Jak mieć długie i zadbane paznokcie?

Jednym z atrybutów kobiecości są zadbane paznokcie. Zadbane nie znaczy długie, ale czasem każda z nas ma ochotę na odrobinę szaleństwa. Niestety, nie każda za to została obdarowana przez Matkę Naturę twardą, smukłą płytką paznokcia. Nie na wszystkie działają też popularne superwzmacniające odżywki. Posiadaczki kruchych paznokci zazwyczaj próbowały już wszystkiego – tabletek ze skrzypu, biotyny, wcierania witaminy E w płytkę paznokcia, czy rzekomo magicznej kąpieli cytrynowej, która ma zapewnić paznokciom widoczny porost w ciągu tygodnia. Naszym zdaniem, warto zaprzestać walki i zafundować swoim dłoniom żelowe przedłużanie paznokci.

Żelowe przedłużanie paznokci – na czym polega?

Przedłużanie paznokci żelem można wykonywać na dwa sposoby. Każdy sposób opiera się na wydłużeniu i utwardzeniu paznokcia przy pomocy światłoutwardzalnego żelu – który w swoim składzie ma głównie monomery i żywice, a jego konsystencja pozwala na łatwe wymodelowanie nowego kształtu paznokcia. Utwardzanie odbywa się pod lampą UV. Najczęściej spotykaną formą pracy z żelem jest przedłużanie na szablonie, dzięki któremu stylistka osiąga pożądaną długość, a następnie pozbywa się go spod utwardzonego żelu. Jeśli obgryzasz paznokcie i obawiasz się, że są za krótkie do przedłużania metodą żelową – bez obaw. Przedłużenie paznokci obgryzionych jest możliwe dzięki użyciu cienkiego tipsa, który przykleja się do Twojego paznokcia, a następnie pokrywa i modeluje żelem. Następnym krokiem jest nadanie paznokciom kształtu z użyciem pilnika i frezarki. Naturalnie, po paru tygodniach żel będzie rósł wraz z naszą naturalną płytką, a my musimy udać się do stylistki paznokci na uzupełnienie powstałego ubytku świeżym żelem.

Przedłużanie paznokci żelem – jak bardzo je niszczy?

Przedłużanie paznokci żelem je niszczy – tak zazwyczaj reagujemy na każdą ingerencję w nasze naturalne atrybuty – ale uspokajamy. Największym wrogiem naturalnej płytki paznokcia w kontekście manicure żelowego – jest jego zdejmowanie. Piłowanie, odrywanie, czy używanie ostrych przedmiotów do podważenia tipsa, to prosty sposób na mechaniczne zniszczenie paznokci. W celu usunięcia paznokci żelowych koniecznie udaj się do kosmetyczki – w dobrych salonach tipsy zdejmiesz namaczając je w specjalnym płynie z acetonem. Oczywiście, tak jak przy każdym innym zabiegu u stylistki paznokci – zwracaj uwagę na to, czy dba ona o higienę i Twoje bezpieczeństwo. Wszystkie narzędzia, którymi pracuje manikiurzystka muszą być sterylne, jednorazowe, lub z autoklawu – pamiętaj, że przy wycinaniu skórek czy piłowaniu paznokci może zdarzyć się mała ranka, przez którą możesz zarazić się groźnymi chorobami! Ważne jest też regularne uzupełnianie paznokci – zbyt długie noszenie żelu, powoduje że pod tips wdaje się powietrze i wilgoć – w takim przypadku po zdjęciu tipsa często zauważamy zielone plamy na paznokciach – to grzybica,która wymaga konsultacji u dermatologa.

Żel czy akryl – który bardziej niszczy paznokcie?

Zanim żel pojawił się w salonach manicure, popularną metodą przedłużania paznokcia był tzw. akryl. Przebieg zabiegu jest prawie taki sam, z tą różnicą, że żel i akryl to dwie zupełnie inaczej działające substancje. Akryl ma formę białego proszku, który w połączeniu z liquidem daje plastyczną masę pozwalającą uformować pożądany kształt paznokcia. Akryl utwardza się sam pod wpływem powietrza, nie ma potrzeby naświetlania rąk lampą UV. Mimo, że wciąż znajdziemy zwolenniczki akrylu, które przekonują że ta metoda jest trwalsza od żelu, wiele salonów z niej rezygnuje. Proszek do akrylu zawiera dużo więcej drażniących substancji chemicznych, jego aplikacja wiąże się z nieprzyjemnym zapachem i bardziej oddziałuje na płytkę paznokcia. Drugim minusem akrylu jest to, że da się go usunąć tylko za pomocą frezarki oraz cążków, co zawsze wiąże się z uszkodzeniami mechanicznymi płytki paznokcia.

Paznokcie żelowe, a hybrydowe

Czym różni się żel od hybrydy? Żel budujący ma właściwości mocno utwardzające płytkę, jest na tyle mocny i elastyczny, że warstwa wystająca poza opuszek palca trzyma się kilka tygodni. Lakier hybrydowy co prawda utwardza płytkę i sprawdzi się również w przypadku minimalnego jej przedłużenia natomiast, samodzielnie nie poradzi sobie z modnymi paznokciami w szpice czy tzw. trumienki. Lakiery hybrydowe to sposób na trwały i modny manicure w nieskończonej ilości kolorów i wzorów, ale jest przede wszystkim alternatywą dla tradycyjnego lakieru do paznokci. Jeśli płytka paznokcia jest mocna i jej długość nas zadowala - wtedy hybryda w zupełności wystarcza. Jeśli chcemy nadać paznokciom nowy kształt i objętość - powinnyśmy przed położeniem hybrydy zastosować metodę żelową. 

Paznokcie żelowe – cena i jak długo się trzymają

Paznokcie żelowe to koszt od 130 do  220 zł w salonach manicure w Warszawie. Utrzymują się, w zależności od tego jak szybko rosną nam paznokcie, oraz od tego jaki prowadzimy styl życia – mimo twardości, regularne uderzanie, stukanie czy skubanie paznokci spowoduje ich krótszy żywot. Ogólnie przyjmuje się, że wizytę u stylistki paznokci w celu uzupełnienia żelu, trzeba powtarzać co 3 do 4 tygodni.