Marin od dwóch lat pełni funkcję wiceprzewodniczącej SDP. 

Zobacz także:

Najmłodsza premier opowiada się przeciw wejściu Finlandii do NATO, chce stopniowo wycofywać ze sprzedaży samochody z silnikami spalinowymi i podkreśla rolę państwa w rozwiązywaniu problemów społecznych.

Dziś wszystkie partie koalicji rządowej zaangażowały się w program dobrego rządzenia, który wspólnie opracowaliśmy w czerwcu. Teraz potrzebne są nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny, i to wszystkich partii koalicyjnych. Drodzy przyjaciele, zacznijmy wspólną pracę na rzecz społeczeństwa zrównoważonego pod względem społecznym, gospodarczym i środowiskowym - mówiła podczas wystąpienia dla członków SDP.

Sanna Marin - premier wychowana w "tęczowej rodzinie"

Mediom nie umknął jeszcze jeden fakt z życia Marin: kobieta była wychowywana przez lesbijki. Jak informuje stacja BBC, Sanna Marin wychowała się w "tęczowej rodzinie" w wynajętym mieszkaniu z matką i jej partnerką. W jednym z wywiadów wyznała, że jako dziecko czuła się "niewidzialna", ponieważ nie była w stanie otwarcie mówić o swojej rodzinie. Jednak Sanna podkreśla, że zawsze mogła liczyć na wsparcie matki i to właśnie ona nauczyła ją ważnej rzeczy, że może być kim chce, jeśli tylko w to wierzy.

Sanna Marin obecnie przebywa w związku z partnerem i wychowuje 22-miesięczną córkę.