Marine Le Pen: kim jest kandydatka na prezydenta Francji?

Marine Le Pen to na dzień dzisiejszy najgroźniejsza rywalka Emmanuela Macrona w wyborach na prezydenta Francji. Pierwsza tura wyborów odbędzie się już w najbliższą niedzielę 10 kwietnia 2022. W sondażach kandydatka skrajnej prawicy jest coraz bliżej urzędującego prezydenta. Czy Marine Le Pen ma szansę zostać pierwszą prezydent Francji?

Jak wynika z sondażu Kantar Public - Epoka dla dziennika „Le Figaro”, 38 proc. Francuzów rozważa oddanie głosu na Marine Le Pen, a 39 proc. na obecnego prezydenta Emmanuela Macrona. Niezdecydowanych jest ponad 20 proc. Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-4 kwietnia na grupie 1394 osób zapisanych na listach do głosowania.

Liczby te rysują bardzo wyraźną i solidną dynamikę na korzyść kandydatki Zjednoczenia Narodowego - podkreśla dyrektor generalny Kantar Public France Laure Salvaing, cytowana przez dziennik.

- Ta analiza potwierdza to, co widzieliśmy w 2017 roku. Często uważaliśmy, że wynik tamtych wyborów prezydenckich był przypadkowy, z wyeliminowanymi w pierwszej turze kandydatami republikanów i socjalistów, ale widzimy, że tamte tendencje potwierdzają się w 2022 r. z coraz większym prawdopodobieństwem meczu rewanżowego pomiędzy Macronem i Le Pen w drugiej turze – dodaje Salvaing.

To Cię może zainteresować:

Marine Le Pen: czy ma szansę wygrać wybory prezydenckie we Francji?

Eksperci podkreślają, że Marine Le Pen jest poważną rywalką w wyścigu o fotel prezydencki. A już na pewno spotka się z Macronem w drugiej turze wyborów. Sondaże dają Le Pen w drugiej turze 47 a nawet 48,5 proc. To pokazuje, że sytuacja robi się bardzo poważna dla Macrona. Poparcie dla sprawującego obecnie władzę prezydenta spadło w czasie ruchu żółtych kamizelek. Społeczeństwo zarzuca mu, że nie interesują go sprawy zwykłych ludzi. Z drugiej strony okres pandemii ponownie ocieplił wizerunek Macrona.

Marine Le Pen nie szkodzi nawet to, że sprzeciwia się sankcjom na rosyjski gaz i ropę naftową. 

Zaprzestanie importu gazu i ropy z Rosji byłoby poważnym ciosem dla rodzin francuskich. Nie jestem przeciwna sankcjom jako takim, ale jestem przeciwna tym sankcjom, na których Francuzi ucierpią bardziej niż Rosjanie - powiedziała w czwartek Marine Le Pen.

- Proponują teraz odcięcie nas od rosyjskiego gazu i ropy, ale to byłby prawdziwy dramat dla francuskich rodzin - dodaje liderka Zjednoczenia Narodowego.

Przeczytaj również:

Marine Le Pen: co wiemy o kandydatce na prezydenta Francji?

Marine Le Pen to urodzona w 1968 roku francuska polityk i prawniczka. Jest córką Jeana-Marie Le Pena, założyciela i pierwszego przewodniczącego Frontu Narodowego/Zjednoczenia Narodowego. W latach 2003-2011 była wiceprzewodniczącą, a od 2011 do 2021 - przewodniczącą FN. W 2012 i 2017 była kandydatką w wyborach prezydenckich.

W głosowaniu z 22 kwietnia 2012 otrzymała około 6,42 miliona głosów (17,90 proc.), zajmując 3. miejsce wśród 10 kandydatów i przegrywając w pierwszej turze

W pierwszej turze głosowania z 23 kwietnia 2017 otrzymała 7 679 493 głosy (21,30 proc.), zajmując 2. miejsce spośród 11 kandydatów. W ten sposób spotkała się w drugiej turze wyborów z Emmanuelem Macronem (24,01 proc. poparcia). 7 maja 2017 w drugiej turze głosowania dostała 10 644 118 głosów (33,90 proc.), przegrywając tym samym ze swoim konkurentem. Na czas kampanii wyborczej ustąpiła z funkcji przewodniczącej Frontu Narodowego. Osiem dni po przegranej wróciła na swoje stanowisko. Ponownych ruch wykonała 13 września 2021 w związku z kampanią przed wyborami prezydenckimi 2022 i ustąpiła ze stanowiska przewodniczącej. 

Marine Le Pen z wykształcenia jest prawniczką. W 1991 roku uzyskała dyplom z prawa karnego. Od 1992 rozpoczęła praktyki jako adwokat w Paryżu.

Kandydatka na prezydenta Francji jest po dwóch rozwodach. Od czerwca 1997 do kwietnia 2000 Marine Le Pen była żoną przedsiębiorcy Francka Chauffroy, z którym ma troje dzieci. W 2002 roku ponownie wyszła za mąż za Érica Iorio, który pełnił funkcję sekretarza generalnego FNPo drugim rozwodzie w 2006 roku jej partnerem życiowym został polityk Louis Aliot.

Przeczytaj także: