Aplikacja do przerabiania zdjęć - Snapseed, VSCO, PicsArt Photo Studio

Aplikacja do obróbki zdjęć znacząco rozszerza możliwości programów implementowanych przez producentów smartfonów. Współczesne programy tego typu oddają w ręce użytkownika nie tylko proste filtry i naklejki, z pomocą których ci mogą uatrakcyjnić fotki na Instagrama, ale także cały szereg zaawansowanych narzędzi, z działania których będą zadowoleni nawet profesjonaliści. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie - który program do edytowania zdjęć warto zainstalować. Odpowiedź nie jest taka oczywista, tym bardziej, że w sklepach z aplikacjami można znaleźć setki takich tytułów. 

Nasza pierwsza propozycja to popularna aplikacja sygnowana przez Google - Snapseed. To praktyczne multi-narzędzie oddaje w ręce użytkownika cały szereg przydatnych opcji, w tym filtry, efekty, niwelowanie prześwietleń, wyostrzanie detali, korektę balansu bieli i wyrównanie perspektywy. Co istotne, interfejs jest na tyle intuicyjny, że nawet osoba, która nigdy wcześniej nie korygowała zdjęć, szybko zrozumie o co w tym chodzi. Pod względem rozbudowania funkcjonalności, to najlepsza propozycja.

Kolejna aplikacja na naszej liście to VSCO. Tutaj użytkownik otrzymuje do dyspozycji kompletny zestaw podstawowych narzędzi, jednak największą siłą tego programu jest zgromadzona wokół niego społeczność. VSCO pozwala na dzielenie się swoimi ujęciami i przeglądanie zdjęć innych użytkowników, co pozwala odnaleźć wiele ciekawych inspiracji.  

Kolejna proponowana przez nas aplikacja do upiększania zdjęć to PicsArt Photo Studio. W tym przypadku twórcy postawili przede wszystkim na możliwość tworzenia artystycznych obrazków poprzez dodanie do zdjęcia wielu ciekawych tekstur, filtrów i efektów. Z pomocą tego narzędzia łatwo można stworzyć zdjęcie, które w mgnieniu oka podbije Instagram.

Zobacz też: Aplikacje do robienia zdjęć, które zmienią twój album na zawsze

Aplikacje do zdjęć - Adobe Lightroom, Adobe Photoshop Express, Picmonkey

Ranking obejmujący najlepsze darmowe aplikacje do zdjęć nie byłby kompletny bez propozycji od Adobe. Na pierwszy ogień idzie znany i lubiany Lightroom. Otrzymujemy tu szereg narzędzi pozwalających na korygowanie wszelkich niedoskonałości wynikających z niedostatecznego naświetlenia kadru - zmianę kolorystyki, wyostrzanie detali czy niwelowanie prześwietleń. W interfejsie najlepiej odnajdą się profesjonaliści, ale uwaga - funkcja automatycznego korygowania zdjęć działa tu genialnie!

Kolejna apka na naszej liście to Photoshop Express. Tutaj użytkownik może skorzystać z jeszcze większej ilości opcji niż w Lightroomie. Na szczególną uwagę zasługują narzędzia do naprawy defektów fotografii i dobrze działająca funkcja odszumiania kadru. 

Jeżeli zależy ci na podstawowych funkcjach i na prostocie obsługi, postaw na Pickmonkey. Ta aplikacja umożliwia dodawanie do zdjęć ciekawych filtrów i naklejek, możliwe jest też wstawianie tekstu i rysowanie na zdjęciu. Interfejs jest na tyle prosty, że z apką poradzi sobie nawet niedoświadczony użytkownik.

Zobacz też: Jak usunąć konto na Instagramie?

Aplikacja do przerabiania zdjęć - YouCam Makeup, Baby Pics, Candy Cam era

Kolejne 3 aplikacje na naszej liście powstały specjalnie z myślą o kobietach. Pierwsza z nich - YouCam Makeup - ucieszy te miłośniczki mobilnej fotografii, które nie mają zbyt wiele czasu na wykonanie makijażu przed zrobieniem selfie. Wystarczy jedno tapnięcie, by nałożyć na fotografię świetnie wyglądający, profesjonalny makijaż. To naprawdę działa!

Kolejna aplikacja - Baby Pics - to coś w rodzaju cyfrowego archiwum dokumentującego najważniejsze chwile z życia twojego dziecka. Użytkowniczki mogą tworzyć ciekawy album ze zdjęciami ciążowego brzuszka i utrwalać niezapomniane chwile, jak choćby pierwsze kroki dziecka. Program tworzy niezwykle atrakcyjną prezentację okraszoną pięknymi efektami graficznymi.

Następna proponowana przez nas aplikacja to Candy Camera. Ten program oferuje całą masę filtrów, efektów i naklejek dedykowanych do upiększania zdjęć typu selfie. Zdecydowanie warto wykorzystać tę apkę przed opublikowaniem fotografii na Instagramie.  

Aplikacja do obróbki zdjęć na telefon - Picsart, YouCam Fun, Lumyer

Jeżeli standardowe filtry i efekty to dla ciebie za mało, z pewnością spodoba ci się aplikacja Picasart. Z jej pomocą łatwo przekształcisz fotografię najprawdziwsze dzieło sztuki. Chcesz żeby twoje zdjęcie wyglądało jak wykonane obiektywem profesjonalnego fotografa lub namalowane pędzlem znanego malarza? Zatem ta propozycja jest dla ciebie. Na uwagę zasługuje też tu zaawansowana funkcja tworzenia pięknych kolaży. 

Jak wskazuje na to sama nazwa, w naszej kolejnej propozycji chodzi przede wszystkim o zabawę. YouCam Fun pozwala dodać do zdjęcia wiele ciekawych i zabawnych ramek, dodać do twarzy cieszące się dużą popularnością motywy zwierzęce oraz umieścić zdjęcia w interesujących layoutach. Ta propozycja spodoba się też wielbicielom filmowania - opcja edycji filmów pozwala nałożyć wiele zabawnych efektów na krótkie wideo. 

Nasza kolejna propozycja pozwala przekształcać zwykłe zdjęcia w piękne fotografie animowane. Lumyer daje możliwość skorzystania z całej masy pięknych efektów, przedstawiających m.in. opady deszczu lub śniegu, mgłę, spadające konfetti czy gwiazdy. Tak przerobione zdjęcia wyglądają po prostu świetnie i stanowią prawdziwą ozdobę instagramowego profilu.

Zobacz też: Aplikacja do rozpoznawania roślin - jak działa i która jest najlepsza?

Aplikacja do edycji i retuszu zdjęć - Prisma, Diptic, Fyuse

Aplikacji pozwalających na artystyczną obróbkę zdjęć jest wiele, ale królowa może być tylko jedna. Ten tytuł niepodzielnie dzierży Prisma. Z jej pomocą łatwo zmienimy zdjęcia w obrazy, których nie powstydziłby się żaden uznany artysta. W bibliotece programu znajdziemy ponad 300 różnych stylów, więc z pewnością każda z nas łatwo wybierze coś dla siebie. Trzeba jednak pamiętać, że obróbka zdjęć odbywa się na zewnętrznym serwerze, zatem apka nie zadziała bez dostępu do Internetu.  

Wiele z opisywanych wcześniej aplikacji pozwala na tworzenie kompozycji zdjęć, ale Diptic jest dedykowana wyłącznie do tego celu. Program oferuje całą masę atrakcyjnych szablonów, więc aby stworzyć stylowy kolaż wystarczy tylko wybrać jeden z nich. Jeden układ może składać się z aż 9 fotografii.

Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu - Fyuse - jest dedykowana dla miłośników fotografii przestrzennej. Program umożliwia przekształcanie zdjęć panoramicznych w fotografie 3D. Wystarczy tylko sfotografować interesujący nas obiekt, by po chwili móc go podziwiać z każdej strony. Wystarczy tylko przechylić smartfon, by w mgnieniu oka zmienić perspektywę.