Moczenie nóg w sodzie – jak i dlaczego działa?

Soda oczyszczona ma wiele właściwości i zastosowań. Może być stosowana nie tylko w kuchni, ale także w kosmetologii. Szczególnie polecana jest do domowych zabiegów DIY, ponieważ jest łatwo dostępna i tania. Z sody najczęściej wykonuje się maseczki do twarzy lub płukanki do włosów. Niewiele osób wie, że substancja równie świetnie sprawdzi się w pielęgnacji nóg i stóp. 

Soda oczyszczona jest niedocenianym produktem. Substancja oczyszcza nasz organizm z toksyn, odświeża oddech, łagodzi ból gardła i pomaga w walce z aftami w buzi. Soda oczyszczona to też świetny i uniwersalny składnik, który sprawdzi się w domowym SPA, szczególnie w pielęgnacji stóp. Moczenie nóg w sodzie to przede wszystkim szybki i tani sposób na złagodzenie podrażnień. Taka kąpiel pomoże m.in. w przypadku swędzących stóp czy po ukąszeniu owada. Soda ma również działanie bakteriobójcze, dzięki czemu skutecznie eliminuje problem nieprzyjemnego zapachu stóp. Regularne kąpiele w sodzie pomagają też w leczeniu kurzajek i grzybicy. Na ten problem polecamy również domową pastę z sody. Wystarczy zmieszać substancję z odrobiną wody w proporcji 3:1. Gotową pastę należy nakładać szczoteczką lub patyczkiem na chorobowo zmienione miejsce. 

Soda na popękane pięty – tania i skuteczna metoda 

Soda to jeden z najtańszych, ale najskuteczniejszych produktów stosowanych w walce z popękanymi piętami. Szczególnie latem, kiedy nosimy odkryte obuwie, należy zadbać o piękny wygląd naszych stóp. Do popękanych pięt najlepszy będzie domowy peeling. Zabieg pozwala pozbyć się z nóg martwego naskórka, wspomaga regenerację i pracę komórek oraz pomaga w walce z przesuszoną skórą. Jak wykonać peeling do stóp z sody?

Na początku dokładnie umyj nogi. Następnie zmieszaj dwie łyżki sody z jedną łyżką wody. Teraz wystarczy, żebyś wmasowała peeling w zwilżoną skórę stóp. Pamiętaj, żeby koncentrować się na suchych partiach skóry, czyli piętach. Taki zabieg wystarczy wykonywać raz-dwa razy w tygodniu. Przy regularnym stosowaniu skora odzyska gładkość i miękkość a zrogowacenia znikną. Na popękane pięty świetnia działa też prosta sodowa kąpiel. Takie moczenie nóg w sodzie pomaga z problemem nadmiernej potliwości stóp, działa bakteriobójczo i kojąco. Żeby przygotować kąpiel do nóg z sody będziesz potrzebować:

  • 2-3 łyżki sody oczyszczonej,
  • miskę z ciepłą wodą.

Wystarczy wsypać sodę do ciepłej wody, wszystko wymieszać i trzymać nogi w takiej kąpieli przez ok. 15 min. Moczenie nóg w wodzie z sodą zmiękcza naskórek i pozwala pozbyć się zrogowaciałej skóry z pięt. 

Innym zabiegiem z wykorzystaniem sody może być domowy peeling do rąk. Nasze dłonie są szczególnie narażone na codzienne, negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego najszybciej się wysuszają. Peeling z sody pomoże im odzyskać gładki, zdrowy wygląd. 

Zobacz także:

Mleko i soda na pięty – hit na gładkie stopy

Od lat wiadomo, że mleko może być używane, jako wszechstronny kosmetyk. Pielęgnacja ciała z zastosowaniem tego napoju była stosowana już w Starożytności. Kleopatra wierzyła, że kąpiel w mleku sprawi, że jej ciało będzie wyglądać pięknie i młodo. Nasze babcie używały tego napoju do tworzenia naturalnych maseczek upiększających. Dlaczego mleko jest tak chętnie wykorzystywane w kosmetologii? Napój zawiera kwasy tłuszczowa, które regenerują naskórek i odbudowują naturalny płaszcz lipidowy skóry. Kwas mlekowy złuszcza martwy naskórek, zwęża pory i działa antybakteryjnie. Dodatkowo mleko może być używane nawet przez posiadaczki skóry suchej i wrażliwej, ponieważ nie powoduje podrażnień. Moczenie nóg w mleku wygładzi stopy, nawilży je i rozjaśni skórę. Do przygotowania kąpieli z sody i mleka będziesz potrzebować:

  • 700 ml mleka,
  • 3 łyżki stołowe sody oczyszczonej.

Na początku należy podgrzać mleko, wlać je do miski i moczyć w nim stopy przez ok. 15 min. Następnie należy delikatnie wmasować sodę oczyszczoną w wilgotne stopy. Teraz wystarczy tylko kontynuować kąpiel w mleku przez następne 5 min. Na koniec opłucz stopy czystą wodą i wytrzyj je ręcznikiem. Taki zabieg można powtarzać kilka razy w tygodniu. Soda zmiękczy twarde stopy i usunie zrogowacenia, natomiast mleko odbuduje zniszczoną skórę i usunie martwe komórki i ciemne plamki z nóg. Nie tylko mleko krowie sprawdzi się w tym prostym przepisie. Jakie jeszcze napoje warto wypróbować w kąpieli na piękne nogi? 

Mleko owcze – mleko owcze zawiera dwa razy więcej białka niż mleko krowie. Napój to też świetne źródło witamin, m.in. A, C i E. Kosmetyki z dodatkiem tego napoju nawilżają, wygładzają i uelastycznia skórę. Mleko odmładza i regeneruje ciało i wspomaga walkę z wolnymi rodnikami.

Mleko koziemleko kozie ma silne działanie odżywcze i nawilżające. Dodatkowo chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zwiększa elastyczność skóry i wygładza zrogowaciały naskórek. Napój szczególnie polecany jest w domowej pielęgnacji osób z przesuszoną i szorstką skórą. 

Mleko kokosowe – mleko kokosowe jest produkowane z miąższu orzecha kokosowego. Składniki zawarte w tym napoju przyczyniają się do wyciszenia przewlekłego stanu zapalnego skóry, działają przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Mleko kokosowe jest bogate w aminokwasy i kwasy organiczne, dlatego często używa się go w produkcji kosmetyków do nawilżania skóry. 

Moczenie nóg w sodzie i occie – jeden sposób na wiele problemów

Moczenie nóg w sodzie i occie to rewelacyjna kąpiel detoksykująca dla stóp. Ocet jabłkowy pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową skóry, pomaga usunąć łuszczący się naskórek, nadaje skórze elastyczności, wygładza ją i działa zwężająco na naczynia krwionośne. Moczenie nóg w occie to świetny sposób na skuteczne pozbycie się popękanych pięt, zrogowaciałego naskórka i problemu nieprzyjemnie pachnących stóp. Jak wykonać kąpiel z dodatkiem octu i sody?

Składniki:

  • 3-5 łyżek stołowych sody oczyszczonej,
  • miska z ciepłą wodą (nie mniej niż litr),
  • szklanka octu.

Wystarczy wymieszać dobrze wszystkie składniki i moczyć nogi w takiej mieszance przez ok. 20min. Zamiast octu jabłkowego można również zastosować tradycyjny ocet. Kwas octowy pomaga uregulować pH skóry, działa przeciwgrzybiczo i pomaga wyeliminować problem żółtych paznokci i popękanej pożółkłej skóry. Dodatkowo moczenie nóg w occie pomaga w walce z nadmierną potliwością stóp, nieprzyjemnym zapachem i swędzeniem skóry. Dodatek octu jabłkowego może natomiast odmłodzić skórę nóg, zmiękczyć ją i pomóc z problemem zrogowaciałego naskórka. 

Ze składników potrzebnych do stworzenia kąpieli z sody i octu można również stworzyć inny produkt – kule do kąpieli DIY. Do octu jabłkowego wystarczy wtedy dodać proszek do pieczenia i olej ze słodkich migdałów. Kule to świetny sposób na odprężającą kąpiel, która dodatkowo nawilży i ujędrni ciało. Cały przepis na kule do kąpieli DIY znajdziecie w naszym artykule: Kule do kąpieli DIY – 5 łatwych i pięknie pachnących.