Matki najbardziej poszkodowane przez koronawirusa

W opublikowanym przez Fundację Bertelsmanna raporcie opisane zostało, jak dużo każde dziecko będzie kosztować niemiecką matkę. Według autorów, matka trojga lub więcej dzieci, może stracić do 70% swoich zarobków w ciągu życia. Globalna pandemia tylko pogarsza sytuację mieszkanek Niemiec. Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim źle dostosowany system, który nie przewiduje macierzyństwa. Kobiety, po podjęciu decyzji o byciu matką, muszą rezygnować z pracy lub brać długie urlopy. W raporcie podkreślano, że kobiety nie są gorzej wykształcone czy wykwalifikowane. To system jest im wrogi.

Zarobki matek w Polsce

Według zeszłorocznego raportu GUS tylko 40% kobiet w Polsce jest aktywna zawodowo. Co gorsza, luka płacowa pomiędzy kobietami i mężczyznami dochodzi nawet do 20%. Możemy sobie tylko wyobrażać, jak bardzo globalna pandemia pogorszy sytuację kobiet, a w szczególności matek.

Polskie feministki od lat próbują zmienić coś w tej kwestii. Manify zorganizowane przez Porozumienie Kobiet 8 Marca szły w poprzednich latach pod takimi hasłami: „Przeciw przemocy władzy: dość wyzysku reprodukcyjnego”, „Żłobki, a nie stadiony” i „Równość w domu, w szkole, w pracy”.

Jak można to zmienić?

Jedynym lekarstwem na ten problem jest zupełne przebudowanie i rewitalizacja systemu. Mężczyźni powinni przestać być widziani jako „głowy rodziny” i „żywiciele”. Politycy powinni dostrzec zmagania kobiet i podjąć próbę dostosowania systemu do wszystkich aktywnych zawodowo osób. Możemy mieć tylko nadzieję, że w tym ciężkim dla wszystkich okresie praca matek w końcu zostanie dostrzeżona i doceniona.