Co to jest savoir vivre w rodzinie królewskiej?

Savoir vivre to w wolnym tłumaczeniu „znajomość życia”. Są to dobre maniery i znajomość obowiązujących form i zwyczajów funkcjonujących w danej grupie. Savoir vivre w rodzinie królewskiej różni się od zasad, których przestrzegamy na co dzień. Arystokracja od najmłodszych lat uczona jest manier „królewskich”. Nie wystarczy zachowywać się kulturalnie w obecności królowej. Trzeba wiedzieć kto podaje pierwszy rękę, kto pierwszy wchodzi i wychodzi z danego pomieszczenia i jak prawidłowo pokłonić się królowej.

Istnieją też pewne nakazy i zakazy, których muszą przestrzegać wszyscy członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej. Niektóre reguły związane są z etykietą królewską, inne pochodzą z wieloletniej tradycji, jeszcze inne pochodzą z kanonu savoir vivre. Oto najdziwniejsze zasady, jakich muszą przestrzegać członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej.

1. Uroczysty obiad

Posiłek w rodzinie królewskiej nie jest czasem na odpoczynek od reguł i surowych zasad. Wręcz przeciwnie. Arystokraci nie tylko nie mogą spożywać pewnych rzeczy, ale także muszą pamiętać o wielu zasadach savoir vivre przy stole.

Zanim zajmie się miejsce, należy poczekać, aż gospodarz wskażę nam nasze krzesło. To on decyduje o tym, gdzie będziemy siedzieć. Podczas uroczystych obiadów surowo zabronione jest korzystanie z telefonów. Pijąc z kieliszka, należy zawsze trzymać go za nóżkę. Starajmy się też pić z jednego miejsca. Zapobiegnie to powstawaniu nieeleganckich śladów.

2. Odpowiednia kolejność

Chociaż może wydawać się to śmieszne, członkowie rodziny królewskiej, ale także zwykli obywatele, muszą zawsze pamiętać o odpowiedniej kolejności, kiedy wchodzą w interakcję z królową lub innymi arystokratami. O czym nie wolno zapominać?

Kobieta podaje pierwsza rękę mężczyźnie. Naturalnie są pewne wyjątki od tej zasady. Na przykład w kontakcie z mężczyzną o wysokiej pozycji lub w podeszłym wieku. Jeśli chodzi o spotkania z królową, nigdy nie powinniśmy pierwsi podawać jej ręki. Równie ważna jest kolejność podczas zwykłego spaceru. To my idziemy za monarchą, nigdy na odwrót. Nie wolno także odzywać się nieproszonym. Należy poczekać na moment, w którym królowa sama do nas podejdzie i o coś nas zapyta. Podczas pierwszego spotkania zwracamy się do niej „Your Majesty”. Później należy posługiwać się zwrotem „Madam”.

Zobacz także:

3. Apolityczność

Chociaż królowa to najważniejsza osoba w państwie, ma ona jedynie władze reprezentacyjną. Oznacza to, że musi ona pozostać apolityczna i nie może głośno wyrażać swoich prywatnych poglądów dotyczących ustroju państwa. Co ciekawe, członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej nie mogą także ubiegać się o żadne stanowisko związane z polityką, ani nawet brać udziału w wyborach!

Elżbieta II tylko raz w życiu pozwoliła sobie na wyrażenie opinii. Skończyło się to oczywiście ogromnym skandalem. Gdy do prasy wyciekło zdanie królowej na temat Premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher, Elżbieta musiała szybko się z niego wycofać a rzecznik prasowy gazety został zwolniony.

4. Zakaz wspólnych podróży

Zauważyliście, że pewni członkowie rodziny królewskiej nigdy nie podróżują tym samym samolotem? Jest to oczywiście kolejna ważna zasada na brytyjskim tronie i ma ona swoje uzasadnienie.

Na wypadek katastrofy dwóch następców tronu nigdy nie może razem podróżować. Obecnie zakaz obowiązuje księcia Karola i księcia Williama, a kiedy George skończy 12 lat, nie będzie mógł wsiąść do tego samego samolotu, co jego tata. Jeśli chodzi o podróże, arystokratów obowiązuje jeszcze jeden ważny przepis. Na wypadek niespodziewanej żałoby członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej muszą na każdy wyjazd zabierać ze sobą czarny strój.

5. Zakaz robienia selfie i rozdawania autografów

Należy pamiętać, że członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej to nie celebryci. Chociaż są tak samo znani i uwielbiani jak artyści z Hollywood, przy spotykaniach z poddanymi obowiązują ich pewne ograniczenia.

Członkowie rodziny królewskiej mają kategoryczny zakaz pozowania do selfie. Nie mogą sobie także pozwolić na rozdawanie autografów. Wszystko ze względów bezpieczeństwa. Jeśli Windsorowie rozdawaliby swoje podpisy, mogłyby one zostać później z łatwością podrobione. Poddany nie może także nieproszony dotknąć członka rodziny królewskiej. Arystokraci witają się z Brytyjczykami najczęściej poprzez skinienie głowy i gest.

6. Zakaz okazywania sobie uczuć

Jedyne zdjęcia, na których członkowie rodziny królewskiej okazują sobie publicznie uczucia, to fotografie ze ślubu. Nic dziwnego, że co chwila tworzą się nowe plotki na temat kryzysów małżeńskich w rodzinie Windsorów. Wszystko ma jednak swoje uzasadnienie.

Małżonkowie w rodzinie królewskiej powinny powstrzymać się przed okazywaniem sobie uczuć w miejscach publicznych. Zakazane jest całowanie, przytulania, a nawet.. trzymanie się za ręce! Wygląda na to, że pary muszą zachowywać się tak, jakby praktycznie się nie znały.

7. Ograniczone menu

Kiedy dołączasz do rodziny królewskiej, obowiązują cię nie tylko zasady etykiety. Są także pewne zasady i nakazy, które mogą wydawać się dziwne dla zwykłych obywateli. Wiedzieliście, że arystokraci mają mocno ograniczone menu? Czego nie mogą jeść członkowie rodziny królewskiej?

Na dworze obowiązuje zakaz podawania skorupiaków, ponieważ są one najczęstszą przyczyną zatrucia. Członkowie rodziny królewskiej muszą także obejść się bez czosnku, ziemniaków, ryżu i makaronu. Dodatkowo, każde królewskie śniadanie powinno wyglądać tak samo. Królowa zaczyna dzień od herbaty English Breakfast i płatków kukurydzianych. Od czasu do czasu pozwala sobie jednak na tost z dżemem pomarańczowym, jajecznicę lub jaja po benedyktyńsku.

8. Zakaz gry w Monopoly

Spotkania arystokratów nie wyglądają jak standardowe wizyty rodzinne. Arystokraci w dalszym ciągu muszą się nienagannie zachowywać i przestrzegać zasad savoir vivre. Właśnie z tego powodu do zakazów w rodzinie królewskiej dołączył również zakaz gry w Monopoly.

Popularna gra planszowa jest niezwykle wciągająca, jednak może również prowadzić do wielu konfliktów, dlatego rozgrywka została zabroniona na dworze brytyjskim. Monopoly miała zakazać sama królowa Elżbieta II. Rzekomo jej zdaniem ta gra planszowa jest „zbyt złośliwa”.

9. Odpowiedni dress code

Dress code w rodzinie królewskiej jest bardzo sztywny. Szczególnie panie muszą pamiętać o wielu małych szczegółach. Zasady nie dotyczą jedynie samego ubioru, ale także dodatków. Kobiety muszą np. zawsze nosić pończochy. Gołe nogi są surowo zakazane. Na oficjalnych uroczystościach kobiety muszą mieć na głowie kapelusz, a po godzinie 18 tiarę – jest ona jednak zarezerwowana wyłącznie dla mężatek. Jeśli chodzi o podróże, arystokraci nawet w najdalszych zakątkach świata muszą dopasować się do lokalnego dress code’u.

Nie wszystkie zasady są jednak całkowicie przestrzegane. Wiele pokoleń temu król Edward III zabronił członkom brytyjskie rodziny królewskiej noszenia futer. Zasadę łamie notorycznie sama królowa Elżbieta II.

10. Zbędne prawo jazdy

Chociaż królową Elżbietę obowiązuje wiele nakazów, jako głowa państwa ma ona także pewne przywileje. Elżbieta II jako jedyna osoba w Anglii może jeździć bez prawa jazdy i tablicy rejestracyjnej! Nie należy się jednak martwić o umiejętności monarchy. Elżbieta II w ramach pomocniczej służby kobiet podczas II wojny światowej była kierowcą ciężarówki.

Co ciekawe, królowa nie potrzebuje również paszportu do podróżowania. Dzieje się tak, ponieważ brytyjski paszporty jest wystawiany w imieniu Jej Królewskiej Mości, a więc sama królowa nie musi go mieć.