Rozwijanie świadomości ekologicznej już od najmłodszych lat, to szansa na zaszczepienie w dzieciach dobrych nawyków, które będą procentować w dorosłym życiu. Jak przekazywać wiedzę, aby młodzi nauczyli się podejmowania codziennych wyborów, które mają wpływ na przyszłość planety i następnych pokoleń? Punktem wyjścia do edukacji ekologicznej jest oczywiście szkoła. Ale czy zwykłe zajęcia programowe wystarczą? W podstawie szkolnej temat ekologii zostaje zepchnięty na dalszy tor, a nauczyciele są zmuszeni przygotowywać angażujące dzieci materiały dotyczące ochrony środowiska na własną rękę.  

Z odpowiedzią na to wyzwanie edukacyjne przychodzą duże organizacje, np. Fundacja Nasza Ziemia i Procter & Gamble. W ramach współpracy opracowały poświęcony tematyce ekologicznej projekt edukacyjny „Czysta Ziemia”. Oszczędzanie wody, ograniczenie zużycia energii oraz segregacja odpadów, to codzienne działania, dzięki którym możemy zapobiegać zmianom klimatycznym i to na nich właśnie skupia się dopasowana do wieku treść materiałów dla uczniów z klas I-VI oraz ich starszych kolegów i koleżanek z klas VII-VIII. Scenariusze lekcji, karty pracy dla uczniów oraz plany projektów specjalnych programu pomogły nauczycielom i rodzicom zaangażować w działania na rzecz planety dotychczas ponad 30 tysięcy uczniów. W ramach akcji przeprowadzono również konkurs grantowy, aktywizujący najmłodszych uczniów szkół podstawowych, umożliwiający przekształcenie pomysłów dzieci w realne działania na rzecz klimatu. 

W Procter & Gamble od wielu lat podejmujemy działania, które mają na celu spowolnienie zmian klimatycznych. Wierzymy również w to, że edukacja już od najmłodszych lat, ma kluczowe znaczenie dla budowania ekonawyków, które pomogą nam wspólnie chronić środowisko. Odpowiadając na tę potrzebę, wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia, stworzyliśmy edukacyjny program „Czysta Ziemia”, który zawiera darmowy zestaw scenariuszy lekcji i kart pracy dla dzieci na wszystkich etapach szkoły podstawowej – komentuje akcję Justyna Rymkiewicz, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Centralnej. 

„Wierzymy, że zmiana codziennych nawyków na te chroniące środowisko już od najmłodszych lat będzie miała wpływ na to, jak skutecznie będziemy w stanie zapobiegać  zmianom klimatycznym w przyszłości. – dodaje Beata Butwicka, Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia  

Takie inicjatywy mają ogromne znaczenie w budowaniu prawidłowych nawyków, które przekładają się na bardziej zrównoważony styl życia. Nauczyciele docenią odciążenie z przygotowaniem materiałów, a pociechy zyskają inspirację do ratowania planety. Edukujmy dzieci, ponieważ to one są przyszłością naszego czystego świata!