Maltańczyk – rys historyczny

Maltańczyk – a właściwie Maltanase mana – jest jedną z najstarszych ras na świecie. Nie wiadomo, skąd dokładnie pochodzi, lecz można było spotkać się z nim już w starożytnej Grecji, Egipcie i Rzymie. Głównym zadaniem tej rasy od zawsze było dotrzymywanie towarzystwa ludziom. Znanym posiadaczem psa tej rasy był żyjący w I w. n.e. rzymski gubernator Malty.

Około 1520 roku maltańczyki pojawiły się na angielskich dworach i spopularyzowały się wśród wyższych sfer – to właśnie pies tej rasy był najukochańszym zwierzątkiem Marii Stuart, królowej Szkocji.

W Polsce pierwsze maltańczyki pojawiły się ok. 1320 roku - jak podają źródła historyczne, psa o takiej rasie posiadał Wielki Mistrz Krzyżacki. O maltańczykach pisał też Jan Andrzej Morsztyn. Dziś maltańczyki doskonale odnajdują się w domach i mieszkaniach, gdzie czują się zdecydowanie najlepiej.

Słodycz pełna energii

Maltańczyki to małe psy o uroczym wyglądzie. Rasa ta cechuje się długowiecznością: jej przedstawiciele mogą żyć nawet 16 lat. Wygląd maltańczyka nie jest mylący w kontekście charakteru – te psy naprawdę są łagodne, niewinne i pełne energii oraz radości z życia.

Maltańczyk potrzebuje dużo uwagi i kontaktu z człowiekiem. To wspaniały pies dla domu, w którym jest dziecko – lubi się przytulać i być blisko właściciela. Jeśli jednak mamy dziecko, warto uczulić je na to, by obchodziło się ze swoim podopiecznym ostrożnie. Jest to bowiem delikatna istota. Psy te są chętne do ciągłych zabaw, dlatego cierpliwie będą spędzać czas nawet z tymi mniej grzecznymi malcami.

Zobacz także:

Maltańczyki są cierpliwe i szybko uczą się posłuszeństwa. Dobrze dogadują się zarówno z innymi psami, jak i np. z kotami. Tolerują też obcych ludzi. Jedną z zalet psów tej rasy jest również fakt, iż są one raczej domatorami - nie przepadają za spacerami i najchętniej spędzają czas na kanapie, u boku domowników. Należy jednak pamiętać, że maltańczyk bez wątpienia będzie często szukał naszej uwagi i czułości.

Kącik do spania dla naszego zwierzaka powinien znajdować się w miejscu, które nie będzie odosobnione. Maltańczyki lubią wiedzieć, co dzieje się w domu oraz na zewnątrz, dlatego lubią spędzać czas na balkonie. Ciekawość topnieje jednak podczas spacerów, na których chodzą tuż przy właścicielu i unikają nadmiernego biegania. Chętnie bawią się z innymi psami, nawet tymi większymi. Gdy w domu pojawi się inne zwierzę, chętnie się nim zaopiekują, a nawet udostępnią mu swoje posłanie.

Najgorszym doświadczeniem dla maltańczyka jest samotność i brak regularnego zainteresowania ze strony właścicieli. Nie zaleca się wyboru tej rasy osobom zapracowanym, które często przebywają poza domem. Maltańczyk świetnie czuje się w towarzystwie dzieci, z którymi łączy go obustronna, nieskończenie wielka miłość. W opinii wielu specjalistów, maltańczyk to najbardziej oddana ludziom rasa.

Jak właściwie pielęgnować maltańczyka?

Piękne, długie włosy maltańczyków robią świetne wrażenie, jednak należy pamiętać o ich codziennej pielęgnacji. Długie włosy mają tendencję do kołtunienia się, dlatego trzeba je codziennie wyczesywać. Jeśli chodzi o technikę, warto rozpocząć czesanie od brzucha, a następnie kierować się sukcesywnie ku górze.

Maltańczyki, które biorą udział w wystawach, zazwyczaj prezentują się w długich włosach niczym w delikatnej, białej szacie. Jeśli jednak nasz pies nie jest wystawowy, warto skrócić włos, by było mu wygodniej, a w lecie – chłodniej.

Psów nie wolno kąpać zbyt często. W przypadku maltańczyka wystarczy jedna kąpiel na miesiąc. Warto pamiętać o użyciu specjalnych szamponów dla tej rasy, które pozwolą zachować białe, lśniące i zdrowe owłosienie. Istnieją również odżywki, które zapobiegają kołtunieniu się włosa oraz nadają mu aksamitną miękkość i gładkość. Po kąpieli warto wysuszyć psa - najlepiej letnim strumieniem zwyczajnej suszarki do włosów.

Zawsze głodny, czyli jak żywić maltańczyka?

Maltańczyki zdecydowanie nie narzekają na brak apetytu – wręcz przeciwnie. Nawet, gdy same dopiero co skończą posiłek, chętnie towarzyszą właścicielom, przybierając przy tym błagalną pozę i mając nadzieję na smakołyk ze stołu. Psy te potrafią zjeść o wiele więcej niż potrzebują, dlatego należy ich pilnować i nie przekarmiać.

Prawidłowe i racjonalne żywienie psa jest kluczowe w procesie jego rozwoju. Karma to nie tylko jedzenie, ale również produkt, za pomocą którego możemy zadbać o zdrowie naszego ulubieńca i wspomóc prawidłowy rozwój jego organizmu. Świadomość opiekunów czworonogów wzrasta coraz bardziej, dlatego producenci karm starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, wypuszczając na rynek coraz to nowsze produkty, mające na celu wnikliwe dbanie o zdrowe żywienie psów.

Od dawna właściciele zwierząt zastanawiają się, jaka karma jest lepsza – mokra czy sucha? Zdania są podzielone, dodatkowo niektórzy twierdzą, iż najlepszą opcją jest mieszanie obu rodzajów. Zarówno karma sucha, jak i mokra, mają swoje zalety, jednak wydaje się, że rozsądniejszym wyborem jest ta pierwsza.

Sucha karma dla psów posiada wysoką gęstość energetyczną, co oznacza, że pies musi zjeść jej mniej, niż karmy mokrej, by uzyskać dzienne zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze. Ponadto można przechowywać ją dłużej (mokra karma przechowywana w lodówce jest zdatna do użytku maksymalnie przez dobę po otwarciu) i pomaga w ścieraniu kamienia na zębach, który jest częstym problemem u maltańczyków. Podsumowując - choć to mokra karma posiada bardziej interesujące walory smakowe z perspektywy zwierzęcia, to jednak zdrowszym wyborem jest sucha karma dla psów.

Jedną z najlepszych propozycji dla ludzi, którzy chcą zdrowo odżywiać psa, jest karma Beyond marki Purina. To pełnowartościowa karma dla psów ze starannie wyselekcjonowanych, naturalnych składników. Więcej na temat produktu można przeczytać tutaj: www.purina.pl/psy/beyond/.

Karma Beyond została opracowana przez doświadczonych ekspertów, którzy współpracują z Puriną. Pierwszym składnikiem jest łosoś, kurczak albo jagnięcina, czyli mięso wysokiej jakości wspomagające beztłuszczowy rozwój masy mięśniowej zwierzaka oraz wspierający jego prawidłowe funkcjonowanie. Każda karma marki Purina Beyond bogata jest w suszone warzywa, kombinacje pełnego ziarna jęczmienia i innych zbóż. Nie ma w niej żadnych konserwantów, barwników ani sztucznych aromatów, na co zwraca uwagę coraz większa liczba psich właścicieli.

Dlaczego należy wybierać tę karmę dla psów, która będzie jak najbardziej zrównoważona pod względem odżywczym? To proste – w diecie zwierzęcia muszą znaleźć się wszelkie niezbędne składniki, ponieważ bez nich może pogorszyć się stan zdrowia psa.

Sucha karma dla psów marki Beyond jest wytwarzana z największą starannością. Producent nie tylko skrupulatnie wybiera źródła zaopatrzenia, dbając o zachowanie najwyższych standardów produkcyjnych na każdym etapie przygotowywania karmy, ale kieruje się przede wszystkim zdrowiem zwierząt i zasadami ich właściwego odżywiania. Sprawdź, co wyjątkowego oferuje karma Beyond.