„Król” Szczepana Twardocha doczekał się ekranizacji

Powieść o przedwojennym warszawskim półświatku i losach byłego żydowskiego boksera, Jakuba Szapiro, miała swoją premierę w 2016 roku i z miejsca stała się bestsellerem. Niespełna dwa lata później „Król” Szczepana Twardocha trafił na deski Teatru Polskiego w Warszawie i doczekał się kontynuacji w postaci powieści „Królestwo”. Nic dziwnego, że informacja o serialowej adaptacji „Króla” zelektryzowała wszystkich fanów prozy Szczepana Twardocha. Do tego Canal+ umiejętnie podgrzewa emocje, ujawniając kolejne mocne nazwiska, jakie stoją za tą produkcją. Wczoraj stacja ogłosiła, kto wcieli się w główne role – i trzeba przyznać, że nie można było lepiej wybrać.

„Król” Szczepana Twardocha wybrany

Jak poinformował Canal+, w serialowego „Króla”, czyli Jakuba Szapirę wcieli się Michał Żurawski, znany m.in. z serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku”. Aktor zagrał też w takich filmach jak „Miasto 44”, „Jestem mordercą”, „Czarny” (za tę rolę otrzymał nominację do Złotej Kaczki), „Karbala”, „Volta” czy „Dzikie róże”. W 2016 roku Michał Żurawski wspólnie z Ludwikiem Borkowskim wygrał pierwszą edycję programu „Azja Express”. Ostatnio mogliśmy go również obejrzeć w serialu „Chyłka. Zaginięcie”, na podstawie powieści innego poczytnego pisarza, Remigiusza Mroza. Biorąc pod uwagę jego ostatnie kreacje serialowe, trudno wyobrazić sobie lepszego kandydata do roli Jakuba Szapiro.

Szczepan Twardoch „Król”: kto jeszcze zagra w serialu?

Oprócz Michała Żurawskiego, w serialu „Król” zobaczymy także Kacpra Olszewskiego. 18-letni aktor, znany m.in. z takich filmów jak „Baby Bump” czy „Sobibór”, wcieli się w postać Mosze Bernsztajna, młodego chłopaka z Nalewek, który zostaje prawą ręką Jakuba Szapiry i, jednocześnie, pełni rolę narratora w powieści Szczepana Twardocha. Reszta obsady nie jest na razie znana. Wiemy już, że za kamerą stanie Jan P. Matuszyński, który wyreżyserował obsypaną nagrodami „Ostatnią rodzinę”, „Drugą szansę” i „Watahę”, uznaną za jeden z najlepszych polskich seriali ostatnich lat. Za scenariusz odpowiada Szczepan Twardoch, Łukasz Maciejewski („Czerwony pająk”) i Dana Łukasińska („Włatcy móch”). „Król” będzie miał osiem odcinków, a zdjęcia do serialu mają ruszyć jeszcze w kwietniu. Premiera ma się odbyć jesienią.

„Król” Szczepana Twardocha: o czym jest?

„Król" Szczepana Twardocha to historia przedwojennego warszawskiego półświatka opowiedziana przez pryzmat losów żydowskiego boksera, Jakuba Szapiry i nastoletniego chłopca, Mosze Bernsztajna, który staje się jego prawą ręką. Akcja toczy się w pełnej kontrastów, wielokulturowej Warszawie lat 30., w której dzielnice nędzy sąsiadują z eleganckimi ulicami Śródmieścia, a miasto jest targane społecznymi, etnicznymi i religijnymi konfliktami, które wzmacniają dochodzące do głosu totalitarne ideologie. W tym kulturowym tyglu rodzą się struktury półświatka, którym trzęsie Kum Kaplica i Jakub Szapiro. Kontynuacją „Króla” Szczepana Twardocha jest „Królestwo”, opowiadające o losach bohaterów w trakcie wojny.