Włosy dystroficzne, czyli jakie?

Dystrofia, to zaburzenie rozwojowe, spowodowane niewłaściwym odżywianiem tkanek. Dystroficznymi włosami natomiast nazywa się pojedyncze kosmyki, które kondycją znacznie odbiegają od reszty: są twarde, chropowate, przypominają powyginany drucik. Każdy z nas może znaleźć kilka takich kosmyków, o patologii mówimy dopiero, gdy stanowią ponad 3% wszystkich włosów na głowie. 

Włosy dystroficzne: przyczyny 

Dystrofia włosów nie została jeszcze szczegółowo zbadana, dlatego przyczyny jej powstania są niejasne. Przypuszcza się, że za włosy dystroficzne odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne, jak zespół Hashimoto, nadczynność, bądź niedoczynność tarczycy, a także niedobór miedzi w organizmie (zespół Menkesa). Niektóre publikacje naukowe, jako źródło dystrofii wskazują również przyjmowanie leków uśmierzających bóle reumatyczne. 

Jak pielęgnować włosy dystroficzne?

Jako, że nie znamy dokładnej przyczyny dystrofii włosów, nie mamy też gotowego rozwiązania, które poprawiłoby ich wygląd. Warto w pierwszej kolejności udać się do trychologa, czyli specjalisty od włosów i skóry głowy, który oceni sytuację i zaleci dodatkowe badania, na przykład poziom hormonów tarczycy we krwi.