Muzeum Narodowe w Warszawie przywraca prace Natalii LL i Katarzyny Kozyry

Kiedy ostatnio pisałyśmy o Muzeum Narodowym w Warszawie w Internecie wrzało z powodu usunięcia z ekspozycji prac Natalii LL oraz video Katarzyny Kozyry. Artyści oraz internauci masowo zamieszczali w mediach społecznościowych zdjęcia z bananem w roli głównej. Ta spontaniczna akcja społeczna to wyraz buntu przeciwko decyzji nowego dyrektora, prof. Jerzego Miziołka.

Jak widać akcja przyniosła efekty, ponieważ na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie pojawiło się oświadczenie, w którym prof. Miziołek zapewnia, że dzieła Natalii LL i Katarzyny Kozyry będą przywrócone do czasu rozpoczęcia prac remontowych.

W związku z zaistniałą sytuacją podjąłem decyzję o dalszym eksponowaniu ww. dzieł do dnia rozpoczęcia prac rearanżacyjnych - napisał dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie

Muzeum Narodowe przywraca prace Natalii LL i Katarzyny Kozyry: jest oświadczenie

W oświadczeniu, które pojawiło się na oficjalnej stronie Muzeum Narodowego, dyrektor muzeum poinformował o przywróceniu prac. 

"Dobrze jest mi znane miejsce prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry w polskiej sztuce. Misją MNW jest prezentowanie różnorodnych kierunków i postaw artystycznych, co w sytuacji bardzo ograniczonych warunków lokalowych powoduje, iż muszą następować kreatywne zmiany. Z respektem należnym każdemu obiektowi muzealnemu zarówno te prace, jak i inne, trafią na pewien czas do magazynu, by ustąpić miejsca innym" - napisał dyrektor Jerzy Miziołek.

Profesor Miziołek zapowiedział jednocześnie projekt wymiany ekspozycji co pół roku podkreślając, że w zbiorach muzeum znajduje się ponad 900 tys. obiektów, z czego na stałej ekspozycji znajduje się zaledwie pół procent zbiorów.

"Mając na uwadze fakt, że ogromna liczba wybitnych dzieł sztuki, zwłaszcza polskiej, znajduje się w magazynach, w jednym z punktów programu funkcjonowania MNW, przedłożonego w listopadzie 2018 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zobowiązałem się do wprowadzenia koncepcji wymiany dzieł eksponowanych w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku co pół roku, aby zapoznać publiczność z bogatymi zbiorami sztuki nowoczesnej MNW" - dodaje Miziołek.

O co ta cała afera?

W sobotę z Muzeum Narodowego zniknęły dwie instalacje. Jedna z nich to prace Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna" z 1972 r., która pokazuje w sposób erotyczny między innymi kobietę z bananem. Druga praca to video Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome" z 2005 r. Filmik przedstawia z kolei kobietę z psami mającymi twarze filozofa Friedricha Nietzschego i poety, Rainera Rilkego. Salome w dziele Kozyry jest dominą tresującą psy-mężczyzn.

To właśnie miało wywołać kontrowersje i stać się przyczyną usunięcia prac z Muzeum Narodowego. Czy według Was słusznie?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Praca Natalii LL, gwiazdy polskiej sztuki awangardowej. #kultura #polityka #stopcenzurze #muzeumnarodowe #

Post udostępniony przez POLITYKA (@tygodnikpolityka) Kwi 28, 2019 o 12:15 PDT