Przetwory na upały

W dobie przetworzonej żywności, która zawiera przeróżne barwniki i konserwanty, warto wykorzystać produkty prosto z natury i stworzyć z nich coś wyjątkowego. Aktualnie panuje upalny, letni klimat i jest to idealny czas na przygotowanie domowych przetworów, którymi będziemy cieszyć się podczas deszczowej, pochmurnej aury. Żeby coroczne przyrządzanie domowych smakołyków nie stało się monotonne, warto wprowadzić do niego trochę zabawy.
           

Najnowsze wydanie Dobrych Rad (w sprzedaży od 5 czerwca) zawiera aż 12 naklejek na przetwory, do ozdobienia naszych słoiczków pełnych pyszności. Dodatkowo, możemy pobawić się w dekoratora, wykorzystując naklejki w kształcie owoców i kółeczek z datami. Dzięki temu, opakowanie konfitury nie będzie już zwyczajne. To również doskonały pomysł na ozdobienie słoiczka, by podarować go bliskiej osobie – z takiego prezentu nie sposób się nie cieszyć!

Teraz pozostaje tylko pytanie, na jakie konfitury zdecydować się tego roku. Żeby ułatwić decyzję, można skorzystać z przepisu poniżej.


Konfitura z moreli

Przepis na: 

3 słoiki po 300 ml

Przygotowanie: 

ok. 3 godzin

Pasteryzowanie: 

nie pasteryzuje się

 

1 kg moreli

600 g cukru

1 cytryna

3 łyżki miodu

 

1. Morele umyj i osusz. Kilka przekrój na połówki, resztę na małe kawałki, usuń pestki.

2. Owoce włóż do garnka, zasyp cukrem.

3. Cytrynę wyszoruj i sparz. Skórkę zetrzyj na tarce o małych oczkach, wyciśnij sok i dodaj do moreli.

4. Gotuj na małym ogniu, aż cukier się rozpuści. Odstaw na 2 godziny. Ponownie doprowadź do wrzenia, smaż ok. pół godziny na małym ogniu, często mieszając.

5. Zbieraj tworzącą się na powierzchni pianę. Smaż, aż konfitura zgęstnieje.

6. Dodaj miód, wymieszaj. Gorącą przełóż do słoików. Słoiki zakręć, odwróć do góry dnem i wystudź.

Inne przepisy i porady dotyczące przygotowywania smacznych przetworów, znajdziemy w książeczce kulinarnej, również dołączonej do magazynu Dobre Rady. To wszystko za jedyne 5.99 zł! W tym roku przygotujmy nasze przysmaki z wyjątkową miłością!