Na co zmarł książę Filip?

Do tej pory Rodzina Królewska nie poinformowała, jaka była przyczyna śmierci księcia Filipa. Niecały miesiąc po odejściu męża królowej Elżbiety II, jeden z czołowych brytyjskich dzienników, "The Telegraph", ujawnił przyczynę śmierci księcia Edynburga.

Dziennik powołuje się na akt zgonu, podpisany przez głównego królewskiego lekarza, sir Huw Thomas. Podano w nim, że przyczyną śmierci księcia Filipa był "podeszły wiek". „The Telegraph” wyjaśnia, że jest to standardowa procedura w przypadku pacjentów po 80. roku życia, którzy przez dłuższy czas znajdowali się pod opieką lekarza, a ich stan się pogarszał.

Dziennik dodaje, że w akcie zgonu uwzględniono greckie korzenie księcia. Zmarłego opisanego jako „Jego Królewska Wysokość Książę Filip, Książę Edynburga, znany wcześniej jako Książę Grecji i Danii Philippos oraz Filip Mountbatten”.

Na co chorował książę Filip?

Do tej pory głównie panowała teoria, że śmierć męża królowej Elżbiety była konsekwencją operacji serca, którą książę przeszedł kilka tygodni wcześniej. Na początku lutego książę Filip został przyjęty do Szpitala Króla Edwarda VII w Londynie. 

Przyjęcie księcia do szpitala jest środkiem zapobiegawczym, za radą lekarza Jego Królewskiej Mości, po tym, jak źle się poczuł. Książę ma pozostać w placówce pod obserwacją przez najbliższych kilka dni, aby należycie wypoczął - informował rzecznik królewskiej rodziny.

Jak się okazało książę wymagał dłuższego hospitalizowania, jednak pałac nie zdradzał szczegółów. "Książę Edynburga został dziś przeniesiony ze Szpitala Króla Edwarda VII do Szpitala św. Bartłomieja, gdzie lekarze będą kontynuować jego leczenie z powodu infekcji, a także podejmą badania i obserwację pod kątem wcześniej istniejącej choroby serca. Książę nadal czuje się dobrze i reaguje na leczenie, ale oczekuje się, że pozostanie w szpitalu co najmniej do końca tygodnia" - brzmiał oficjalny komunikat.

Po udanej operacji 16 marca mąż królowej Elżbiety II opuścił szpital w Londynie.

O śmierci księcia Filipa oficjalnie poinformował Pałac Buckingham 9 kwietnia w specjalnym komunikacie:

Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor.

Książę Filip zmarł w wieku 99 lat. 10 czerwca obchodziłby setne urodziny.