Cytaty o rodzeństwie na każdą okazję 

Czasem trudno opisać relację z rodzeństwem w kilku słowach. Nasi najbliżsi to nie tylko osoby, które darzymy największą miłością, ale też te, z którymi najczęściej się sprzeczamy. Na szczęście, sprzeczki z bratem lub siostrą mają to do siebie, że bardzo szybko odchodzą w niepamięć, a zastępuje je radość ze wspólnie spędzanego czasu. Przedstawiamy cytaty o cierpliwości - nadadzą się doskonale na przeprosiny. Dzięki ich uniwersalności możesz przesłać je zarówno młodszemu bratu czy starszej siostrze, jak i przyjaciółce lub partnerowi. 

„Albo ludzie nauczą się żyć jak bracia, albo umrą jak zwierzęta” (Max Lerner)

„Rodzeństwo niekoniecznie musi sobie cokolwiek mówić: mogą siedzieć w pokoju, być razem i czuć się całkowicie komfortowo w swojej obecności” (Leonardo DiCaprio).

„Pamiętaj, że ten, kto żyje blisko studni, nie zazna pragnienia, a ta, która ma obok siebie siostrę, nie pogrąży się w rozpaczy” (Lisa See, Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz)

„Nigdy tak naprawdę nie uprzytomniłam sobie, jak to cudownie zawsze mieć przy sobie kogoś, z kim można porozmawiać, kto rozumie, o czym mówisz, bawi się z tobą w to, na co masz ochotę" (Jo Walton, Wśród obcych)

„Rodzice umierają, córki dorastają i żenią się, ale siostry są na całe życie" (Lisa See)

„Nasze szczęście, że wobec rozmaitych rozczarowań my przynajmniej możemy liczyć na siebie" (Bolesław Prus, Emancypantki)

Zobacz także:

Śmieszne cytaty o rodzeństwie

Niektórzy mówią, że nie ma silniejszej więzi niż miłość rodzeństwa. Ktoś, kto wychowuje się z nami i zna nas od dziecka potrafi być najlepszym doradcą w trudnych sytuacjach. Rodzeństwu zawsze zależy na sobie nawzajem, dlatego oferowana przez nich pomoc jest bezinteresowna i wynika jedynie z dobrego serca. Cytaty o młodszej siostrze lub bracie to świetne źródło pięknych sentencji o opiekuńczości i trosce. 

„Czasami bycie bratem jest nawet lepsze niż bycie superbohaterem” (Marc Brown)

„Widać jak na dłoni,że jesteś jedynaczką. Relacje rodzeństwa nie mają za wiele wspólnego z logiką" (Alexandra Bracken, Po zmierzchu)

„Mówisz, że czegoś chcesz, a on zrobi wszystko, nawet da ci gwiazdkę z nieba. Kochanie, czy ty jeszcze się nie zorientowałaś, że jestem jak twój brat? Jeśli chcesz ode mnie czegoś, to zrobię wszystko, żeby ci to dać" (Audrey Carlan, Dziewczyna na miesiąc. Październik - Listopad - Grudzień)

„Brzmi to absurdalnie, ale po urodzeniu młodszego w centrum uwagi powinno być starsze dziecko. Bo im mniej zmieni się w jego życiu, tym łatwiej przyjmie ono domową rewolucję" (Zofia Milska-Wrzosińska, Para z dzieckiem)

„Jak się nie uspokoisz, urodzę Ci rodzeństwo" (Wiktor Krajewski, Chciałbym nigdy cię nie poznać)

„Czy są inne powody okrucieństwa mych sióstr? Co ja im zrobiłam? No dobra, trułam je, ale całkiem niegroźnie i tylko w odwecie" (Alan Bradley, Tych cieni oczy znieść nie mogą)

Przeczytaj także:

Brat i siostra – cytaty 

Rodzeństwa nie trzeba koniecznie postrzegać jedynie jako rodzinę. Relacja pomiędzy bratem a siostrą często jest po prostu prawdziwą, szczerą i trwałą przyjaźnią, która jest w stanie przetrwać największe przeciwności losu. Słynne sentencje o rodzeństwie nierzadko więc przypominają opisy więzi łączącej dobrych znajomych, którzy potrafią porozumiewać się bez słów. Jeśli w to nie wierzysz, przeczytaj cytaty o oczach, które potwierdzą, że jedno spojrzenie potrafi wyrazić więcej niż rozbudowane zdania.

„Rodzeństwo to kawałek dzieciństwa, którego nigdy nie tracimy” (Marion C. Garretty) 

„Siostry mogą się z sobą nie zgadzać, mogą się kłócić, mogą być z innych światów, ale są z sobą nierozerwalnie związane w sposób, którego same nigdy nie zrozumieją" (Harlan Coben, Mistyfikacja)

„Po to właśnie są bracia i siostry: aby w dzieciństwie utrudniać sobie życie. To daje solidne fundamenty pod dalsze życie, hartuje” (Cecelia Ahern, P.S. Kocham Cię)

„Człowiek w ogóle nie powinien mieć rodzeństwa, bo ono odgaduje jego myśli" (Margit Sandemo, Jasnowłosa)

„Najstarszy brat musi być dostojny. Ma być wzorem do naśladowania. Jeśli najstarszy brat idzie w złym kierunku, jego rodzeństwo też będzie błądzić w życiu" (Shin Kyung-Sook, Zaopiekuj się moją mamą)

„ Rodzeństwo musi się kłócić. To takie proste, o wiele prostsze, niż okazywać sobie dobroć" (Maja Lunde, Błękit)

Wiersze o rodzeństwie 

Temat relacji rodzinnych bardzo często jest wykorzystywany w literaturze i poezji. Jego popularność i aktualność wiąże się z tym, że w przeciwieństwie do zmieniającego się świata, rodzinne perypetie zawsze wyglądają tak samo. To stwierdzenie dotyczy w zasadzie wszystkich relacji międzyludzkich, o czym świadczą choćby słynne cytaty o związku i przyjaźni. Po piękne fragmenty dotyczące siostrzanej i braterskiej miłości warto zajrzeć do popularnych tomików poetyckich. 

„Moja sio­stra upra­wia nie­złą pro­zę mó­wio­ną, a całe jej pi­sar­stwo to wi­do­ków­ki z urlo­pu, z tek­stem obie­cu­ją­cym to samo każ­de­go roku: że jak wró­ci, to wszyst­ko, wszyst­ko, wszyst­ko opo­wie" (Wisława Szymborska, Pochwała siostry)

„Lecz nie odmówił brat, przeciwnie, spojrzał dziarsko i zaprowadzić ład pojechał na Rymarską. A brat, ogromnie rad, mruknął, gdy brat wychodził >>Mój brat - to dobry brat, bo ja bym się nie zgodził<<" (Julian Tuwim, Bracia)

„to nie krew czyni cię moją siostrą, lecz to jak dobrze rozumiesz moje serce jakbyś nosiła je we własnym ciele" (Rupi Kaur, Słońce i jej kwiaty)

„Kochaj rodzeństwo: siostry i braci i tych, co sercu są blizcy; a czy ubodzy, czy to bogaci, wszak braćmi sobie my wszyscy" (Władysław Bełza, Kogo masz kochać)

„Jest u mnie kraj, ojczyzna myśli mojej i liczne mam serca mego rodzeństwo;  piękniejszy kraj niż ten, co w oczach stoi, rodzina milsza niż całe pokrewieństwo" (Adam Mickiewicz, Gdy mój trup)

Zobacz także: