Marka NAGO wspiera kobiety w ubóstwie menstruacyjnym

Temat ubóstwa menstruacyjnego dotyczy całego świata, dlatego tak bardzo cenne są wszelkiego rodzaju akcje, które pomogą kobietom poczuć się godnie i bez wstydu przechodzić miesiączkę.

Szczególnie trudna sytuacje dotyczy mieszkanek Afryki. Wiele z nich te kilka dni menstruacji musi spędzić w domu, rezygnując w tym czasie ze szkoły, co niesie za sobą poważne konsekwencje, jak wypadanie z systemu edukacji. To dalej skutkuje wczesną ciążą i ubóstwem, zmieniając życie Kenijskich dziewcząt nieodwracalnie. 

Fundacja Sewing Together założona przez Maję Kotalę w ramach jednej ze swoich akcji pomagania kobietom w Afryce Wschodniej, chce walczyć z ubóstwem menstruacyjnym w tym regionie. W stworzonym niedawno studiu w Mombasie, młode dziewczyny uczą się jak samodzielnie uszyć podpaskę wielokrotnego użytku. W tym celu marka NAGO przekazała ścinki i próbki materiałów, które idealnie nadają się do tego celu. Są to materiały naturalne i przewiewne, a także przyjemne dla skóry i przyjazne dla środowiska. 

Warto przy tej okazji wspomnieć, że fundacja Sewing Together w ramach programu edukacyjnego pomaga kobietom w Afryce stworzyć samodzielne miejsca pracy, poprzez naukę szycia, projektowania oraz podstawy prowadzenia biznesu odzieżowego.

Przeczytaj także: W tym kraju podpaski i tampony będą całkowicie darmowe. To ważny krok w walce z ubóstwem menstruacyjnym

Ubóstwo menstruacyjne w Polsce

O skali ubóstwa menstruacyjnego w Polsce rozmawiałyśmy niedawno z Emilią Kaczmarek, jedną z założycielek Akcji Menstruacji: Ubóstwo menstruacyjne w Polsce: "Pożyczam koleżankom podpaski, bo widzę, że używają skarpetek"

Problem ten mocno dotyka nastolatki w szkołach, które muszą pożyczać podpaski od koleżanek czy brać od swoich nauczycielek. Takich dziewczyn i kobiet, które nadal używają waty lub robią sobie w domu podpaski ze skarpetek jest wiele. Do tego dochodzi wstyd i upokorzenie. Akcja Menstruacja zaopatruje w podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne zarówno polskie szkoły, punkty pomocy okresowej jak i organizacje zajmujące się kobietami, których sytuacja jest tak trudna, że wolą wydać pieniądze na jedzenie niż podpaski.

Ostatni projekt Akcji Menstruacji "Padsharing" zrodził się z jednej wiadomości, jaka trafiła do założycielek: "Cześć, czy ktoś orientuje się jakie są absolutnie najtańsze produkty menstruacyjne na rynku? Mam okres za 5 dni i 5 zł na koncie." I tak ci, którzy mogą podzielić się produktami menstruacyjnymi pomagają tym, którzy nie mają na to funduszy. Wystarczy wypełnić formularz i napisać, jakie produkty są potrzebne i odebrać gotową paczkę z Rossmanna. O tym, jak pomagać w akcji "Padsharing" przeczytacie poniżej:

"Cześć, czy ktoś orientuje się jakie są absolutnie najtańsze produkty menstruacyjne na rynku? Mam okres za 5 dni i 5 zł...

Opublikowany przez Akcja Menstruacja Piątek, 5 lutego 2021