Mariusz Błaszczak - kim jest żona polityka, czyli Grażyna Alicja Błaszczak?

Mariusz Błaszczak rozpoczynał swoją przygodę z wielką polityką w pierwszej dekadzie obecnego millenium, stając się z biegiem lat postacią coraz bardziej rozpoznawalną. Wpływała na to z pewnością jego niewzruszona lojalność wobec macierzystej formacji oraz jej przywódcy, Jarosława Kaczyńskiego. Ta sama lojalność nadała Błaszczakowi - zdaniem wielu - rysów niezamierzonego komizmu, doskonale sportretowanego przez Mikołaja Cieślaka w popularnym Uchu prezesa. 

Choć szef MON bywa częstym gościem w programach telewizyjnych i radiowych, niezwykle rzadko mamy okazję dowiedzieć się czegokolwiek na temat jego życia prywatnego. Kiedy w jednym z wywiadów zapytano go wprost o żonę Grażynę, Błaszczak oznajmił, że nie jest ona osobą publiczną i nie angażuje się w życie polityczne. Odmówił tym samym dalszego drążenia tematu, tłumacząc się dobrem swoich najbliższych.

Trzeba przyznać, że małżeństwo Błaszczaków prezentuje w tej kwestii zdumiewającą konsekwencję. Próżno szukać w sieci informacji o wykształceniu żony polityka albo o wykonywanym przez nią zawodzie. Można wprawdzie trafić na kilka rodzinnych zdjęć, pstrykanych przez ciekawskich reporterów z ukrycia albo z oddalenia, na tym jednak w zasadzie urywają się wszelkie tropy. Aby zdobyć choć odrobinę więcej danych, należy je wyczytać między wierszami. 

Przeczytaj także: Joanna Klimek: kim jest żona Jacka Kurskiego, z którą były prezes TVP wziął drugi ślub kościelny?

Mariusz i Grażyna Błaszczakowie - życie prywatne

Z oświadczenia majątkowego posła PiS wynika, że jest on właścicielem domu jednorodzinnego w Legionowie pod Warszawą, w którym mieszka wraz z małżonką i trzema synami w wieku szkolnym. Wspólnie z Grażyną posiadają też mieszkanie o powierzchni 50 m2, a także kolejną nieruchomość odziedziczoną przez Mariusza po zmarłym ojcu. Polityk deklaruje posiadanie samochodu osobowego - Fiata 500 L. 

Z kwestiami motoryzacyjnymi wiąże się zresztą pewna niezręczność, jakiej dopuścił się Mariusz Błaszczak w marcu 2017 r., będąc jeszcze szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Któregoś wieczoru widziano go wraz z synami w jednym z warszawskich kin na premierze filmu Wyklęty w reżyserii Konrada Łęckiego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Błaszczak przywiózł dzieci służbową limuzyną.

Polityk tłumaczył później, że otrzymał oficjalne zaproszenie od twórców filmu i pojawił się na seansie jako minister spraw wewnętrznych. Chłopcy zaś wystąpili w roli jego osób towarzyszących, ponieważ żona wolała zostać w domu. Błaszczak dodał jeszcze urażonym tonem, że nie wypadało mu przyjechać rowerem... 

Zobacz także:

Mniej więcej w tym samym czasie media donosiły o słownych pogróżkach, których ofiarą mieli paść Mariusz Błaszczak oraz jego najbliższa rodzina. Szczegółów wprawdzie nie ujawniono, ale poseł przyznawał się na łamach prasy do życia w permanentnym stresie. Agresja słowna nie pociągnęła jednak za sobą żadnych konkretnych czynów - nic w każdym razie nie wiadomo o tym mediom.

Minister Błaszczak nie ukrywa swojej miłości do piłki nożnej; jest wiernym kibicem Legii Warszawa. Wolno jednak podejrzewać, że odkąd został członkiem rządu, niezwykle rzadko może sobie pozwolić na beztroskie oglądanie piłkarskich rozgrywek. Jak sam przyznaje, w okresach najbardziej wytężonej pracy zdarza mu się wracać do domu po godzinie 23. 

To Cię również zainteresuje: Żona Michała Dworczyka poznała przyszłego męża w ... harcerstwie. Kim jest Agnieszka Dworczyk?

Mariusz Błaszczak i jego rodzina

Mariusz Błaszczak uchodzi za jednego z najwytrwalszych obrońców linii ideologicznej kojarzonej z Prawem i Sprawiedliwością. W swoich medialnych wystąpieniach wielokrotnie rozprawiał się z kwestiami uchodźców, ruchu LGBT (którego aktywistów określał wprost mianem "sodomitów"), a ostatnio także kobiet protestujących przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Trwałość prezentowanych poglądów zapewnia mu niesłabnące zaufanie ze strony prezesa Kaczyńskiego, i - co za tym idzie - silną pozycję w partii rządzącej.

Prywatnie polityk zdaje się kierować tymi samymi drogowskazami. Nie stał się jak dotąd bohaterem żadnego skandalu obyczajowego, nie dotyczą go tematy separacji ani tym bardziej rozwodów, zaś swoje życie rodzinne oddziela niezwykle zdecydowanie od pełnionych funkcji. Wiadomo skądinąd, że co tydzień pojawia się w kościele na niedzielnej mszy, a wraz z początkiem września odwozi dzieci autem na uroczystość rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego. Wygląda więc na to, że poseł Błaszczak jest wzorem cnót. 

Minister obrony dał się poznać również jako oddany członek Rodziny Radia Maryja. Od kilku lat uczestniczy (wraz z wieloma innymi działaczami PiS-u) w grudniowych obchodach upamiętniających powstanie tej stacji, przemawiając przed o. Tadeuszem Rydzykiem i tłumami wiernych. Podczas ostatnich urodzin RM, 7 grudnia 2019 roku, Błaszczak odczytał zgromadzonym w hali Arena Toruń list od Jarosława Kaczyńskiego. Sam prezes nie zawsze pojawia się na urodzinach radia, ale dba o właściwy ton wypowiedzi swoich podwładnych. 

Warto zauważyć, że Mariusz Błaszczak nie pokazuje się w Toruniu w towarzystwie żony i dzieci. Być może jest to część strategii rodzinnej anonimowości, na jaką wspólnie z Grażyną się zdecydowali.

Przeczytaj również: Mateusz Morawiecki i Iwona Morawiecka poznali się już w podstawówce. Kim jest żona polskiego premiera?

Mariusz Błaszczak - życiorys

Mariusz Błaszczak urodził się 19 września 1969 r. w Legionowie, jako syn Danuty i Lucjana. Jego ojciec był z zawodu inżynierem, pracował w fabryce. Rodzina mieszkała przez wiele lat w zwykłym bloku. Dopiero w dorosłym życiu Mariusz przeniósł się do własnego domu. 

Przyszły polityk zdecydował się podjąć studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w roku 1994. Został także absolwentem studiów podyplomowych o tematyce samorządu terytorialnego i zarządzania. Pierwszą pracę podjął w rodzinnym Legionowie, w Urzędzie Miasta. Kandydował również w wyborach na burmistrza, jednak bez powodzenia (uzyskał 11% głosów). 

W strukturach PiS-u pojawił się w 2005 roku, obejmując funkcję szefa kancelarii ówczesnego premiera, Kazimierza Marcinkiewicza. Błaszczak był jeszcze wtedy osobą całkowicie anonimową; nie udało mu się nawet uzyskać mandatu poselskiego. Mimo to zdobył sobie sympatię Kaczyńskiego, który postanowił pokierować jego dalszą polityczną karierą. W 2007 r. Błaszczak wszedł wreszcie do Sejmu, zaś w latach 2010-2015 pełnił funkcję szefa klubu parlamentarnego PiS.

Po wygranych wyborach Błaszczak otrzymał stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, na którym pozostawał przez prawie trzy lata. W styczniu 2018 zastąpił Antoniego Macierewicza w resorcie obrony narodowej, którą to funkcję sprawuje do dzisiaj. Jego priorytetem jest wojskowa współpraca polsko-amerykańska. Ostatnio jednak zeszła ona na drugi plan w związku z pandemią koronawirusa.     

Zobacz także: Anna Jaki: wiedząc o wadach płodu zdecydowała się urodzić dziecko z zespołem Downa