Martyna Wojciechowska o luce w systemie pomocy społecznej

Martyna Wojciechowska już po raz kolejny udowadnia, że nie wolno przechodzić obojętnie wobec potrzebujących. Na swoim Instagramie Martyna Wojciechowska zwróciła uwagę na ważny problem w Polsce, a mianowicie lukę w systemie pomocy społecznej dla nastoletnich matek. Wspólnie z Fundacją UNAWEZA chce wybudować dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek i dzieci.

"W polskich realiach taka inicjatywa jest bardzo potrzebna, bo w naszym systemie pomocy społecznej istnieje poważna luka. Zdarza się, że dzieci nastoletnich matek są im odbierane! Formalnie młode dziewczyny nie mogą same sprawować opieki nad maluchem. Kiedy nastolatka urodzi dziecko, nie ma władzy rodzicielskiej. Opiekę nad nim może sprawować jej rodzina. A co, jeśli dziewczyna pochodzi z patologicznego domu albo została z niego wyrzucona, bo zaszła w ciążę? Matkami zostają też dziewczyny z domu dziecka lub zakładu poprawczego. Wtedy może się zdarzyć, że młoda matka TRACI DZIECKO, które umieszcza się w rodzinie zastępczej. Nawet jeśli matka deklaruje chęć jego zatrzymania i wychowania. Jej zdanie w tej sytuacji może nie być wzięte pod uwagę." - napisała na Instagramie Martyna Wojciechowska.

Dziennikarka i podróżniczka podkreśla, że w tym szczególnym miejscu nastoletnie matki "nie będą już musiały się bać, że zostaną rozdzielone ze swoim dzieckiem."

Dziewczęta otrzymają tam fachową pomoc w przygotowaniu do tej najtrudniejszej roli w życiu – bycia matką i pomoc w usamodzielnieniu się. - dodaje Wojciechowska.

Martyna Wojciechowska zbiera pieniądze na dom da nastoletnich matek

Martyna Wojciechowska zachęca wszystkich do wsparcia zbiórki na ten szczytny cel. "Żeby wystartować z inwestycją potrzebujemy 500 tysięcy złotych. To duża kwota, ale wierzę, że z Waszą pomocą zdołamy ją zgromadzić. Bo to właśnie W MAŁYCH GESTACH dużej liczby osób tkwi zawsze NAJWIĘKSZA SIŁA. Nie chcemy tworzyć bezdusznej placówki, chcemy stworzyć dom. PRAWDZIWY DOM. Chcemy, żeby zamieszkało w nim jednorazowo maksymalnie 6 dziewcząt, żeby każda z nich miała swój pokój z łazienką i mały pokoik dla dziecka. Oprócz tego będą części wspólne: kuchnia, salon oraz miejsce dla opiekunów, pralnia i magazyn. Dom powstaje w Warszawie, ale będzie przyjmował dziewczęta z całej Polski." - wyjaśnia dziennikarka na jakiej zasadzie będzie działało to miejsce.

Wierzymy, że przyłączycie się do naszego projektu i razem zmienimy świat na lepsze. Tym razem w Polsce.

"Piękna inicjatywa. Faktycznie dotyczy ogromnej luki w systemie opieki. Jestem ZA całym sercem",

"Fantastyczny pomysł. Fajnie że ktoś to zauważył",

"O rany, Martyna, to jest tak mega, i tak oczywista potrzeba, ze aż wstyd ze nikt się tym wcześniej nie zajął!" - piszą w komentarzach Internauci.

My również jesteśmy zachwycone tym pomysłem i mocno wspieramy Martynę Wojciechowską i wszystkich zaangażowanych w ten projekt!

Już dziś - 23 czerwca 2020 roku o godzinie 20 na instagramowych profilach Elle Man Polska i Oliviera Janiaka odbędzie się live z Martyną Wojciechowską z okazji Dnia Ojca. Olivier Janiak porozmawia z gwiazdą o ojcostwie, fundacji Unaweza i akcji #wspieramymłodemamy. Zapraszamy!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

W Polsce istnieją Domy Samotnych Matek. My @unaweza.foundation chcemy WYBUDOWAĆ DOM DLA NASTOLETNICH I USAMODZIELNIAJĄCYCH SIĘ MATEK I ICH DZIECI. W polskich realiach taka inicjatywa jest bardzo potrzebna, bo w naszym systemie pomocy społecznej istnieje poważna luka. Zdarza się, że dzieci nastoletnich matek są im odbierane! Formalnie młode dziewczyny nie mogą same sprawować opieki nad maluchem. Kiedy nastolatka urodzi dziecko, nie ma władzy rodzicielskiej. Opiekę nad nim może sprawować jej rodzina. A co, jeśli dziewczyna pochodzi z patologicznego domu albo została z niego wyrzucona, bo zaszła w ciążę? Matkami zostają też dziewczyny z domu dziecka lub zakładu poprawczego. Wtedy może się zdarzyć, że młoda matka TRACI DZIECKO, które umieszcza się w rodzinie zastępczej. Nawet jeśli matka deklaruje chęć jego zatrzymania i wychowania. Jej zdanie w tej sytuacji może nie być wzięte pod uwagę. Dlatego chcemy wybudować dla Nich DOM! Dzięki temu nastoletnie matki nie będą już musiały się bać, że zostaną rozdzielone ze swoim dzieckiem. Dziewczęta otrzymają tam fachową pomoc w przygotowaniu do tej najtrudniejszej roli w życiu – bycia matką i pomoc w usamodzielnieniu się. RUSZAMY ZE ZBIÓRKĄ na ten wyjątkowy cel. Żeby wystartować z inwestycją potrzebujemy 500 tysięcy złotych. To duża kwota, ale wierzę, że z Waszą pomocą zdołamy ją zgromadzić. Bo to właśnie W MAŁYCH GESTACH dużej liczby osób tkwi zawsze NAJWIĘKSZA SIŁA. Nie chcemy tworzyć bezdusznej placówki, chcemy stworzyć dom. PRAWDZIWY DOM. Chcemy, żeby zamieszkało w nim jednorazowo maksymalnie 6 dziewcząt, żeby każda z nich miała swój pokój z łazienką i mały pokoik dla dziecka. Oprócz tego będą części wspólne: kuchnia, salon oraz miejsce dla opiekunów, pralnia i magazyn. Dom powstaje w Warszawie, ale będzie przyjmował dziewczęta z całej Polski. Fundacja UNAWEZA jest Parterem tej inicjatywy, realizowanej z Fundacją po DRUGIE, która w Warszawie pracuje z młodzieżą i młodymi dorosłymi zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Wierzymy, że przyłączycie się do naszego projektu i razem zmienimy świat na lepsze. Tym razem w Polsce. Kto jest z nami? Link do zbiórki na instastory M. #unawezafoundation #wegivewomenwings

Post udostępniony przez Martyna Wojciechowska (@martyna.world) Kwi 21, 2020 o 9:36 PDT