Nadmanganian potasu – zastosowanie i właściwości

Nadmanganian potasu to związek chemiczny, który w medycynie znany jest od wielu lat. Jest dostępny w każdej aptece i można go kupić bez recepty. Najczęściej występuje w postaci bezwonnych, ciemnofioletowych kryształków, z których można później samodzielnie przyrządzić roztwór. Nadmanganian potasu ma działanie odkażające, bakteriobójcze i utleniające. Związek działa także ściągająco i ma działanie grzybobójcze. Zazwyczaj stosowany jest w przypadkach:

  • stanów zapalnych i infekcji jamy ustnej,
  • odkażania skóry i zmian trądzikowych,
  • leczenia potówek,
  • dezynfekowania ran,
  • leczenia hemoroidów,
  • leczenia odparzeń u niemowląt oraz dorosłych,
  • łagodzenia zmian skórnych wynikających z chorób wirusowych np. ospy wietrznej. 

Warto podkreślić, że nie każdy powinien zażywać kąpieli w nadmanganianie potasu. Niewskazane jest stosowanie tego związku chemicznego do moczenia stóp przez osoby chore na cukrzyce i zmagające się z zespołem stopy cukrzycowej. Z kąpieli w nadmanganianie potasu powinny też zrezygnować kobiety w ciąży lub karmiące piersią. 

Kąpiel w nadmanganianie potasu może wysuszać, dlatego warto po zabiegu zastosować zabieg DIY, który przywróci skórze blask i jędrność. Świetnie do tego sprawdzi się domowy peeling do rąk. Nasze dłonie są najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych, dlatego zwłaszcza po wysuszającej kąpieli należy je odpowiednio nawilżyć. Peeling to szybki sposób na pozbycie się ze skóry martwego naskórka. Zabieg zapewnia też odżywienie dłoni i wspomaga regenerację i pracę komórek. Żeby przygotować taki peeling będziesz potrzebować jedynie: pół szklanki cukru, trzech łyżek oleju kokosowego i dwóch łyżek soku z grejpfruta. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki i gotowe! Zabieg możesz powtarzać dwa razy w tygodniu. 

Kąpiel w nadmanganianie potasu – jak działa?

Roztwór nadmanganianu potasu to świetny sposób nie tylko na odkażanie ran, ale też na leczniczą kąpiel. Mogą z niej korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Taka kąpiel w nadmanganianie potasu sprawdzi się w przypadku, kiedy na skórze pojawiają się różne zmiany chorobowe jak rany, podrażnienia, odparzenia czy zapalenia skóry. Nadmanganian potasu świetnie sprawdzi się też na potówki i pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt. 

Związek ze względu na swoje odkażające właściwości doskonale zdezynfekuje skórę i zapobiegnie rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów. Kąpiel  w nadmanganianie potasu może też przyśpieszyć gojenie ran. Jeśli mamy problemy skórne, moczenie ciała w roztworze raz dziennie zdecydowanie wystarczy. Należy jednak pamiętać, że mają to być kilkuminutowe kąpiele. Nie należy zbyt długo moczyć ciała w wodzie z nadmanganianem potasu, ponieważ związek może podrażniać skórę i nadmiernie ją wysuszać. Zanim zdecydujemy się na kąpiel w roztworze, zawsze należy najpierw skonsultować to z lekarzem. 

Innym świetnym sposobem na bakteriobójczą kąpiel jest moczenie nóg w sodzie. Ta substancja skutecznie eliminuje problem nieprzyjemnego zapachu stóp, pomaga w leczeniu kurzajek i grzybicy, a także odświeża i pomaga w pozbyciu się zrogowaciałej skóry z pięt. Żeby przygotować kąpiel z sody będziesz jedynie potrzebować 2-3 łyżek sody oczyszczonej i miski z ciepłą wodą. Wystarczy rozpuścić substancję i trzymać nogi w takiej kąpieli przez ok 15 minut. 

Kąpiel w nadmanganianie potasu – jak zrobić?

Kąpiel w nadmanganianie potasu najczęściej stosuje się w przypadku ropnych zmian na skórze, czyli trądziku czy potówek. Żeby przygotować taki roztwór należy napuścić do wanny ciepłą wodę i wsypać szczyptę kryształków. Jeśli w nadmanganianie potasu chcemy wykąpać naszego maluszka, musimy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń na ulotce. Nie wolno przesadzić z ilością kryształków, ponieważ substancja w nadmiernej ilości jest silnie rżąca i może wysuszać skórę i powodować liczne podrażnienia. Przed kąpielą należy się też upewnić, że wszystkie drobinki nadmanganianu potasu się rozpuściły. 

Zobacz także:

Po takiej leczniczej kąpieli warto sprawić maluszkowi przyjemność i przy następnej okazji przygotować mu jakąś niespodziankę np. kule do kąpieli DIY. Taka musująca, kolorowa bomba zachęci do mycia każde dziecko. Do przygotowania takiej kuli będziecie jedynie potrzebować: sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, mąki ziemniaczanej, oleju i barwnika. Żeby urozmaicić produkt, możecie również do środka dodać kolorowe konfetti, płatki kwiatów lub brokat. Pełen przepis na kule do kąpieli diy znajdziecie w naszym artykule: „Kule do kąpieli DIY. 5 łatwych i pięknie pachnących”

Kąpiel w nadmanganianie potasu – czy spłukiwać ze skóry? 

Nadmanganian potasu może być używany nie tylko w kąpieli. Substancja świetnie działa także jako płukanka do jamy ustnej. Możemy jej też używać bezpośrednio na skórze. Najważniejsze, żeby dobrze przygotować roztwór. Mniejszą liczbę nadmanganianu potasu wykorzystujemy wtedy, kiedy chcemy użyć związku w jamie ustnej. W takim przypadku wystarczy rozpuścić w wodzie kilka kryształków, tak, żeby roztwór miał jasnoróżową barwę. Jeśli nadmanganianu potasu chcemy używać na skórze, wtedy roztwór powinien mieć kolor purpurowy. Do takiej mieszanki należy użyć kilkunastu kryształków. 

Po dobrze przygotowanej kąpieli nie musimy spłukiwać już nadmanganianu potasu ze skóry. Należy jednak pamiętać, żeby nie przebywać w takiej wodzie zbyt długo. Substancja ma mocne działanie wysuszające, dlatego kąpiel nie powinna przekraczać kilku minut. Zwłaszcza, jeśli przygotowujemy roztwór dla noworodka. Skóra dziecka jest znacznie delikatniejsza od skóry osoby dorosłej i szybciej się wysusza, dlatego należy bezpiecznie używać tego związku chemicznego i uważnie czytać ulotkę.

Nadmanganian potasu – skutki uboczne

Nadmanganian potasu to tak naprawdę sól potasowa kwasu nadmanganowego. Jest to nieorganiczny związek chemiczny i jak każda substancja, może wywołać pewne nieprzyjemne skutki uboczne. Istnieją również schorzenia, przy których stosowanie nadmanganianu potasu jest zdecydowanie niewskazane. Przed kąpielą warto więc wybrać się do lekarza i skonsultować z nim wszystkie swoje dolegliwości. Po wywiadzie może on dojść do wniosku, że nie powinniśmy zażywać kąpieli z dodatkiem tej substancji. 

Niepożądane działanie nadmanganianu potasu jest najczęściej wynikiem nieodpowiednio stosowanego roztworu. Nieprzyjemne skutki uboczne mogą być również wynikiem niewłaściwego przygotowania kąpieli z dodatkiem substancji. W wysokich stężeniach nadmanganian potasu może być silnie rżący. Zbyt długi kontakt substancji ze skórą może także prowadzić do poważnych powikłań. Niewłaściwe korzystanie z roztworu może najczęściej wywoływać:

  • drgawki,
  • podrażnienia skóry, oczu i błon śluzowych,
  • reakcje alergiczne.