Gdyby żyła, księżna Diana miałaby obecnie 61 lat. Czy byłaby szczęśliwie zakochana? Czy wreszcie odnalazłaby spokój? Czy czułaby się tak spokojnie i szczęśliwie jak u boku znanego kardiochirurga? Tego nie wiemy, ale historia miłości księżnej Diany i Hasnata Khana to gotowy scenariusz filmowy... 

Księżna Diana i Hasnat Khan - jak się poznali?

Podobno wpadli sobie w oko w chwili, gdy zobaczyli się po raz pierwszy. Nazwałabym to miłością od pierwszego wejrzenia. Była tak przejęta, że to mogło być jedynie spotkanie pokrewnych dusz - mówiła po latach bliska przyjaciółka księżnej, Jemima Goldsmith. Spotkanie miało miejsce 1 września 1995 roku w Royal Brompton Hospital. Księżna Diana była w odwiedzinach u męża swojej terapeutki, Oonagh Shanley-Toffolom, który przeszedł tam skomplikowaną operację serca. Podobno Lady Di urzekła troska, którą zauważyła w oczach wybitnego kardiochirurga. To pokrywałoby się z tym, co po latach wyznał Paul Burell, jej ostatni osobisty sekretarz. Mężczyzna w jednym z dokumentów o życiu księżnej wyznał, że u boku Hasnata Khana odnalazła spokój, oparcie i poczucie emocjonalnego zaspokojenia.

Sam Khan po latach wspominał na łamach "Daily Mail":

Poznałem ją jako bardzo normalną osobę o wspaniałych cechach i pewnych osobistych wadach, takich jak złe nawyki.

O jakich złych nawykach mówił kardiochirurg? Tego możemy się tylko domyślać, ale wiele osób, które osobiście znały księżą Dianę mówi, że była osobą niecierpliwą i spragnioną uwagi.

Księżna Diana i Hasnat Khan - jak wyglądał ich związek?

Księżna Diana i Hasnat Khan nigdy oficjalnie nie pokazali się razem, a w mediach próżno szukać ich wspólnego zdjęcia zrobionego choćby przez paparazzi. Podobno para spotykała się w nocy, w małym gabinecie doktora Khana w londyńskim Royal Brompton Hospital, znajdującym się w sercu dzielnicy Chelsea, ok. 10 min drogi od Pałacu Kensington, w którym mieszkała księżna. Co ciekawe, zdarzyło się nawet, że Diana została wypatrzona przez jednego z paparazzich, gdy pojawiła się w szpitalu po północy. Jak zareagowała? Podobno zadzwoniła z telefonu fotografa do tabloidu i powiedziała, że ​​odwiedza nieuleczalnie chorych pacjentów. Kilka dni później w prasie pojawiły się zdjęcia księżnej podpisane: "Moje tajemnicze noce jako anioł". 

Natty, bo tak pieszczotliwie nazywała ukochanego Diana, spotykał się z księżną również w Pałacu Kensington. Na teren posesji wjeżdżał... w bagażniku samochodu kamerdynera Diany, Paula Burrella, który ujawnił tę informację w filmie dokumentalnym "The Story of Diana".

Lekarz rozkochał w sobie Dianę i wkrótce można było zauważyć, że wygląda na szczęśliwszą, a na pewno pocieszoną po licznych zdradach męża. Podobno specjalnie dla nowego partnera Diana zamieniła pokój gościnny w gabinet, w którym jej ukochany mógłby spędzać wolny czas. Co robili wspólnie w czterech ścianach? On oglądał mecze piłki nożnej, ona była po prostu panią domu - gotowała, zmywała i odpoczywała ciesząc się jego towarzystwem. Niestety, ich szczęście nie trwało długo...

Zobacz także:

Informacja o bliskiej relacji pary pojawiła się w prasie pod koniec stycznia 1996 roku, czyli na osiem miesięcy przed orzeczeniem rozwodu Diany i Karola (28 sierpnia 1996). 


Archiwalne wydanie "Sunday Mirror" ze stycznia 1996 roku, w którym opisywano romans księżnej Diany i Hasnata Khana / fot. Pinterest

Księżna Diana i Hasnat Khan - jak skończyła się ich relacja?

Po kolejny publikacjach w związku pary zaczęło się psuć. Księżna Diana zadzwoniła nawet do jednego z tabloidów, aby przekazać, że informacje o tym, że spotyka się z doktorem Khanem są nieprawdziwie. Podobno "była głęboko zdenerwowana zarzutami z powodu krzywdy, jaką materiał wyrządził Williamowi i Harry'emu", a publikowane artykuły to "bzdury i kłamstwa". 

Hasnat Khan chciał pozostawać w ukryciu, niestety paparazzi śledzili jego każdy krok. Para jeszcze przez jakiś czas spotkała się, ale kardiochirurg w pewnym momencie nie miał ochoty wieść życia w blasku fleszy, nie chciał również, aby określano go w prasie "nowym facetem Diany", wymazując to, co jest dla niego najważniejsze - fakt, że jest cenionym specjalistą. Czyhające na każdym kroku obiekty aparatów prawie uczyniły ze skromnego lekarza celebrytę. Prawie - bo w pewnym momencie przelała się czara goryczy i Hasnat Khan zdecydował się zakończyć relację z Dianą. Z jednej strony Khan czuł się zażenowany pozycją celebryty, a z drugiej - konflikt między żądaniami Diany a jego karierą, jak również różnice kulturowe i religijne coraz bardziej ich dzieliły - twierdzi w jednej ze swoich książek Andrew Norton. Byli kochankowie podobno nigdy nie mieli okazji przepracować problemu, który zniszczył ich związek. 31 sierpnia 1997 roku miał miejsce tragiczny wypadek, w którym zginęła księżna Diana.

Na jej pogrzebie Hasnat Khan pojawił się w eleganckim garniturze i dużych, ciemnych okularach. Nie rozmawiał praktycznie z nikim i starał się nie zwracać na siebie uwagi. Na jedynym ujęciu z ostatniego pożegnania księżnej siedzi pośród tłumu ze spuszczoną głową.

Hasnat Khan po latach. Co dziś robi dawny kochanek Lady Di?

Kiedy rozpoczęło się policyjne śledztwo w sprawie śmierci księżnej, Hasnat Khan na jakiś czas wyjechał z Londynu do rodzinnego domu w Pakistanie.

W 2000 roku Khan wrócił do Wielkiej Brytanii i rozpoczął pacę w szpitalu św. Barta, a następnie przeniósł się do szpitala Harefield. W listopadzie 2007 roku na cztery lata przeniósł się do Malezji, by kierować lokalną kliniką kardiologii. W 2013 roku otrzymał stanowisko konsultanta kardiochirurga w Basildon University Hospital we wschodniej Anglii. Tam pracuje do dziś.

Jego życie prywatne nie ułożyło się tak dobrze, jak kariera zawodowa. W 2006 roku poślubił Hadię Sher Ali, a już dwa lata później para rozstała się. W 2017 roku Khan związał się z Somi Sohail, znacznie młodszą od siebie muzułmanką. Nie wiadomo jednak, czy wciąż są razem.

Czy gdyby księżna nie zginęła, wróciliby do siebie? Hasnat miał powiedzieć ojcu, że uważa, że byłoby to niemożliwe:

Myślę, że gdyby Diana dzisiaj żyła, pozostalibyśmy bardzo dobrymi przyjaciółmi, bez względu na to, co robiła i z kim była. To ogromna strata, gdy umiera ktoś bardzo bliski. Nie wiem, jaka Diana była w innych związkach, ale bardzo dobrze mnie chroniła, nie tylko przed mediami, ale także przed wieloma informacjami - mówił w wywiadzie dla "Daily Express" ojciec Khana, dr Rashid Khan.

Innych szczegółów relacji nie poznamy nigdy. Hasnat Khan trzyma tajemnicy wszelkie informacje dotyczące jego związku z Dianą:

Przykro mi, ale to jest coś, o czym nie mogę mówić - powtarza po latach jak mantrę.