Masaż limfatyczny – na czym polega?

Masaż limfatyczny to zabieg fizjoterapeutyczny, którego celem jest usuwanie obrzęków, a także długoterminowa poprawa kondycji starych naczyń limfatycznych i pobudzenia organizmu do tworzenia nowych. Wykonuje się go na twarzy, nogach, rękach. Masowana część ciała jest uniesiona, co ułatwia krążenie limfy. Terapeuta stosuje zazwyczaj dwa rodzaje ruchów: powolne, przypominającej nabieranie wody, oraz delikatne, okrągłe. W ten sposób pobudzona zostaje pulsacja naczyń limfatycznych i zalegająca w nich limfa zostaje doprowadzona do węzłów chłonnych. Tam zostaje oczyszczona z toksyn, produktów przemiany materii oraz wzbogacona w składniki odżywcze. Następnie trafia z powrotem do układu limfatycznego. 

Masaż limfatyczny – efekty

Masaż limfatyczny jest szczególnie polecany osobom zmagającym się z obrzękami wynikającymi między innymi z: siedzącego trybu życia (uczucie “ciężkich nóg”), urazów, zaburzeń układu krążenia czy leczenia chorób nowotworowych (np. uboczny skutek terapii po mastektomii). Jego efektem jest zarówno usuwanie już istniejących obrzęków, jak i zapobieganie ich powstawaniu.

Ze względu na to, że limfa transportuje składniki odżywcze do komórek, zabieg ten przynosi nie tylko efekty prozdrowotne, ale także kosmetyczne. Korzysta na nim nasza skóra: staje się bardziej gładka, jędrna i nawilżona. Zabieg ten sprawdza się szczególnie przy redukowaniu opuchlizny wokół oczu oraz spłycaniu zmarszczek. Dodatkowo dzięki właściwościom pobudzającym naturalne procesy oczyszczania się skóry – masaż limfatyczny twarzy stanowi skuteczny sposób na walkę z wypryskami i stanami zapalnymi. 

Ponadto masaż limfatyczny poprawia działanie układu krwionośnego, dzięki temu detoksykuje tkanki, pobudza metabolizm i przyspiesza spalanie tłuszczu. Z powodzeniem można go stosować jako zabieg wspomagający redukcję cellulitu czy modelowanie sylwetki. 

Warto też zaznaczyć, że masaż limfatyczny jest bardzo przyjemny i odprężający. Po jego zakończeniu czujemy, że nasze ciało jest lżejsze, ruchy bardziej płynne, a my same czujemy się zrelaksowane. 

Masaż limfatyczny nóg

Masaż limfatyczny przynosi świetne efekty w leczeniu schorzeń nóg będących skutkiem zaburzeń układu limfatycznego i krwionośnego. Jest sprawdzonym sposobem na walkę z nawracającą opuchlizną czy zespołem ciężkich nóg. Dodatkowo sprawdza się jako sposób na zapobieganie pajączkom, żylakom i przykurczom mięśniowym. Zabieg ten przynosi więc nie tylko szybką ulgę, ale także ma długoterminowe działanie profilaktyczne. 

Dodatkowo masaż limfatyczny nóg pomaga w redukcji cellulitu, nadmiernego otłuszczenia czy braku jędrności. Działa wyszczuplająco i wygładza skórę, więc poleca się go wszystkim paniom zmagającym się dodatkowymi kilogramami w dolnych partiach ciała. 

Masaż limfatyczny – przeciwwskazania

Mimo że masaż limfatyczny jest zabiegiem bezinwazyjnym, lista przeciwwskazań do zabiegu jest dosyć długa. Po pierwsze nie powinny decydować się na niego osoby chorujące na nowotwory, ciężką miażdżycę, zakrzepowe zapalenie żył, choroby skóry czy zapalenie stawów. W przypadku astmy, chorób naczyniowych, zaburzeń ciśnienia tętniczego czy problemów z sercem konieczna jest konsultacja z lekarzem. 

Po drugie masaż limfatyczny nie jest wskazany dla kobiet w ciąży, osób z podwyższoną temperaturą czy z dużymi żylakami.

 Masaż limfatyczny – jak często trzeba go robić?

Masaż limfatyczny jest zabiegiem, który wymaga dużej systematyczności. Najlepsze efektu osiągniemy, jeśli zabieg zostanie wykonany co najmniej 10 razy, co 1-2 dni (w niektórych przypadkach codziennie). Jedna sesja trwa zazwyczaj 50-60 minut.

 Masaż limfatyczny – cena

Cena jednego masażu limfatycznego wynosi ok. 100-150 zł. Najbardziej korzystne jest wykupienie od razu serii np. 10 zabiegów w cenie ok. 1000 zł. 

Zobacz też: Laserowe usuwanie żylaków – wszystko, co musisz wiedzieć przed zabiegiem