„Mały Książę” to obowiązkowa lektura, która powtarza się na różnych etapach edukacji. Trudno o inny tekst, który tak silnie rozwijałby dojrzałość emocjonalną, wzruszał i przekazywał najcenniejsze wartości w równie piękny sposób. Antoine de Saint- Exupéry stworzył niesamowite dzieło, w którym każde niemal zdanie jest osobną, zamkniętą poetycką sentencją. Prostota i szczerość wyrazu sprawiły, że książka stała się popularna na całym świecie, chwytając za serca czytelników w każdym wieku. Przypominamy najpiękniejsze cytaty z „Małego Księcia” o miłości, przyjaźni, oddaniu i radzeniu sobie z samotnością. 

Mały Książe i Lis – ważne cytaty

Opowieść o Małym Księciu, który przemierza świat w poszukiwaniu przyjaciela od lat wzrusza całe pokolenia, a jego najważniejsze cytaty stały się popularniejsze nawet od samej książki. Dlaczego? Niosą szczere, prawdziwe przesłanie i morał, wypływający z przygód bohatera, który na swojej drodze spotyka osobliwe postaci. Duet Mały Książę i lis podejmuje temat przyjaźni, jej wartości wobec ogromu dóbr materialnych i pędzie dzisiejszego świata. Uważna lektura pozwoli ci dostrzec ukryty pośród słów sekret i nauczy cię sztuki, jaką jest oswojenie nieznajomych. Efektem rozważań małego chłopca i Lisa są wzruszające wnioski, chwytające za serce stwierdzenia, a także najpiękniejsze cytaty o przyjaźni w historii literatury.

„Tylko rzeczy oswojone nadają się do poznania.”

„Już zawsze będziesz odpowiedzialny za to, co oswoiłeś.”

„Doznanie przyjaźni daje wielkie zadowolenie, nawet jeżeli pisana ci śmierć. Jestem bardzo zadowolony, że zaprzyjaźniłem się z lisem.”

„Kiedy pozwalasz się oswoić, musisz liczyć się ze łzami.”

"Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. Nie potrzebuję ciebie. I ty mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować."

"Niektórzy pojawiają się znienacka. Mieszają, mącą w naszych sercach. A potem znikają bez pożegnań. Żadne czary, tylko nasza naiwność pozwala byle komu się oswoić."

Mały Książe i Róża – piękne cytaty

Historia Małego Księcia jest jedną z najpiękniejszych opowieści, które w szczery, prosty sposób przekazują najważniejsze życiowe wartości. Jego niezachwiana lojalność i gorliwa wierność Róży stały się symbolem trudnej, lecz pełnej wyrozumiałości i wzajemnego zrozumienia miłości. Mały Książę i Róża uczą nas wzajemnego szacunku, szczerego oddania i troski o ukochanych. Związek jest kruchą zbitką uczuć, dlatego trzeba dbać o niego i reagować, gdy tylko zauważymy, że zaczyna pękać. Postawa bohatera stała się inspiracją dla wszystkich, którzy stracili wiarę w miłość, a jego dziecinna naiwność przypomniała, że najpiękniejsze w miłości są zaufanie i poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka.

„Powinienem był oceniać ją według czynów, nie zaś według słów. Ogarniała mnie swym zapachem i blaskiem. Nie powinienem był nigdy uciekać! Dlaczegóż nie odgadłem czułości ukrytej w drobnych podstępach. Kwiaty są tak pełne sprzeczności! Byłem zbyt młody, żeby umieć ją kochać!”

„Jedynie sercem można wszystko jasno poznać. To co najważniejsze skrywa się przed wzrokiem.”

„Jeśli kochasz różę, która mieszka na gwieździe, to oglądanie nieba nocą przepełnia cię słodyczą. Wszystkie gwiazdy kwitną.”

"Jeśli chcesz odejść, to idź. Nie przeciągaj pożegnania, bo to męczące."

Mały Książe – cytaty o miłości

Chcąc poznać cytaty z „Małego Księcia” i ich znaczenie, nie musimy się głowić i rozwijać skomplikowanych metafor. Myśli chłopca o złotych włosach cechuje prostota, której powinniśmy uczyć się od niego, próbując mówić o własnych uczuciach. Z pozoru banalne stwierdzenia uderzają w czytelnika z taką siłą, jak gdyby słyszał je pierwszy raz. Czasem w pośpiechu, ciągłym pędzie i natłoku zadań i wrażeń umykają nam podstawowe wartości, a nasze oczy albo zamknięte są na to, co prawdziwe, albo nie ufają temu, co widzą. Mądre cytaty z Małego Księcia przywracają dziecięcą radość i zachęcają do dzielenia się nią z bliskimi. Spróbuj mówić wprost o tym, co czujesz, a przekonasz się, że relacje z ludźmi staną się o wiele prostsze i bardziej naturalne. 

„Znam planetę, gdzie mieszka pewien purpurowy Pan. Nigdy nie udało mu się powąchać kwiatka, popatrzeć na gwiazdę, pokochać kogoś. Jego jedynym zajęciem jest dodawanie. I cały dzień powtarza zupełnie jak ty <<Jestem poważnym człowiekiem! Jestem poważnym człowiekiem!>> I mówiąc to nadyma się z dumy. Ale to nie człowiek, lecz grzybek!”

„Ale oczy są ślepe. Należy szukać sercem.”

„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.”

„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem.”

"Jeśli coś kochasz, puść to wolno. Kiedy do Ciebie wróci, jest Twoje. Jeśli nie, nigdy Twoje nie było."

Mały Książe – cytaty o przyjaźni

Sentencje z małego księcia dotyczą samotności, miłości, ale i przyjaźni. Słynne są cytaty o „oswajaniu” Lisa, ale czy, czytając je, naprawdę zastanawiamy się nad tym, co znaczą? Zachwycamy się poetyckim brzmieniem słów, wzruszamy się wertując książkę, lecz, niestety, nie przyjmujemy ich do swojego serca.  Szczere intencje dziecka, które wylądowało na pustyni przejmują nas i wzruszają, jednak w realnym świecie nierzadko świadomie nie postępujemy zgodnie z jego wskazówkami. Mały Książę przypomina o tym, jak ważni są przyjaciele i to, by o nich dbać. Potraktujmy jego wskazówki jako cenne drogowskazy, które poprowadzą nas w kierunku, gdzie nie spotka nas smutek, tęsknota i rozczarowanie.

„Gdzie są ludzie? – podjął wreszcie rozmowę Mały Książę -Trochę tu samotnie na tej pustyni…

-Wśród ludzi też jest samotnie – odrzekła żmija.”

„Ludzie nie dysponują już wystarczającą ilością czasu, żeby coś poznać. Kupują gotowe wyroby u sprzedawców, a ponieważ nie ma sklepów z przyjaciółmi, ludzie już ich utracili.”

„Ludzie – rzekł Mały Książę – wpadają w wartki prąd czasu, nie pamiętając już czego szukają. Machają więc gorączkowo rękami, kręcąc się w kółko.”

"Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać."

"Sześć lat minęło już od chwili, kiedy mój przyjaciel odszedł ze swoim barankiem. Próbuję opisać go po to, aby nie zapomnieć. To bardzo przykre zapomnieć przyjaciela. A przecież nie każdy dorosły ma przyjaciela."

Mały Książę – cytaty po francusku z tłumaczeniem

Francuska opowieść to skarbnica wzruszających sentencji, z których najbardziej rozpoznawalne są cytaty o szczęściu i cytaty o przyjaźni. Bardzo często są nadrukiem na koszulkach, wiszą oprawione w ramkach na ścianie, a nawet zdobią ciała jako tatuaże. Piękne, życiowe sentencje wzruszają tak mocno, że chcemy co dzień sobie o nich przypominać, a nawet mieć je cały czas przy sobie. Nierzadko również „Mały Książę” inspiruje zakochanych do wykorzystania cytatów na zaproszenia ślubne. Choć polski przekład bardzo dobrze oddaje nastrój historii, młode pary chętnie wybierają oryginalne słowa autora. Warto zerknąć do francuskiej opowieści i nadać sentencji jeszcze bardziej symboliczny wyraz, a może nawet zaintrygować gości i zaprosić do przeczytania całej powieści. Oto kilka wybranych przez nas najpiękniejszych myśli, które idealnie się do tego sprawdzą.

„Si quelqu'un aime une fleur qui n'existe qu'à un exemplaire dans les millions et les millions d'étoiles, ça suffit pour qu'il soit heureux quand il les regarde.” / „Jeśli ukochasz kwiat, który istnieje w jedynym egzemplarzu pośród milionów gwiazd, to patrząc na niego, czujesz się szczęśliwy.”

„On n‘est jamais content là où on est.” / „Człowiek nigdy nie jest zadowolony z miejsca swojego pobytu.”

„Il faut bien que je supporte deux ou trois chenilles si je veux connaître les papillons.” / „Muszę nieść tę czy ową gąsienicę, skoro pragnę ujrzeć motyle.”

„Le langage est source de malentendus.” / „Mowa jest źródłem nieporozumień.”

„Quand on veut faire de l‘esprit, il arrive qu‘on mente un peu." / "Kiedy zaczynamy dowcipkować, może się zdarzyć maleńkie łgarstwo." 

 

Zobacz także: