Damy przodem, czyli Paulina Świst.

Ta autorka pisze pojedynczo i seriami. Jej wyróżnikiem – co nie jest codziennym zjawiskiem w świecie twórców literatury kryminalnej i sensacyjnej – są wyraźne wątki erotyczne. Nawet życie pozornie nudnej palestry przedstawia opisując ostry i namiętny seks. Czy to jest klucz do sukcesu tej pisarki? Czy też pełne pasji postacie jej bohaterów? Nowa powieść autorki jest tuż po swojej premierze i już na topkach popularnych tytułów. Czy to aby nie (nomen omen) Przekręt? [przyp. red.: dowcipów nie należy traktować dosłownie]. Pisarka kryje się za przybranym nazwiskiem, w realnym świecie jest czynnym adwokatem. Już wiadomo zatem, skąd ten dobry research środowiska…

Remigiusz Mróz: czyżby ten autor pisał więcej niż ktokolwiek inny?

Czytelnicy powieści Pauliny Świst długo uważali, że jej nazwisko to w rzeczywistości alter ego Remigiusza Mroza. Aby rozwiać wątpliwości autorka ujawniła się, Remigiusz Mróz może spać spokojnie, nie będąc podejrzewany o tworzenie scen erotycznych.

Mróz, któremu sławę przyniosła seria książek o brutalnie bezpośredniej mecenas Chyłce wydał w końcówce maja (z założenia był to termin poprzedzający Warszawskie Targi Książki, które w tym roku z racji epidemii koronawirusa zostały odwołane) niezależny od serii kryminał Lot 202. I nie jest to jego pierwsza tegoroczna premiera. Pisze, jak widać, szybko, bo skoro w wieku 33 lat ma już na koncie ponad 40 wydanych książek, to (jeśli statystyka nie kłamie) nie zaczął ich pisać w przedszkolu….

Coś go z Pauliną Świst łączy, gdyż ma za sobą doświadczenia prawnicze, ale twierdzi, że pisanie to jego życiowa pasja i to dla niej poświęcił karierę jako adwokat. Ekranizacja „Chyłki”, z Magdaleną Cielecką w roli głównej znacząco poszerzyła grono jego fanów. A kolejne sezony ponoć powstają, jeśli nie na planie to przynajmniej pod względem scenariuszy. A co do Lotu 202 – tym razem nie jest to historia Chyłki…

Bonnie bez Clyde’a czyli Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda, nazywana królową kryminałów, zadedykowała Mrozowi swoją nową książkę, kiedy ona i Remigiusz rozstali się po niemal rocznym związku. Temat był gorący, przewijał się przez wiele mediów: jakby nie było, to król i królowa polskiego kryminału. Mróz zapytany o ich związek, gdy jeszcze trwał, powiedział, że "Wydawcy nie mogli uwierzyć, że to prawda. Myśleli, że robimy sobie z nich jaja". Ale miłość się wypaliła. Teraz każde z nich poświęca się pracy. Oboje autorów podobno łączy teraz przyjaźń. Hmmm…

Co do Katarzyny: w maju ukazała się jej książka, napisana z profilerem dr. Bogdanem Lachem, w której przedstawia najciekawsze sprawy z archiwum policyjnego psychologa śledczego. Książka Motyw ukryty nie jest ewenementem w twórczości pisarki. Nie zapominajmy, że zanim zajęła się pisarstwem, przez lata była dziennikarką ogólnopolskich tytułów prasowych, między innymi tygodnika „Wprost”. Warsztat dziennikarski na pewno bardzo się jej przydaje, lubi tę pracę, widać, że pisząc drobiazgowo się przygotowuje, poznając miejsca, konsultując wątki z ekspertami.

Pisze obszernie, nie oszczędza na papierze. Jej książki są grube, konkretne. Jak to się mówi: „Jest co poczytać”. I podobnie, jak Remigiusz Mróz swoją twórczością budzi skrajne emocje: albo się jej książki uwielbia, albo nie znosi. Ona sama krytykę puszcza mimo uszu, a swoich fanów dopieszcza licznymi spotkaniami autorskimi.

Zobacz także:

Pisarz w drodze, czyli Grzegorz Kapla

Nie tylko dziennikarz, ale i podróżnik. Przejechał Amerykę Południową z ekipą Rajdu Dakar, wspiął się na szczyty górskie, spotkał Dalaj Lamę w wysokogórskim klasztorze i George’a Clooneya na kolacji w Centrum Lotów Kosmicznych NASA. Człowiek wielu talentów, baczny obserwator rzeczywistości. Pisze czwartą część historii o Oldze Suszczyńskiej, zwanej Serbią. Będzie nosiła tytuł Bezsen i jest mocno osadzona w aktualnych realiach. Tytuł utrzymany jest w konwencji, gdyż pierwsze tytuły serii dotyczą zjawisk zaczynających się od Bez-: Bezdech, Bezwład i Bezmiar. Zanim jednak powstanie Bezsen, polecamy lekturę Bezmiaru. Czego możemy się spodziewać po akcji?

Źli ludzie w wielkim mieście organizują proceder przejmowania nieruchomości. Jeśli ktoś stanie im na drodze – spłonie. Albo zginie w wypadku.Wiele lat wcześniej piękna dziewczyna zakochana do szaleństwa w koledze z roku ogląda inscenizację „Dziadów” Dejmka i walczy o życie z milicjantami szturmującymi dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego. O tym, co oznacza, że jest Żydówką dowie się, kiedy ją dopadną...
Pewnego dnia Serbia (odkryje, że wszystkie te historie splątane są ze sobą i że kluczem jest życie jej córki. W tle opowieści pojawia się wiele faktów – zabójstwo Jolanty Brzeskiej, działaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz wydarzenia związane z historią kamienicy przy ulicy Wilczej.

Piewca Polski niecentralnej, czyli Tomasz Duszyński

Właśnie ukazała się druga część jego powieści kryminalnej, której akcja rozgrywa się hen, na południu Polski: Glatz. Kraj Pana Boga. Część pierwsza, Glatz ukazała się w ubiegłym roku. Był to pierwszy kryminał retro w dorobku autora, który wcześniej pisał głównie książki w nurcie fantastyki, a nawet wydał kilka książek dla dzieci. Tomasz Duszyński to dziennikarz i scenarzysta gier komputerowych. Jako mieszkaniec Dolnego Śląska Duszyński doskonale portretuje te okolice. Świetnie oddaje też klimat międzywojennej Polski. I cóż… poza wątkami kryminalnymi jest też kilka motywów romansowych, co nie jest kanonem męskiego kryminału, ale... Może to znak czasów? Kto lubi opowieści retro z nieszablonową intrygą, chętnie odbędzie wyprawę po Kłodzka lat dwudziestych. W dwóch odsłonach, gdyby jedna okazała się niewystarczająca.

Czytajmy polskie kryminały. Nie tyko w drodze. Polscy autorzy mają wiele fantazji. I nie wahają się jej użyć.