Życiorys Mateusza Ewangelisty

Nie wiadomo, kiedy i gdzie dokładnie urodził się Mateusz Lewi, jednak najczęściej podkreśla się fakt, że apostoł pochodził z Nazaretu w Galilei. Mateusz trudnił się pobieraniem opłat w Kafarnaum za przewóz towaru i pokonanie jeziora Genezaret, zatem był człowiekiem bogatym oraz władczym. Ewangelista znany jest wszystkim jako celnik lub poborca podatkowy w jednym z większych miasteczek handlowych tamtego wieku.

Warto zaznaczyć, że w Palestynie celnicy nie cieszyli się dobrą sławą. Żydzi twierdzili, że to zawód, w którym ściągane są opłaty dla Rzymian i obcego władcy. Celnicy uważani byli za: zdrajców, nieuczciwych grzeszników, przekupnych i żądnych brudnych pieniędzy ludzi. Mateusz określany przez Żydów niegodnym zaufania poganinem, wśród bliższych osób znany był jako łagodny, sprawiedliwy, miłosierny.

Po głośnym cudzie związanym z uzdrowieniem paralityka, Mateusz doskonale już wiedział, kim jest Mesjasz. Podczas wykonywania codziennej pracy celnika, Jezus Chrystus powołał św. Mateusza do grona apostołów.

Odchodząc stamtąd Jezus ujrzał człowieka siedzącego w komorze celnej, imieniem Mateusz, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» — On wstał i poszedł za Nim. Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników, i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to faryzeusze mówili do Jego uczniów: «Dlaczego Wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?  Chrystus wypowiedział znamienne słowa: "Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają... Bo nie przyszedłem powoływać sprawiedliwych, ale grzeszników" — Matusz Ewangelista.

Ewangelia świętego Mateusza

Ewangelia św. Mateusza to pierwsza księga Nowego Testamentu przypisywana apostołowi Mateuszowi. Księgę napisano dla wyznawców judaizmu oraz dla nawróconych chrześcijan. Ewangelia przedstawia Jezusa Chrystusa jako Mesjasza i Króla, nawiązując do proroctw Starego Testamentu. Słowa apostoła rozpoczynają się genealogią Jezusa i opowiadają o narodzinach, nauczaniu, cudach, śmierci, zmartwychwstaniu. W księdze znajdują się cudowne opisy biblijnych wydarzeń, w których brał udział Jezus Chrystus. Główny wątek Ewangelii św. Mateusza mówi o „Królestwie Niebios”, a wiele fragmentów nawiązuje do Kościoła.

Przeczytaj koniecznie:

Kogo i czego patronem jest św. Mateusz?

Mateusz Ewangelista uznawany jest za patrona alkoholików. Święty czuwa nad rodzinami, strażą graniczną, a także Kapitułą Kolegiaty Pułtuskiej. Święty Mateusz, ze względu na swój fach, jest patronem prac powiązanych z pieniędzmi i finansami:

Zobacz także:

  • celnik,
  • komornik,
  • finansista,
  • księgowy,
  • poborca podatkowy,
  • urzędnik finansowy,
  • pracownik kantoru,
  • bankowiec.

Jak i gdzie zginął apostoł Mateusz Ewangelista?

Niestety, nie istnieją potwierdzone informacje dotyczące śmierci Mateusza Ewangelisty. Prawdopodobnie zmarł śmiercią męczeńską ok. 60 roku w okolicach Etiopii. Istnieją źródła, które odmiennie podają, że apostoł został zabity mieczem lub zmarł śmiercią naturalną.

Wiadomo jednak, że relikwie świętego od X wieku znajdują się w Salerno (Włochy) w pobliżu Neapolu.

Dzień św. Mateusza w Polsce

Apostoł Mateusz jest czczony zarówno przez Kościół katolicki, jak i: prawosławny, ewangelicki, anglikański, ormiański, koptyjski.  Wspomnienie świętego odbywa się 21 września w katolickich, anglikańskich, ewangelickich świątyniach i dwukrotnie w Kościele np. prawosławnym:

  • 29 listopada według kalendarza gregoriańskiego,
  • 13 lipca według kalendarza gregoriańskiego.

W tym dniu szczególne uroczystości odbywają się w parafiach i kościołach pod wezwaniem Mateusza Ewangelisty np. Kościół pw. św. Mateusza Ewangelisty w Łodzi. 21 września obchodzone są również najpopularniejsze imieniny osób o imieniu Mateusz.

Święty Mateusz dużo pisze o modlitwie. Powstały również modlitwy do świętego ewangelisty w intencji odwagi, wytrwałości, oddania swojego życia
Bogu.

Porady dotyczące modlitwy od św. Mateusza

Gdy się modlicie, nie postępujcie jak obłudnicy. Oni modlą się chętnie w synagogach i miejscach publicznych, aby zwrócić na siebie uwagę. Zapewniam was: Oni już otrzymują swoją zapłatę. Gdy ty się modlisz, wejdź do swojego mieszkania, zamknij za sobą drzwi i módl się do Ojca, który jest w ukryciu. A twój Ojciec, który widzi także to, co ukryte, nagrodzi ciebie.

Gdy się modlicie, nie mówcie wielu słów jak poganie. Wydaje się im, że dzięki gadulstwu będą wysłuchani. Nie naśladujcie ich, gdyż wasz Ojciec wie, czego potrzebujecie, zanim Go poprosicie — Ewangelia wg św. Mateusza 6,5-8 (Modlitwa).

Sprawdź też:

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Mateusza

Święty Mateuszu, Apostole i Ewangelisto, który na pierwsze wezwanie Chrystusa: „Pójdź za Mną “poszedłeś za Nim, opuściwszy całą swoją majętność. Ty pokorny sługo Chrystusa, któryś się zawsze nazywał jawnogrzesznikiem, abyś przez to dał ludziom poznać, że Bóg nie chce zguby grzesznika, tylko pragnie, aby się nawrócił i żył na wieki! Ty wielki Pracowniku w Kościele Jezusa, któryś po odebraniu Ducha Świętego, udał się do dzikich krajów: Persji i Etiopii, abyś te pogańskie narody do jedności Wiary Chrystusa zgromadził; i dla ich nauki napisałeś Ewangelię Świętą, czyli dobrą i szczęśliwą Nowinę, w której objawiłeś ludziom, że Jezus, Syn Ojca Niebieskiego, To Słowo Przedwieczne stając się Ciałem w Żywocie Przeczystej Panny za sprawą Ducha Świętego, pojednał Niebo z ziemią przez Mękę i Śmierć krzyżową, że przez Niego stało się uwolnienie ludzi z niewoli czarta, odpuszczenie grzechów, i zapewnienie wiecznego żywota po zgonie. Spraw to, abyśmy wierząc mocno w te Prawdy Boskie, nigdy się Wiary Świętej Katolickiej nie wstydzili, nie wypierali, ale owszem postępując według tej Świętej Ewangelicznej Nauki, którąś napisał, naśladowali Jezusa, Zbawiciela naszego w cnotach, i otrzymali za to nagrodę niebieską, którą Ty za swoje prace, trudy i męczeństwo już odebrałeś. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – św. Mateusz Ewangelista

W ikonografii chrześcijańskiej święty Mateusz Ewangelista ukazywany jest w dwojaki sposób. Czasami przybiera postać młodzieńca w tunice mocno skupionego na swojej pracy – pisanie Ewangelii. Innym razem św. Mateusz ukazywany jest jako dojrzały albo stary mężczyzna w szatach apostolskich z siwą brodą i włosami tego samego koloru.

Lewi w różnych dziełach sztuki prezentowany jest podczas tworzenia swojego największego dzieła (jedna z czterech Ewangelii Nowego Testamentu). Na niektórych obrazach pisze w towarzystwie anioła przekazującego natchnienie, a na innych dziełach święty poszukuje informacji.


fot. Mateusz Ewangelista/ AdobeStock, Renáta Sedmáková

Głównym atrybutem św. Mateusza jest oczywiście Ewangelia, a ponadto:

  • pióro,
  • topór,
  • lanca,
  • sakwa,
  • miecz/halabarda,
  • uskrzydlony młodzieniec.