Termin DIY wszedł do użycia już w latach 50 ubiegłego stulecia i nakłaniał wtedy ludzi do samodzielnego swoich urządzania domów. Obecnie odnosi się on do wielu innych dziedzin życia. Najczęściej używany jest jednak w stosunku do ubrań i przedmiotów domowych. DIY polega na samodzielnym tworzeniu i przerabiania ciuchów i rzeczy, aby były wyjątkowe i niepowtarzalne.

Po okresie zachwytu produktami importowanymi do nas z Chin zaczynamy dostrzegać, że w ubraniach z sieciówki przypominamy klony. Rzeczy te często nie są też najlepszej jakości. Do łask wróciły więc robótki ręczne. Dzierganie na drutach, szydełku czy samodzielne szycie ubrań to teraz prawdziwy hit! Kursy szycia i kroju przeżywają renesans, a wrażenie nie robią już ubrania z ekskluzywnych sklepów, tylko te uszyte.

Dawniej szczytem marzeń były dla nas rzeczy kupowane w Pewexie – pachniały zachodem i czymś lepszym. Dziś mamy już bardzo łatwy dostęp do zagranicznych ubrań i robienie zamówień nawet w Chinach jest żadnym problemem. Za to zdobycie czegoś niepowtarzalnego, krojonego na miarę i personalizowanego jest teraz prawdziwym luksusem.

Moda na DIY wiąże się też z ochroną środowiska, bo zakłada przerabianie już istniejących rzeczy, często także recykling, a nie kupowanie nowych. Wraz z nią przyszedł także trend na minimalizm czyli ograniczenie ilości kupowanych rzeczy, przeciwieństwo popularnego niegdyś konsumpcjonizmu. Po latach obfitości zdążyliśmy się już nacieszyć faktem, że półki sklepowe nie są już puste i nie musimy też stać w kolejkach -  pora więc na racjonalne zakupy. Współcześnie ludzie przeprowadzają się też dużo częściej i to nie tylko wewnątrz kraju, ale i na całym świecie. Zabieranie ze sobą licznego dobytku jest więc o wiele bardziej kłopotliwe.

Nie masz czasu ani umiejętności na tworzenie własnych rzeczy DIY? To żaden problem. W internecie jak grzyby po deszczu powstają butiki i galerie wyjątkowych rzeczy tworzonych w pojedynczych egzemplarzach. Szyte często z materiałów recyklingowych np. maskotki ze starych swetrów. Modele takie można zamówić i zdecydować o każdym ich detalu! Wspierajmy więc rodzimy rynek i cieszmy się wyjątkowymi tworami DIY.