Sanna Marin: Najmłodsza premier świata na ustach wszystkich

Premierka Finlandii, Sanna Marin, jest dziś na ustach wszystkich. Dlaczego? Bo do sieci wyciekło nagranie, na którym premierka Finlandii imprezuje ze znajomymI. Tańczy, śpiewa - po prostu dobrze się bawi. Zachowanie młodej polityczki nie spodobało się jej opozycji - to jesteśmy w stanie zrozumieć, ale dlaczego cały świat poddaje pod dyskusję zachowanie Sanny Marin? Od kilku dni trwają debaty, w których politycy i obserwatorzy z całego świata poddają pod wątpliwość kompetencje premierki. Inni zastanawiają się czy nie powinna zrezygnować z pełnienia urzędu, a jeszcze niektórzy wytykają jej młody wiek. Co na to sama zainteresowana? Sanna Marin nie posypuje głowy popiołem i nie przeprasza. "Nie brałam narkotyków, nie używałam niczego poza alkoholem" - zapewniła. Dodała też, że "nie ma nic do ukrycia i nie zrobiła nic nielegalnego". Jej postawa dowodzi, że nie bez powodu Sanna Marin jest jedną z najważniejszych osób w państwie, które prowadzi do NATO, z resztą ku niezadowoleniu Rosji. A w komentarzach politycznych pojawia się często właśnie wątek ingerencji rosyjskiej. 

Na temat imprezy premierki Finlandii, które bez zgody Marin zostało umieszczone w sieci, wypowiedział się już cały świat, a internauci stworzyli miliony memów. Gdyby nasz świat polityki miał tylko takie problemy...

Swoją opinią podzielił się też Donald Tusk. Podkreślił maczystowski charakter krytyki postawy premierki Finlandii:

Zaskakuje mnie, że według hipokrytów w polityce coś wypada, bo jest się u władzy, albo dlatego, że jest się facetem. Absurd.[...] Ja tego kompletnie nie rozumiem. Widziałem tak brzydkie zdjęcia tańczących facetów, trzymających się za ręce u księdza Rydzyka, nie wiem czy pani to pamięta, ale w sensie estetycznym jest to nie do porównania - stwierdził Tusk w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Co myślicie o nagraniu imprezującej premierki Finlandii, Sanny Marin? Czy jej zachowanie w prywatnych okolicznościach rzeczywiście nie przystoi urzędowi, jaki piastuje? 

Sanna Marin: najmłodsza kobieta premier

Sanna Marin w 2020 r., wieku 34 lat została najmłodszą premier Finlandii. Marin zastąpiła na tym stanowisku 57-letniego premiera Anttiego Rinnego, który podał się do dymisji. 

O Marin rozpisywały się zagraniczne media podkreślając, że oprócz tego, że jest najmłodszą premier kraju, to jest również najmłodszą kobietą premier świata.

Jak donoszą fińskie dzienniki "Helsingin Sanomat" czy "Ilta Sanomat", dotychczas najmłodszym fińskim premierem był 36-letni Esko Aho, który objął urząd na początku lat 90. Sanna Marin nie chce odpowiadać na pytania o swój wiek.

Zobacz także:

Nigdy nie myślałam o swoim wieku ani płci. Myślę o powodach, dla których zainteresowałam się polityką i o tych sprawach, dzięki którym zdobyliśmy zaufanie elektoratu. - komentuje sprawę Marin.

Co wiemy o Sannie Marin - najmłodszej premier świata? Na pewno to, że jest wielką fanką rockowej muzyki. Zdjęcie premier Finlandii Sanny Marin, z festiwalu rockowego Ruisrock w Turku, które udostępnili organizatorzy wydarzenia, zrobiło w sieci furorę. Nic dziwnego, wygląda na nim jak Kate Moss!

Kim jest Sanna Marin - najmłodsza premier Finlandii?

Sanna Marin do czasu objęcia stanowiska premierki, pełniła funkcję ministry transportu i komunikacji w fińskim rządzie oraz była wiceprzewodniczącą Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP). 

Marin z wykształcenia jest prawnikiem i zna trzy języki: szwedzki, angielski i niemiecki. Sanna Marin wcześnie zaczęła swoją karierę polityczną. W wieku 27 lat została szefową rady miasta Tampere, a w 2015 roku została posłanką z ramienia SDP. 

Getty Images

Najmłodsza premier opowiadała się przeciw wejściu Finlandii do NATO, ale stanowisko zmieniła po rosyjskiej inwazji na Ukraine i w tej chwili prowadzi kraj do struktur organizacji.  Dla Marin ważna jest też ekologia  - chce stopniowo wycofywać ze sprzedaży samochody z silnikami spalinowymi i podkreśla rolę państwa w rozwiązywaniu problemów społecznych.

Dziś wszystkie partie koalicji rządowej zaangażowały się w program dobrego rządzenia, który wspólnie opracowaliśmy w czerwcu. Teraz potrzebne są nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny, i to wszystkich partii koalicyjnych. Drodzy przyjaciele, zacznijmy wspólną pracę na rzecz społeczeństwa zrównoważonego pod względem społecznym, gospodarczym i środowiskowym - mówiła podczas wystąpienia dla członków SDP.

Sanna Marin - premier wychowana w "tęczowej rodzinie"

Mediom nie umknął jeszcze jeden fakt z życia Marin: kobieta była wychowywana przez lesbijki. Jak informuje stacja BBC, Sanna Marin wychowała się w "tęczowej rodzinie" w wynajętym mieszkaniu z matką i jej partnerką. W jednym z wywiadów wyznała, że jako dziecko czuła się "niewidzialna", ponieważ nie była w stanie otwarcie mówić o swojej rodzinie. Jednak Sanna podkreśla, że zawsze mogła liczyć na wsparcie matki i to właśnie ona nauczyła ją ważnej rzeczy, że może być kim chce, jeśli tylko w to wierzy.

Sanna Marin obecnie przebywa w związku z partnerem, z którym wychowują córkę.