Marlene Dietrich: "Błękitny anioł" o diabelskim spojrzeniu. Mówiono o niej: "zepsuta do szpiku kości".

Czym zapracowała sobie na łatkę kusicielki i prowokatorki? Czy cokolwiek wiemy na pewno o legendzie kina, Marlene Dietrich? I dlaczego biografia jednej z największych gwiazd okryta jest taką tajemnicą? 27 grudnia 2021 roku mija 120 lat od narodzin ikony - Marlene Dietrich. Gdyby dziś żyła, byłaby mistrzynią autokreacji na miarę Banksy'ego. Dlaczego? 

Marlene Dietrich - co wiemy o legendzie kina?

Marlene Dietrich słynęła z wielkiej charyzmy i z czaru, jaki rzucała na każdego (bez względu na płeć). Swoim androgynicznym czarem zdolna była przekonać do siebie najbardziej opornych i zmyślić każdą historię (zwłaszcza na swój temat). Mówiła o sobie tylko to, co chciała, a i tak nigdy nie wiadomo było, ile w jej historii jest prawdy, a ile fikcji. Mistrzyni autokreacji i własnego wizerunku, czym zapracowała sobie na wieczne miejsce w panteonie bogiń i bogów kina.

Jej historia została opowiedziana milion razy. Tyle samo razy z pewnością zostały ubarwione i dodane fakty z jej życia. Są jednak historie, których powtarzalność pozwala nam wierzyć, że jest w nich choć odrobina prawdy. 

Co wiemy o jednej z największych, a być może największej legendzie kina

Marlene Dietrich - najsłynniejsze role

Pierwsze role Marlene Dietrich zaczęła dostawać w latach 20. Przełomem stał się "Błękitny anioł", obraz z 1930 roku, który przyniósł jej światowy rozgłos i nieśmiertelność. Gwiazda ma na swoim koncie ponad 30 niezapomnianych kreacji filmowych: oprócz głównej roli w "Błękitnym aniele" do najważniejszych filmów Dietrich zalicza się "Maroko", "Szanghaj Ekspres", "Destry znowu w siodle", "Świadek oskarżenia" i "Wyrok w Norymberdze". Poza aktorskimi kreacjami, Marlene Dietrich zapisała się w historii wykonaniem takich wojennych szlagierów jak „Lili Marleen”, czy przebojów „Falling in Love Again”, „Ich bin die fesche Lola”, „Johnny”, „The Boys in the Backroom” i „Where Have All the Flowers Gone”. 

Zobacz także:

Marlene Dietrich, czyli "ta, która nie bała się sprzeciwić Hitlerowi

Marlene Dietrich nie była gwiazdą zamkniętą w hollywoodzkiej bańce. Znana była z ogromnej wiedzy, mocnego charakteru i poglądów, na które wpływu nie miał nawet... Hitler. Aktorka ostro potępiała nazizm - do tego stopnia, że w czasie wojny zrzekła się obywatelstwa niemieckiego i przyjęła amerykańskie. Podczas II wojny światowej opowiedziała się przeciw III Rzeszy i występowała na frontach dla amerykańskich żołnierzy. 

Marlene Dietrich - kochała kobiety czy mężczyzn?

Ile prawdy jest w plotkach o homoseksualnych skłonnościach Marlene Dietrich? Gwiazda kina miała w sobie naturalny czar, który zwalał z nóg jak najmocniejsze orientalne kadzidła. Wystarczyło jedno powłóczyste spojrzenie, by jak modliszka, złapać ofiarę w sieć. Pewność siebie i seksapil z niej wynikający, androgyniczna uroda, która nie pozostawiała nikogo obojętnym i czar legendy kina, którym owiana była już za życia - to brzmi jak diabelski plan na uwodzicielką idealną. I mimo że oficjalnie Dietrich u boku swojego męża, Rudolfa Siebera, spędziła ponad pół wieku, to w kuluarach mówiło się o jej licznych romansach: zarówno z mężczyznami, jak i z kobietami. Jedną z jej kochanek miała być Edith Piaf. Mimo że o podbojach Marlene i jej obecności na imprezach w klubach przyjaznych LGBTQ mówiło się wiele - sama gwiazda nie potwierdziła nigdy tych spekulacji. 

Wyobraźnię do dziś rozpalają jedynie sceny z jej najbardziej legendarnych kreacji. Czy kobiecy, czuły pocałunek w "Maroku" był prowokacją samej Marlene Dietrich? Tego nie dowiemy się już nigdy. I być może to jest najbardziej w niej pociągające. W końcu jak mawiała Marlene, cytując tytuł jej ulubionego filmu - diabeł jest kobietą.